Teknoloji 0

ASELSAN’dan İnsansız Hava Aracı Avcısı

ASELSAN, kamuya ait alanlar, ticari alanlar gibi yerlerin küçük boyutlardaki insansız hava araçların (drone,vb.) yasa dışı eylemlerine karşın korunması için savunma sistemi geliştirdi.

Mini boyutlardaki insansız hava araçlarını tespit etmede, takip altına alma, tehdit olarak işaretleme ve tedbir için engellemeye işe yaran İHTAR, Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil, askeri veya ticari alanların güvenliğini sağlıyor.

Bir çoğumuzun drone’ların son zamanlarda satışların artmasıyla birlikte bir çok alanda kullanım alanlarının arttığını biliyoruz. Yayıncılık, taşımacılık ( küçük çaplı taşıma), görüntü alma, casusluk gibi bir çok alanda kullanım gösterdiğini görebiliyoruz. Son zamanlarda gerek bizim ülkemizde de kötüye kullanım amaçları sergilediğini rahatça fark ediyoruz. Bunun üzerine ASELSAN harekete geçerek bu durumlara karşı tedbir almak amacıyla İHTAR adlı savunma sistemini geliştirdi.


Sistem birden fazla tehditi takip edebiliyor. Bunun dışında tehditleri önlemek için karıştırma ve aldatma sistemlerinden yararlanarak kontrolü ele alabiliyor. Bunun dışında sistemde yer alan kameralar bütün olumsuz hava şartlarına rağmen kullanılabiliniyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

 

 

 

Levent Keleş’in profil fotoğrafı

Levent Keleş {Levent Keleş}

I want to change the World!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir