Android P, kötü amaçlı yazılımların izlemesini engelleyecek

Ana Sayfa » Gündem » Android P, kötü amaçlı yazılımların izlemesini engelleyecek
Android P, kötü amaçlı yazılımların izlemesini engelleyecek

Android P, kötü amaçlı yazılımların sizi gözetlemesine engel olacak.

Google, Android P‘nin arka plan uygulamalarının sizi gözetlemesine engel olmak için daha katı güvenlik önlemleri ile hazırlıyor. Yeni versiyon, Android‘in merakla beklenen yükseltmesi şimdilik hazır olmayabilir. Ama Android‘in açık kaynak doğası gereği artık yeni kurallarla birlikte kameranızı veya mikrofon erişimini arka plan uygulamaları önlemek için bir takım önlemler alınacak.

Temel olarak kullanıcılar, kötü niyetli uygulamalar ve kötücül yazılımlar hakkında davranışlarını izlemekten artık haberdar olmayacaklar. GhostCntrl gibi kötü amaçlı yazılımların arka planda gizlice konuşmalarınızı kaydetmek veya fotoğraf çekmek için gizlenmiş olabileceğini fark ettikten sonra hoş karşılanmış bir ertelemeydi. Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) 19 Ocak’tan itibaren taahhütte bulunuyor. Herhangi bir arka plan uygulaması kameranızı denemek ve etkinleştirmek için bunun yerine bir hata kodu alacak.

Android P, kötü amaçlı yazılımların izlemesini nasıl engelleyecek?

Kural değişikliği, Android‘in yüklendiğinde her uygulamaya atadığı yalnızca benzersiz bir tanımlayıcı olan uygulama kullanıcı kimliklerini (UID‘ler) hedeflemektedir. Uygulamanın telefonunuzda veya tabletinizde kurulu olması koşuluyla, bu UID‘ler değişmez. Böylece, Android P‘yi çalıştırırken, kamera servisi belirli bir UID‘in ne zaman boşta olduğunu belirleyebilecektir. Bu durumda Android bir hata yayınlar ve kameraya erişimi kaldırır. Android P kamerayı kısıtlayan özelliği kötü amaçlı uygulamalar algılayamayacak. Eğer hala casusluk yapmak istiyorsa, çalışmak için ön planda bir hizmet uygulamak zorunda kalacaklar. Yani, Android O sayesinde uygulama, uygulamanın çalıştığını bildiren bir bildirim görüntülemek zorunda kalacaktır. Buna ek olarak, uygulamanın diğer uygulamaların üstünde görüntülenmesi gerekir.

Slashgear, böyle bir özelliğin hırsızlık önleyici uygulamaların çalışmasını engelleyeceğini belirten bir eleştiri yayınladı. Ancak genele baktığımızda söz konusu hırsızlıktan önce kişinin normal hayatındaki özeli daha ön planda. Bu nedenle bu özelliğin gelmesi bile geç kalındı denebilir.


Android P, kötü amaçlı yazılımların izlemesini engelleyecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

YouTube’da çevrimdışı izleme özelliği 125 ülkeye genişletildi Forum İstanbul 2017 İçin Sayılı Günler Kaldı Micron GDDR6 Bellekler 2018 Yılında Üretilmeye Başlanıyor Google, Goo.gl URL kısaltma hizmetini kapatacak Alfa Romeo’nun Yeni Versiyon  Giulia’sı Cenevrede Tanıtılacak Google aldığı karar sonucu Project Tango’yu kapatacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır