Android cihaz üreticileri onlarca hata ile karşı karşıyalar

Ana Sayfa » Gündem » Android cihaz üreticileri onlarca hata ile karşı karşıyalar
Android cihaz üreticileri onlarca hata ile karşı karşıyalar

Google‘ın en son bülteni Android güvenlik uyarısı ile cihaz üreticileri 47 hata içerisinde 10 kritik hataya karşı uyarıldı.

Google, cihaz üreticilerini Aralık güvenlik bültenindeki tüm sorunları düzeltmeye çağırıyor. Toplam 47 hatanın 10 kritik hatanın yer alması ilerleyen dönemlerde Google‘ın mobil işletim sisteminin adını leke bırakabilirken cihaz üreticilerini de etkileyecek iz bırakabilir.

Android işletim sisteminde 10 kritik hata!

Google, Android güvenlik bültenini Aralık ayı için yayınladı. Güvenlik bülteni içerisinde işletim sisteminde 47 hata bildirdi. Zayıf noktaların 10’u kritik olarak belirlenirken, diğer 37’si ise ‘yüksek’ öncelik olarak derecelendirildi. Google, güvenlik açıklarını uyarıda iki yama düzeyine bölmüş. Bu sayede Android akıllı telefon üreticilerinin tüm Android cihazlarında benzer açıklardan bir kısmını isteğe göre düzeltebileceklerini belirtti.

Android cihaz üreticileri için kaynak kodu düzeltmelere yayınlanmakta

Şirket, “Android ortaklarının bu bültendeki tüm sorunları düzeltmeleri ve en yeni güvenlik düzeltme eki düzeyini kullanmaları önerilir.” diyerek uyardı bulunuldu. Tek bir güncelleştirmeyle ele alan tüm sorunları gidermek için düzeltmeleri paketlemelerini önerildi. Google, bu kusurların en önemlileri arasında, özel olarak hazırlanmış bir dosyayı kullanarak uzaktan bir saldırgana olanak verebilen kritik bir güvenlik açığı olduğunu söyledi. Bunun yanında büyük küçük birçok önemli hatalar yer almakta.

Bu hatalar, akıllı telefon üreticilerine sürpriz olmayacak. Google’ın ortakları, hataların yayınlanmadan en az bir ay önce tüm konulardan haberdar edilmekte. Bu sorunlara ilişkin kaynak kodu düzeltme ekleri, önümüzdeki 48 saat içinde Android Open Source Project deposunda yayınlanacak.

Android cihaz üreticileri eski cihazlarına ilgi göstermiyor

Şirket hataları ne kadar kapatmaya çalışsa da sorunsuz neredeyse hiçbir sistem bulunmuyor. Bu nedenle şirket, kullanıcıların işletim sisteminin mümkün olan en son sürümüne yükseltmeye teşvik ediyor. Bununla birlikte, tüm cihaz üreticileri, eski donanımın, işletim sisteminin en yeni sürümüne güncellenmesinin belirli bir önceliğe sahip olduğunu düşünmüyor. Birçok akıllı telefonu yaşlı ve dolayısıyla daha az güvenlikli sürümlerde zayıf kalıyor. Kısacası üreticiler yeni bir telefon çıkardıklarında ondan bir önceki cihazı umursamayarak sürümünü genişletmiyorlar. Apple‘ın bu noktada taktire değer olarak işletim sistemini her zaman geliştirmesinin yanında yeni çıkardıklarının yanında eski cihazlarına da deneyim imkanı sunuyor. Bu sayede iOS cihazlarına sahip birçok kullanıcı diğer şirketlerin yapmış olduğu uygulamaya göre daha şanslı. Ancak bazı telefon üreticilerinin Apple firmasından çok daha fazla telefon modeline sahip olması bu işleri zorlaştıracaktır.


Android cihaz üreticileri onlarca hata ile karşı karşıyalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye’de YouTube Erişimi Sınırlandırıldı Rus hackerlar gözlerini finans şirketlerine diktiler Porsche uçan arabalar üretmek istiyor GSM Operatörleri, Artık Müşteri Hizmetleri İçin Ücret Alamayacak! Twitter “@” Sembolünü Kaldırarak Hata Yaptı Toyota 2.2 megawatt değerinde hidrojen yakıt tesisi kuracak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır