Afganistan mesajlaşma uygulamalarını engelleyebilir

Ana Sayfa » Gündem » Afganistan mesajlaşma uygulamalarını engelleyebilir
Afganistan mesajlaşma uygulamalarını engelleyebilir

Afganistan, WhatsApp, Telegram mesajlaşma servislerini engellemek için harekete geçti.

Afganistan telekomünikasyon regülatörü bu hafta İnternet servis sağlayıcılarına bildirim yolladılar. Mesajlaşma servislerini WhatsApp ve Telegram‘ı engellemeye emretti ancak uymalarının gerekip gerekmediği belli değil.

Son yıllarda Afganistan‘da sosyal medya ve mobil sohbet servislerinin kullanımında patlama yaşandı. Bu kadar kullanıcın sebebiyle olaylara tepkisiz kalınmadı. Sosyal medya kullanıcıları ve sivil haklar grupları, hareketin ilk raporlarına öfkeden tepki gösterdi. Sonrasında telekomünikasyon düzenleyicisi ATRA tarafından gönderilen mektup sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldı.

Basında çıkan ve kimliği belirsiz kaynaklardan aktarılan bazı haberlere göre uygulama, Ulusal Emniyet Müdürlüğü tarafından Taliban ve diğer isyancı gruplar tarafından şifreli mesajlaşma servislerinin kullanılmasının önlenmesi için emir verilmişti.

Ortaya çıkan haberlerin doğrulanması hemen mümkün değildi

Telekomünikasyon hizmetleri başkan Vekili Şahzad Aryobee, telekomünikasyon düzenleyicisinin şikayetlerin alınmasından sonra hizmetlerini iyileştirmek için kademeli olarak bir blok koyması emrini verdiğini söyleyen bir mesaj yayınladı. “Hükümet konuşma özgürlüğünü üstlenmeyi taahhüt ediyor ve bunun insanımız için temel bir sivil hakkı olduğunu biliyor” diye yazdı.

Telekomünikasyon düzenleyicisi ATRA‘nın 1 Kasım tarihli bildirimi üzerine düzenleyici yetkilisi tarafından imzalanmış olan internet şirketi, Telegram ve WhatsApp hizmetlerini gecikmeden 20 günlük bir süreyle engellemeye yönlendirdi.

Bununla birlikte, bu servis normalde bu hafta çalıştı ve hala cumartesi günü hem devlete ait operatör Salaam hem de özel servis sağlayıcıları üzerinde normal çalışıyordu. Engellenme bildirimlerine karşı kullanıcılar servislere yinede erişebildiler. Ancak Cuma günü, kesintiler olduğuna dair raporlar vardı. Bunun nedeninin kasıtlı olarak kapatılmasından mı yoksa WhatsApp hizmetinde oluşan bazı sorunlardan mı olduğu henüz net değil.

Facebook Messenger ve Viber gibi WhatsApp ve benzeri hizmetler, Afgan politikacılar ve hükumet üyeleri tarafından ve ayrıca sofistike bir sosyal medya operasyonuna sahip olan Taliban tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 


Afganistan mesajlaşma uygulamalarını engelleyebilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google Chrome Artık Daha Hızlı Olacak NASA’nın Ay kolonisi için detaylı planları ortaya çıktı Google Çocuklara Özel Yeni Program Yapacak Manzara fotoğrafçılığı için 10 altın kural Apple otonom araç için Volkswagen ile çalışacak Apple ürünlerinin ortalama ömrü açıklandı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır