5G için yapılan hazırlıklar hızlandırıldı

Ana Sayfa » Teknoloji » 5G için yapılan hazırlıklar hızlandırıldı
5G için yapılan hazırlıklar hızlandırıldı
  • Ericsson’un yıllık olarak yaptığı 5G hazırlıkları Anketinde, operatörlerin 5G ile ilgili planları ve faaliyetleri sıralanıyor.
  • Bu sene, katılımcıların yüzde 78’i 5G denemelerine dahil olduğunu belirtiyor. Bu oran, geçtiğimiz sene yüzde 32 idi.
  • 5G’den elde edilecek gelir planları, abonelerin 4G’den 5G’ye geçişleri ile kurumların ve endüstrilerin pazar segmentlerine açılımlarını içeriyor.

Ericsson (NASDAQ:ERIC) 2017 5G Hazırlıkları Anketi’ni yayınladı. Rapor, pek çok operatörün yeni teknolojiye yönelik hazırlıklarını hızlandırdığını ve ankete yanıt verenlerin yüzde 78’i tarafından 5G denemelerinin yürütülmekte olduğunu gösteriyor. Dahası, yanıt verenlerin yüzde 28’i de gelecek yıl 5G şebekesini aktif edeceklerini belirtiyor.

Anket ayrıca, operatörlerin stratejilerini 5G servislerine göre belirlediklerini ortaya koyuyor. Operatörler artık tüketici segmentlerinin ötesine bakıyor, kurumsal ve endüstri segmentlerindeki fırsatları da önemsiyorlar.

Her Sektörü Kapsayacak

Ericsson 5G Ticarileştirme Bölümü Başkanı Thomas Noren çalışmayla ilgili şunları söyledi: “2016 Anketinde yanıt verenlerin yüzde 90’ı bireysel tüketicilerin, 5G iş planlamalarındaki ana segment olduğunu vurgulamıştı. Bu sene odak, üç segmente ayrılmış durumda ve operatörler iş fırsatlarını, sadece bireysel tüketici segmentinde değil, kurumsal müşteriler ve uzmanlaşmış endüstrilerle de tanımlıyorlar.”

Ankete göre operatörler, bireysel tüketici pazarının doygunluğa ulaştığını görüyorlar. Sonuç olarak, bu senenin 5G planlaması; uzmanlaşmış endüstri segmentleri (yüzde 58), kurumsal kullanıcılar (yüzde 56) ve bireysel tüketiciler (yüzde 52) arasında dağılıyor.

Ankete yanıt verenler tarafından 5G uygulamalarına yönelik en cazip sektörler arasında altı çizilen ilk üç endüstri; medya ve eğlence, otomotiv ve toplu taşıma olarak öne çıkıyor. Ancak birçoğu da sağlık hizmetleri, enerji ve kamu hizmetlerini de en cazip sektörler olarak değerlendiriyor. Yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğu, Nesnelerin Internetinin (IoT) önemli rol oynayacağına ve bu bağlamda, üçüncü taraflarla iş birliğinin çok önemli olacağına inanıyor.

Katılımcılar, 5G’den elde edilecek ek gelirlerin; pazar paylarının artmasından, 4G abonelerinin geçişinden, yeni hizmetlere uygulanacak daha yüksek fiyatlardan ve yeni iş alanları ve endüstri dallarına olacak açılımlardan dolayı oluşacağına inanıyorlar.

2017 Ağustos ayında yapılan araştırma; 5G üzerinde çalıştığını beyan eden, küresel çaptaki 37 operatörden 50 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirildi.


Ekleyen :Fahrettin KılıçTüm Yazıları İçin Tıklayınız

5G için yapılan hazırlıklar hızlandırıldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği getirecek İOS 10’u Sakına Yüklemeyin! Facebook, Profil Resimleri İçin Yeni Özellik Test Ediyor Galaxy Note 8 için Android 8.0 Oreo güncellemesi geldi Porsche 9 ayda 185 binden fazla otomobil sattı Microsoft Translator, çevrimdışı AI çevirileriyle güncellendi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır