50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » 50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu
50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu

NASA‘nın Astrobiyoloji Enstitüsü Başkanı Penelope Boston geçtiğimiz günlerde Meksika‘da terk edilmiş bir çinko-kurşun madeninde büyüleyici keşifler yaptı.

Naica mağaralarında 50.000 yıllık mikroskopik organizmalar ortaya çıktı. Bu keşif, mevcut bilgi ve araştırmacının yanısıra, bilim insanlarının Dünya’daki erken yaşları ve diğer gezegenlerde yaşayabilecekleri daha iyi anlamalarını gösterebilir. Bu keşifler mağaraların yüzeyden 800 metre derinliğinde yapıldı.  Boston bu mağaraların derinliklerinde 40 farklı organizma, mikrop ve hatta bazı virüsler keşfetmiştir. Mağaralarda o derinliğe inilince sıcaklık çok fazla arttığı için çalışanlar en fazla 20 şer dakika çalışabiliyorlar.

En serin kısımları 39-40 C dereceyi buluyormuş. Bulunan yaşam biçimleri Dünya’da yaşayan akrabaları ile sadece %10 genetik farklılık göstermesi baya ilgi çekici . Güney Florida Üniversitesi Biyoloğu Norine Noonan, “Neden şaşırdık? Bir biyolog olarak, Dünya’daki yaşamın son derece zor ve çok yönlü olduğunu söyleyebilirim.Bu tür çok yönlülük bilim insanlarının Dünya gezegenindeki yaşamın kökenlerini daha net bir şekilde görmelerini sağlıyor.

Hayatın bu kadar sert koşullara nasıl katlanacağını görmek, gezegenin aşina olduğumuz en yaşamsal biçimlerine karşı düş kırıklığına uğramışken Dünyanın en eski hayatının nasıl hayatta kaldığını bize gösterebilir.” dedi. Bu tür keşifler ile gezegenimizin geçmişini keşfetmeye devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir :  Şuana Kadarki En Büyük Asteroid, Dünyaya Yaklaşıyor

50000 Yıllık Yaşam Formu Terkedilmiş Mağaralarda Bulundu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

PayPal Türkiye’ye Geri Dönemeyebilir! Twitter, Sahte Haber ve Rahatsız Edici İçerikler için Özellik Deniyor Albaraka Garaj Fintech Hackathon’u kazananları belli oldu Mülteciler Java ve Veritabanı Eğitimi Alacak Apple iOS 11.3 beta 4 yayınlandı, ayrıntılı tüm özellikleri! Popüler Yabancı Dizi Siteleri Erişime Engellendi

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır