Apk Dosyaları Telefonlar İçin Zararlı mıdır?

Ana Sayfa » Yazılım » Apk Dosyaları Telefonlar İçin Zararlı mıdır?
Apk Dosyaları Telefonlar İçin Zararlı mıdır?

Apk Nedir ? 

Android sistemi ile çalışan telefon, tablet gibi akıllı cihazlara Google Play Store aracılığı ile uygulama yüklenmektedir.Uzantısı .apk şeklinde dosyalar Android cihazlara kurulan uygulamaların uzantısıdır.Android sistemine .apk yüklemek için belirli izinler vardır bu izinleri ayarlar kısmından birkaç değişiklik ile verebilirsiniz.

Google Play Store uygulama yüklemek için öncelikle bir geliştirici hesabının olması lazım ve bu hesabın ücreti ise 25$.Üyelik alamayan kişiler uygulamaları apk paylaşım sitelerinde veya kendi sitelerinde kullanıcıya sunuyor.Google Play Store uygulamaları tek tek tarayarak güvenli olup olmadığını tespit ederek kullanıcısına güvenli bir şekilde iletiyor.Zararlı içerik bulduğu uygulamaları geliştiricinin sergilemesine izin vermeyip bazı zamanlar geliştiricinin hesabını bile kapatabiliyor.

Apk paylaşım siteleri güvenli olduklarını belirtiyorlar fakat çoğu zaman güvenli uygulamalar barınmıyor.Ücretli uygulamaları ücretsiz hale getirip korsan bir şekilde kullanıcıya sunuyorlar bu ne kadar güvenli olabilir ki ?

Art niyetli kişiler tarafından uygulamanın içine gömülen virüsler cihazların bozulmasına neden oluyor.

android-hackPeki Virüslerden Nasıl Korunuruz ?

  • Uygulamayı yüklerken verilen izinleri dikkatlice okumak cihaza olan erişimlerini kısıtlayacaktır.
  • İyi bir antivirüs programı virüslerin cihaza sızmasına engel olacaktır.
  • Cinsel içerikler ile ilgili yapılan uygulamalar daha çok virüs içeriyor insanların zaaflarını kullanarak yüklemelerini sağlıyorlar.
  • Bilinmeyen apk paylaşım sitelerinden uygulama indirmeyerek virüs girmesini engelleyebiliriz.
  • Uygulamanın gerçekçiliği için yorumları okuyun eğer yorumlarda kötüleyici bir cümle görürseniz uygulamada sorun olduğu ortadadır.
Ekleyen :Fahrettin KılıçTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Apk Dosyaları Telefonlar İçin Zararlı mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mehmet Ali AYVAZ01 Şubat 2017

Apk’yı doğru sitelerden indirirsen sıkıntı olmaz, ne yazıkki insanımız buna dikkat etmeden direk indiriyor 🙂

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

YouTube’da Canlı Yayın İçin Sınırlama DüştüNote 5 (Wipe) Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır ?Facebook Messenger Uygulamasına İki Ayrı Özellik Geliyorİnternetten Para Kazanma YollarıSpotify 2016 Özetini YayımladıAnkara Sokaklarında Gripper İle Ödül Avı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır