3700 Yıllık Tablette Trigonometri Tablosu Çıktı

Ana Sayfa » Gündem » 3700 Yıllık Tablette Trigonometri Tablosu Çıktı
3700 Yıllık Tablette Trigonometri Tablosu Çıktı

Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi (UNSW) uzmanları dünyanın en eski trigonometrik tablo olduğu keşfedilen bu 3700 yıllık tablet in yakın zamanda çözülmesiyle dünyanın her yerindeki matematikçiler büyülendi. Yunanlılara atfedilen trigonometrinin, aslında Babil‘de 1,500 yıl önce ortaya çıktıını duyduklarında çoğu kişi inanamadı. Her şeyi başlatan kil tablası Plimpton 332 olarak biliniyor ve yaklaşık 100 yıl önce güney Irak’taki kâşif Edgar Banks tarafından açığa çıkarıldı. 1945 yılında koleksiyoncu George Plimpton’a 10 dolar (8 £) karşılığında satıldı. UNSW’deki Matematik ve İstatistik Okulu’ndan Dr. Daniel Mansfield “Tablet sadece dünyanın en eski trigonometrik tablosunu içermekle kalmıyor aynı zamanda aritmetik ve geometride çok farklı Babil yaklaşımlarını da içinde barındırıyor.” dedi. Yaklaşık 4000 yaşında olduğu tahmin edilen tablet böylece 70 yılda çözülmüş oldu.

3700 Yıllık Tablet!

Bulunan tablet, dünyanın en eski trigonometrik tablosunu sunarken, konvansiyonel yöntem olan açılar ve daireler yerine, oranlara dayanan dik açılı üçgen şekillerini tanımlıyor. Uzmanlar, tabletin muhtemelen eski mimarların Babil’de binalar inşa etmesi için kullandıklarına inanıyorlar. Tabletle ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.


3700 Yıllık Tablette Trigonometri Tablosu Çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung’dan AirPods’a Karşı Yeni Rakip : IconX Samsung Galaxy S9 bataryası beklentileri karşılamayabilir Türk Telekom 30GB’a kadar ücretsiz internet dağıtıyor! Instagram silinen hesap nasıl geri alınır? Airbnb, İş Seyahati İçin Yeni Bir Arama Filtresi Ekliyor Ericsson 2018 İnovasyon Ödülleri için başvurular başladı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır