Apple iOS QR kod okuyucusunda güvenlik açığı keşfedildi

Ana Sayfa » Gündem » Apple iOS QR kod okuyucusunda güvenlik açığı keşfedildi
Apple iOS QR kod okuyucusunda güvenlik açığı keşfedildi

Apple iOS QR kod okuyucusunda bir güvenlik açığı ortaya çıktığı ve bunun açığın düzeltildiği  iddia ediliyor.

Apple‘ın iOS 11‘e yerleşik olarak sunduğu yeni özelliklerden biri, varsayılan kamera uygulamasında yerel QR kod taraması özelliğidir. Bu, kullanıcıların başka kamera uygulaması kullanması ve üçüncü taraf uygulamalarına güvenmek yerine bir QR kodu taramasına izin vermekte. Ancak iOS kamera QR okuyucuda bir güvenlik hatası olabileceği görülmekte.

Infosec’in bir raporunda (9to5Mac ile); Hackerlar, özellikteki açık nedeniyle, kullanıcıların bir web sitesi açmasını istedikleri QR kod okuyucusunu kandırabilirler. Bunun yerine kullanıcıları farklı bir web sitesine yönlendirir. Bu, özellikle kimlik bilgilerinizi sahte siteye girebileceğiniz bir bankacılık söz konusu olduğunda özellikle tehlikeli olabilir; böylece giriş bilgilerinizi, bilgilerinizi veya paranızı çalmak için kullanabilecek olan korsanlığa maruz bırakabilirsiniz.

Apple iOS QR kod okuyucusunda ki açık için nasıl önlem alınmalı?

Infosec ayrıca geçen yıl Aralık ayında Apple‘ın bu açığı düzelttiğini de iddia ediyor. Ancak, Apple bugüne kadar detayları kamuya açıklayan hatayı düzeltmek zorunda. Apple‘ın bu açığı kapatmak için neden bu kadar uzun sürdüğünden emin değiliz. Ancak umarım şu anda bilgilerin kamuya açık olduğunu, Apple‘ın bunun üzerinde harekete geçeceğini umuyoruz. Bu arada, iOS kullanıcılarının yapabileceği tek şey, şu an için bilmedikleri QR kodlarını taramaktan kaçınmaktır.

 


Apple iOS QR kod okuyucusunda güvenlik açığı keşfedildi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gelinim Mutfakta kaynana Nezahat Aydın kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Arakan’da ki Zulüm İçin İmza Kampanyası Başlatıldı Yerli kripto parası NeXpara piyasadan çekildi Facebook tüm gruplardan çıkma işlemi nasıl yapılır? Instagram müşteri hizmetleri iletişim bilgileri (Türkiye ofisi) 2019 Vietnam, Bitcoin’i Geçerli Para Birimi Olarak Tanıyacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır