Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Yazılım » Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır?
Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır?

En sancılı sorunlardan birisi olan, bir işletim sisteminden başka bir işletim sistemine sahip cihaza taşımak olsa gerek. Bu nedenle “Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır?” başlıklı içerikte bu sorununuz için tüm çözümleri sunacağız.

Android’den iOS’a taşıma; kişileri, uygulamaları, fotoğrafları ve müzikleri nasıl taşıyacağınız aşağıda açıklanmıştır. Apple‘ın iOS uygulamasına geçmesiyle ve tercih edebileceğiniz birkaç alternatif yöntem ile uygulama sorunu içinde kısmen çözülmüş olunacak. Çünkü Android uygulama mağazasında yer alan uygulama Apple mağazasında yer almayabilir. Bunun sonucunda bazı yer almayan uygulamaya veda edebilirsiniz.

IPhone‘a taşınmayı düşünen bir Android kullanıcısıysanız (ya da Android‘den iOS‘a geçiş yaptıysanız), tüm verilerinizi aktarma konusunda endişelenebilirsiniz; Müzik, fotoğraf, video, kişi, takvim vb. nesneleri aktarırken bu süreçte hiçbir şeyin kaybolmadığından emin olmak. Neyse ki doğru yere geldiniz.

İyi haber ise, Android’den iOS’a taşıma; müzik, fotoğraf ve uygulamaları aktarmak gerçekten daha kolay olamazdı. Google‘ın bu konuda mükemmel olduğu ortaya çıkıyor. Daha da iyisi, Apple özellikle size süreç boyunca rehberlik etmek için bir Android uygulaması başlattı.

Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır?

Apple‘ın Android uygulaması, Android‘den iOS‘a taşıma için “kişilerini, mesaj geçmişini, kamera fotoğraflarını ve videolarını, web yer imlerini, posta hesaplarını, takvimleri, duvar kağıdını ve DRM’siz şarkıları ve kitaplarını” kablosuz olarak aktarır.

Ayrıca, uygulamalarla ilgili bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Anahtarlama işlemi, Android cihazınızda bulunan ve Apple’ın App Store‘unda bulunan ve hızlı bir şekilde alışmanıza yardımcı olan ücretsiz uygulamaları önerir. Android‘e ait olan ücretli uygulamalar, maalesef iOS için tekrar satın alınması gerekiyor. Ayrıca bunlar App Store‘daki istek listenize eklenir.

Andorid'den iOS'a taşıma - Move to iOS

Apple‘ın burada Android‘den iOS‘a taşıma hakkında daha fazla ayrıntı var ve uygulama Google Play Store‘da mevcut. (Uygulamanın notunu görünce şaşırabilirsiniz. Hatta yorumlardan bir hayli şok etkisi oluşturuyor. Açıkçası bir grup insan bu uygulamanın Android işletim sistemini iOS‘a dönüştürdüğünü sanmış. Ancak Android‘den iOS‘a taşıma işlemi için geçerli.) Bu uygulama Android’den iOS’a taşıma için çok daha kolay taşıma işlemini gerçekleştiriyor. Ama işi bitirmenin başka yolları var.

ANDROİD’DEN IOS’A REHBER NASIL AKTARILIR?

Android‘den iOS‘a kişileri aktarmanın iki yolu bulunmakta. Her ikisini de aşağıda özetleyeceğiz. Ancak Android telefonunuzu uzun bir süredir kullanıyorsanız, verilen sırayla denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir Google hesabı kullanarak kişileri iOS’a aktarma (basit yol)

 1. Android telefonunuzu ve Google hesabınızı (Gmail, Google Play ve benzeri) herhangi bir süre kullanıyor olmanız durumunda, tüm kişilerinizin Google hesabınızla ilişkilendirilme olasılığı vardır. İlk olarak Android telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun. Android telefonunuzdaki Ayarlar’a gidin ve “Hesaplar ve Senkronizasyon” veya benzerlerini seçin. (Android‘in farklı aktif sürümleri ile çeşitli cihaz üreticilerinin farklı modifiye sürümleri arasındaki değişim, bu ifadeler hakkında kesin bir fikir oluşturmayı zorlaştırıyor.)
 2. Gmail hesap bilgilerinizi girin ve senkronizasyonu etkinleştirin. Telefonunuzun kişileriniz ve Google Kişileri artık senkronize edilmiş olması gerekç
 3. Ardından yeni iPhone‘unuzun kilidini açın. Ayarlar uygulamasını açın, aşağı kaydırın ve Hesaplar ve Şifreler’e (veya iOS‘un bazı eski sürümlerinde Posta, Kişiler, Takvimler) ve ardından Gmail hesabınıza ekleyin. Hesap için Kişiler‘in etkinleştirildiğinden emin olun. Artık tüm Google kişilerinizin iPhone‘unuzda olduğunu görmelisiniz.

Bir Google hesabıyla kişileri aktarın (gelişmiş)

Kemer ve parantezler için ve bu işlemin gelecekte her zaman işe yaradığından emin olmak için, yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra iPhone‘unuzda veya Android‘i harekete geçirmeden önce aşağıdakileri yapmayı düşünün:

 1. Bir Google hesabı kullanarak kişileri iOS‘a aktarma (gelişmiş yol)
 2. Hesaplar ve Şifreler‘i (veya iOS‘un eski sürümlerinde Posta, Kişiler, Takvimler) seçin.
 3. Hesap Ekle‘yi seçin.
 4. Diğer‘i seçin.
 5. CardDAV Hesabı Ekle‘yi seçin.
 6. Hesap bilgilerinizi aşağıdaki alanlarda doldurun:
  Sunucu: “google.com” girin
  Kullanıcı Adı: Tam Google Hesabınızı veya Google Apps e-posta adresinizi girin.
  Şifre: Google Hesabınız veya Google Apps şifreniz. (İki adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, uygulamaya özel bir şifre oluşturup girmeniz gerekir.)
  Açıklama: Hesabın bir açıklamasını (Kişisel Kişiler gibi) girin.
 7. Ekranın üst kısmındaki İleri’yi seçin.
 8. Kişiler seçeneğinin AÇIK olarak ayarlandığından emin olun.
 9. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra, cihazınızdaki Kişiler uygulamasını açın ve senkronizasyon otomatik olarak iPhone ile Google arasında başlar. Herhangi bir akıllı telefonu kurduğunuzda, Google anahtarı kişilerinizin tümüne tutmalıdır.

NOT: Ayrıca Google hesabınız senkronize ise Google Contacts hizmetiyle de rehberinize ulaşabilirsiniz. Veya kişileri SIM kartınıza taktıysanız iPhone‘a uygun şekilde takarak Ayarlar’a gidin ve Kişiler’i (veya iOS‘un eski sürümlerinde Posta, Kişiler, Takvimler) seçin ve SIM Kişileri Al öğesine dokunun. İşlem bittiğinde, iPhone‘un SIM kartını orijinal kartla değiştirebilirsiniz.

Android cihazından iPhone cihazına uygulamalar nasıl aktarılır?

Bunun için kolay bir yol yok. Google Play’de bir uygulama için ödeme yapmanız gerekiyorsa, muhtemelen Apple‘ın App Store‘unda bunun için ödeme yapmanız gerekecektir. Bu kötü haber. İyi haber şu ki, her durumda Android‘de kullanmak istediğiniz uygulama iOS‘ta mevcut olacak ve uygulama kullanıcı hesaplarına ve giriş kayıtlarına dayanıyorsa, birinde kullandığınız ayrıntıların diğerinde çalışma olasılığı yüksektir. Ve umarım uygulama içi satın alımlar, satın aldığınız ekstra içerik veya Android uygulamasında kaydettiğiniz hizmetler iPhone‘unuzda erişilebilir olacaktır. Android cihazınızda kullandığınız uygulamaları App Store‘da aramaya başlayabilirsiniz.

Android’den iPhone’a nasıl fotoğraf ve video aktarılır?

Bunu yapmanın birkaç basit yolu var. Birincisi bir veri transfer uygulaması kurmayı içerir. Bu tür uygulamaları Apple App Store‘da bulabilirsiniz, ancak bunları Google Play Store‘da Android‘inizde bulmanız gerektiğini unutmayın. Copy My Data (iOS/Android) ve PhotoSync (iOS/Android) kullanmanızı öneririz. Seçtiğiniz uygulamayı hem Android‘inize hem de iPhone‘unuza kurmanız yeterlidir. Ayrıca, dosyaları birinden diğerine taşıma işlemi boyunca yönlendirileceksiniz.

Fotoğrafları Android’den iPhone’a taşımanın diğer yolu, iTunes ile bir bilgisayar kullanmaktır. Android telefonunuzdaki fotoğrafları ve videoları bulup, bilgisayarınıza taşıyabilir, iTunes ile senkronize edebilir ve daha sonra yeni iPhone‘unuzu iTunes ile senkronize edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Android‘den iPhone’a aktarmak için Android telefonunuzu bilgisayarınıza veya Mac‘inize bağlayın. Taşımak istediğiniz fotoğrafları ve videoları seçin ve bunları bilgisayarınızdaki bir klasöre sürükleyin. Basitlik için masaüstünde ‘transfer için fotoğraflar’ adlı yeni bir klasör oluşturacağız.

Şimdi iPhone‘unuzu bilgisayarınıza veya Mac‘inize takın, iTunes‘u açın ve iPhone‘unuzu tıklayın. Fotoğraflar‘ı tıklayın, ‘Fotoğrafları Senkronize Et‘ onay kutusunu işaretleyin ve fotoğraflarınızı kaydettiğiniz klasörü seçin. Uygula’ya tıklayın ve fotoğraflar iPhone‘unuza senkronize olacak. Aynı yol ile müziklerinizi de aktarabilirsiniz.


Android’den iOS’a taşıma işlemi nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google Talk Hizmeti Kapatılıyor 50 Cent Bitcoin sayesinde tekrardan milyoner oldu WhatsApp’a Gelecek Harika Yeni Özellikler Ortaya Çıktı Mr.Robot’un 3.Sezonuna Ait Yeni Bir Fragman Yayınlandı İngiliz Parlamentosu Siber Saldırıya Uğradı Yerli Otomobilin İlk Modeli Sunulacak!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır