5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak

Ana Sayfa » İnternet » 5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak
5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak

Kişisel bloglar son zamanlar da hayatımız da yer almaya başladı. Erkek, kadın, gençyaşlı hemen hemen herkesin bir blogu var. İnsanlar blog sitelerin de günlük yaşantılarını veya faydalı olacak bilgiler yazmakta. Aslına bakarsanız blog yazılarını okumak bana keyif veriyor neden diye soracak olursanız diğer internet sitelerinden tamamen farklı bir yazı stili ve eğlenceli bir sunuma sahip olmalarıdır. Gel gelelim blog olayını herkes başaramıyor. Peki bir blog nasıl kaliteli hale getirilir?

Yeni blog açan çoğu kişi bloglarının isimlerini kendi isim ve soyadlarından oluştururlar, bazıları ise farklı bir isimle blog açmayı severler. (Örnek : webtakibi.com )

Bir blog açtıktan sonra blogunuz da her türlü içeriği paylaşabilirsiniz. Kimse sana bu içeriği paylaşamazsın diyemez. Fakat insanlar için yani sitenize gelecek olan ziyaretçiler için faydalı ve alıntı olmayan içerikler paylaşmalısınız. Faydalı içerikler dışında blogunuz da günlük yaşadığınız olayları da yazıp gelen ziyaretçilerinizle muhabbet kurabilirsiniz.

5-Adımda-Kaliteli-Blog-Yazısı-Oluşturmak2

1. Hedef Kitleniz Kim?

Öncelikli işiniz hedefinizi belirlemek olsun. Kimlere yönelik bir site açacaksınız ve daha çok sitenize ziyarete kimler gelsin. Hangi şehre? Hangi ülkeye? Erkeklere mi yoksa kadınlara mı? Çocuklara mı yoksa yetişkinlere yönelik mi olacak siteniz ve hedefiniz? Açacağınız blog adresinin futbol olduğunu düşünelim ve siz içerik olarak “Futbol nedir?” diye yazı girersiniz saçma olur çünkü insanlar futbolu bildiği için blogunuza geliyor ve sizden “Futbol nedir?” değilde, futbol ile alakalı bilgiler, stratejiler, en iyi kaleciler v.b bilgiler istiyor olabilirler.

2. Konu ve Kategori Belirlenmeli

Herkes her konu ve kategori hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yüzden siz de kendinize bir kategori seçip, bu kategori üzerinden sitenize içerik girin. Aksi takdirde belirlediğiniz bir kategoriniz yoksa o site Google tarafından da ziyaretçiler tarafından da pek sevilmez.

3. Başlıklarınız Düzgün Bir Şekilde Olmalı

Başlıklar SEO ile uyumlu olmalıdır. Bir içeriğe rastgele bir başlık vermeyin. Düşünün başkaları o içeriği arama motoruna başlık girerek buluyor. Bu yüzden ziyaretçilerin hangi başlıkları seçeceğini iyi düşünmeniz gerekir. Akıl da kalıcı ve uzun olmayan başlıkları seçmeniz de fayda var.

5-Adımda-Kaliteli-Blog-Yazısı-Oluşturmak3

4. Ziyaretçilerinizi Etkileyin

Ziyaretçilerinizi etkilemenin binlerce yolu var fakat bunlardan bazıları yazılarınızı özgün olarak ve kendi cümlelerinizle yazın. Sağdan soldan alıntı içerikleri artık kimse okumaz oldu. Çünkü her yer de aynı içerikler dolaşıyor. İnsanlar farklı şeyler bekliyor ve sizler de özgün içerik girerek ziyaretçilerinizi etkileyebilirsiniz. Unutmayın yazılarınıza şekiller verin ve sizi diğer bloglardan ayıracak özelliğiniz olsun.

5. İçerikleriniz Daima Düzgün Bir Şekilde Olsun

İçeriklerinizin kaliteli ve özgün olması demek makalenizin düzgün yani okunabilir ve arama motorları tarafından sevilen demektir. Çok fazla konuyu bir araya getirip okuyucularınızı sıkmayın. En az 300 kelime olmak şartıyla imla kurallarına dikkat edecek şekil de içerik türetmeniz gerekmektedir. İçerik yazarken para kazanmak veya yazmak için yazmayın. İnsanlara faydalı bilgi verebilmek için yazın. Asıl başarı o zaman gelecektir.

Bu yazı da sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Sizler de bu yazdıklarımızı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz. Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her  zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağız.


Ekleyen :Taha BüyüktaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hasan Batuhan Kurt28 Şubat 2017

Çok beğendim yazı yazmaya devam kardesim

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye Yarışta nedir? Türkiye Yarışta nasıl indirilir? Çiftlikbank Twitter’da binlerce kişi tarafından desteklendi Papara Nedir? Nasıl Kullanılır ve Avantajları Neler? Apple Canavarı, Apple Store’daki Cihazları Teker Teker Parçaladı! En Çok İzlenmeye Sahip 10 YouTube Videosu Hava kirliliği yeni nesillerde boy kısalığına sebep oluyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır