Araştırmacılar ölümü öngörebilecek yapay zeka geliştiriyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Araştırmacılar ölümü öngörebilecek yapay zeka geliştiriyor
Araştırmacılar ölümü öngörebilecek yapay zeka geliştiriyor

Araştırmacılar yeni bir çılgın girişimde bulunarak ölümü öngörebilecek yapay zeka üzerinde çalışıyorlar.

Bazen hastalara bir ölüm teşhisi verilir ve bu durumda doktorlar o kişinin hayatta kalabilecek sınırlı süreyi değerlendirmeye çalışırlar. Ancak bazen bu tahminler her zaman doğru değildir. Doğrusu hastalar ya beklenenden daha erken ölmelerine ya da tüm beklentilere meydan okumakta ve uzun ve mutlu yaşayarak yaşamalarına neden olabilmektedir. Temelde bu, bazen birinin öleceği zamanı her zaman doğru tahmin etmek mümkün değil. Ancak Stanford‘daki araştırmacılar onu doğru olarak tahmin edebilecek bir yapay zeka geliştirmeyi başarmış görünüyor. Bir sağlık görevlisinin ne zaman öleceğini tahmin etmenin aksine, hastanın durumunu analiz ederek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Improving Palliative Care başlıklı araştırma makalesi, meraklı ve onu incelemek isteyenler için Derin Öğrenme (Deep Learning) ile çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Araştırmacılar, “Hastaneye kaldırılmış hastalar için yaşam sonu bakımı kalitesinin iyileştirilmesi sağlık kuruluşları için bir öncelik taşıyor. Çalışmalar, hekimlerin, tedavi ataletiyle kombinasyon halinde, hastaların dilekleri ile yaşam sonundaki gerçek bakım arasında bir uyuşmazlığa neden olan prognozları aşırı tahmin etme eğiliminde olduğunu göstermiştir. ” sözlerinde bulundu.

Ölümü öngörebilecek yapay zeka, iki milyondan fazla hasta kayıtlarına sahip

Normal bir doktora göre milyonlarca deneyime sahip olan yapay zeka, iki milyondan fazla hasta kayıtları kullanılarak oluşturulmuş ve eğitilmiş. Böylece bir doktorun göz ardı edebileceği noktaları bulmasına izin verir. Sistemin %100 doğru olmadığı söyleniyor ancak şu ana kadar araştırmacılar, % 90 doğru olan ve aslında oldukça şaşırtıcı olan bir model geliştirdiler.


Araştırmacılar ölümü öngörebilecek yapay zeka geliştiriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google Chrome yeni bir materyal tasarım test ediyor P&G’den bir ilk: P&G Avrupa IT Hackathon Instagram web üzerinden mesajlaşma özelliği geliyor Instagram en çok fotoğrafı paylaşılan şehirleri açıkladı Japon kripto para borsası Zaif, ücretsiz Bitcoin sattı YouTube, Videoyu Ekran Boyutuna Göre Dinamik Olarak Uyarlayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır