Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak

Ana Sayfa » Teknoloji » Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak
Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak

Kendi kendine öğrenen akıllı robotlar, 10 yıl içerisinde öğretmenlerin yerini alacağı söyleniyor.

İngiltere‘nin önde gelen üniversitelerden bir başkan yardımcısı, üniversitenin eğitim sistemini tamamen değişmesi için 10 yıl içerisinde öğretmenlerin yerine robotların geçmeye başlayacağını tahmin etti.

Akıllı robotlar eğitim verirken öğretmenler sınıfı gözetleyecek

Buckingham Üniversitesi‘nden rektör yardımcısı ve Wellington College‘ın eski Master’ı olan Sir Anthony Seldon, önümüzdeki birkaç yıl içinde sektörü süpürecek olan teknolojik devrimin, öğretmenlerin ekipmanı kurmak ve disiplini korumak için sınıfta kalacağını öngörüyor. Yani değişebilecek yeni sistemde öğretmenler sınıf içerisinde, gerekli talimatları, uygulamaları ve sınıfın disiplinini korumak için sadece sınıfta yer alacak. Eğitimi akıllı robotlar devralacak.

Bununla birlikte, Seldon geçen hafta Brighton’daki British Science Festival‘de bir konuşma yaparken gerçek eğitim yapay zeka ile gerçekleştirileceğini söyledi. Seldon diğer sözlerinde”Makine, sizi en çok heyecanlandıran şeyin ne olduğunu bilecek ve size zor ya da kolay olmayan doğal bir zorluk seviyesi veriyor, fakat sizin için doğru.” dedi. Ayrıca, Sheldon 2018 yılının başında yayınlanacak olan The Fourth Education Revolution başlıklı kitabında bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde yer verecek.

Yapay zekanın bu seviyede gelişimiyle birlikte öğrencilerin o anki hali(duyguları, aklından geçenler vs.) akıllı robotlar ile anlaşarak eğitim kısmında değişim olabilir. Ayrıca öğretmenlerin de okuldaki işlerini rahatlatsa da gelecek 50 yıl içerisinde öğretmenlik mesleğinin yok olabileceğini de düşünmeliyiz. Amerika’da böyle bir okul için çalışmalar düzenlendiğinin bir bildirimi var. Fakat konuyla ilgili henüz ayrıntılı ve net bilgi mevcut değil.

Diğer bir yandan robotların gelecek yıllarda insanlığa nasıl bir savaş açacağını bilemeyiz. Elon Musk‘ın son günlerde yapay zekaya sahip robotların insanlığa karşı tehlike açabileceğini söylemesi çok dikkat çekiyor. Gelecek 50 yıl içerisinde dizayn edilebilecek yapay zekaya sahip ve duyguları olan robotlar yer alacağı kesin. Ancak böyle bir teknolojinin yaygınlaşması insan nüfusuna oranla azda olsa artması tehlike arz edebilir. Duyguları olan ve bir insandan farklı olmayan bir robotun dünyaya ne tür zararı dokunabileceğini düşünmeliyiz. Fakat robotlar ne kadar alana hakim olsa da bazı alanlar için insanların önemli unsur olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca robot devrinin ilerisinde büyük bir işsizlik gözükmekte. Bu nedenle teknolojinin nimetleri bazen düzene zarar verebiliyor.


Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Porsche uçan arabalar üretmek istiyor Şuana Dek En Çok Dinlenen Şarkı Değişti: Artık Despacito Wi-Fi den 100 Kat Daha Hızlı Li-Fi YouTube, Logan Paul’un reklam yasağını kaldırdı BlackBerry Mercury MWC 2017 Yer Alacak Yemekteyiz Pakize Baş kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır