50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » 50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu
50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu

NASA‘nın Astrobiyoloji Enstitüsü Başkanı Penelope Boston geçtiğimiz günlerde Meksika‘da terk edilmiş bir çinko-kurşun madeninde büyüleyici keşifler yaptı.

Naica mağaralarında 50.000 yıllık mikroskopik organizmalar ortaya çıktı. Bu keşif, mevcut bilgi ve araştırmacının yanısıra, bilim insanlarının Dünya’daki erken yaşları ve diğer gezegenlerde yaşayabilecekleri daha iyi anlamalarını gösterebilir. Bu keşifler mağaraların yüzeyden 800 metre derinliğinde yapıldı.  Boston bu mağaraların derinliklerinde 40 farklı organizma, mikrop ve hatta bazı virüsler keşfetmiştir. Mağaralarda o derinliğe inilince sıcaklık çok fazla arttığı için çalışanlar en fazla 20 şer dakika çalışabiliyorlar.

En serin kısımları 39-40 C dereceyi buluyormuş. Bulunan yaşam biçimleri Dünya’da yaşayan akrabaları ile sadece %10 genetik farklılık göstermesi baya ilgi çekici . Güney Florida Üniversitesi Biyoloğu Norine Noonan, “Neden şaşırdık? Bir biyolog olarak, Dünya’daki yaşamın son derece zor ve çok yönlü olduğunu söyleyebilirim.Bu tür çok yönlülük bilim insanlarının Dünya gezegenindeki yaşamın kökenlerini daha net bir şekilde görmelerini sağlıyor.

Hayatın bu kadar sert koşullara nasıl katlanacağını görmek, gezegenin aşina olduğumuz en yaşamsal biçimlerine karşı düş kırıklığına uğramışken Dünyanın en eski hayatının nasıl hayatta kaldığını bize gösterebilir.” dedi. Bu tür keşifler ile gezegenimizin geçmişini keşfetmeye devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir :  Hollandalı bisikletçiler, 3B baskılı köprü üzerinden geçecekler

50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çin’de 3 yıl içerisinde 13.000 site sansürlendi Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı Porsche 15 dakikalık Şarj Süresi İle Elektrikli Otomobil Sektörüne Hazırlanıyor Facebook Terör İçerikleri için Yapay Zeka Kullanacak Twitter Lite 24 ülkede daha yayılıyor Super Mario 3 Günde 14 Milyon Dolar Hasılata Ulaştı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır