Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı İntihar ve Depresyona Yol Açıyor

Ana Sayfa » Gündem » Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı İntihar ve Depresyona Yol Açıyor
Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı İntihar ve Depresyona Yol Açıyor

Ünlü psikolog Jean Ms. Twenge‘nin yazdığı ve The Atlantic‘de yayınlanan bir rapora göre, aşırı akıllı telefon kullanımı intihar ve depresyona yol açıyor.

The Atlantic‘de yayınlanan bir rapora göre, akıllı telefonlar piyasaya sunulduğundan beri intihar girişiminde bulunan gençlerin sayısı önemli ölçüde arttı. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir ankette Facebook‘a daha sık erişen öğrencilerin daha mutsuz olma eğilimi gösterdiğini söylüyor. Bu eğilim, ağır sosyal medya kullanıcıları olan genç öğrenciler arasında da gözlenmektedir. Ortaokula giden öğrencilerde Facebook, Snapchat ve benzeri diğer sosyal medya sitelerinde spor faaliyetlerine katılan, dini hizmetlere devam eden veya ödev yapmak için daha fazla zaman harcayan akranları ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir depresyon riski taşıdıklarını belirtti.

Aşırı Akıllı Telefon kullanan Genç kızlar erkeklere göre 2 kat mutsuz!

İnternet üzerinden daha fazla vakit geçiren ve arkadaşlarını daha seyrek gören insanlar arasında daha sık görülüyor. Genç kızların aynı yaştaki erkeklere göre 2 kat daha fazla mutsuz hissettikleri de raporda yer almış. Bayan Twenge, sosyal medyanın aşırı kullanımı nedeniyle öğrencilerin uyku alışkanlıklarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Raporda, uyku eksikliği, düşünmek ve akılcı düşünmek için azalmış kapasite, fiziksel hastalıklara yatkınlık ve artmış depresyon riski ile bağlantılı olduğu bildirildi. Her ne kadar akıllı telefonların yararlı yönleri de olsa aşırı kullanımı büyük zararlara yol açıyor. Özellikle psikolojik olarak.


Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı İntihar ve Depresyona Yol Açıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Android 7.0 ile Gelecek Yenilikler Ve Güncelleme Gelecek Cihazlar Nasa Neden Uzaya DNA Sequencer Gönderdi? Porsche 9 ayda 185 binden fazla otomobil sattı Türk Fenomenlerin İnstagram Hesapları Çalındı! Corsair’ın Kaby Lake için RAM, Soğutucuları ve PSU’ları Hazır Intel’in eski CEO’su Paul Otellini öldü

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır