Bilim - Çevre 11 0

Google’ın RAISIR’ı İle Resimlerin Kalitesini Artırabileceğiz

Google, çözünürlüğü düşük olan veya kötü olan fotoğrafları yüksek kaliteye ulaştırabilecek yapay zekası hakkında bilgileri paylaştı.

Google, düşük çözünürlüğe sahip fotoğrafları makine öğrenimi yoluyla yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar elde ettirmek için resim geliştirme tekniği RAISR ile ilgili gerekli bilgileri paylaştı.

Google‘ın araştırma araştırma bilim adamı Peyman Milanfar, Google‘a ait araştırma blogun da yayınlamış olduğu yazıda teknolojinin nasıl çalıştığını ve diğer görüntü geliştirme yöntemlerinden farklılıklarını okurlarla paylaştı.

raisir-1

Google‘a göre düşük çözünürlüklerin görüntülerini kalitesini arttırmakta upsampling sabit değerlere dayanırken, RAISR doğrusal olmayan bir yoldan ilerliyor. RAISR sayesinde düşük çözünürlüğe sahip görüntü ile kaliteli yüksek çözünürlüğe sahip görüntüleri eşleyerek orijinale yakın görüntüler elde edilebiliniyor.

Tam olarak net bir haber olmasa da Google gelecek yıllara ait telefonlara  veya Google kamera uygulamasına bu özelliği ekleme durumu olabilir. Böyle bir teknolojiye sahip olacak kameralar ile artık her insan çözünürlük ve gerçeğe yakın fotoğrafların oluşmamasından dolayı yakınmalarından vazgeçebilirler.  Ama insanlar her zaman daha fazlasını istediğinden bu durum hakkında fazla bir şey konuşulamaz.

 

Levent Keleş’in profil fotoğrafı

Levent Keleş {Levent Keleş}

I want to change the World!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir