ABD, B-21 Raider bombardıman uçağı ‘görünmez’ olacak

Ana Sayfa » Teknoloji » ABD, B-21 Raider bombardıman uçağı ‘görünmez’ olacak
ABD, B-21 Raider bombardıman uçağı ‘görünmez’ olacak

ABD askeri donanımı yeni B-21 adındaki bombardıman uçağı, Star Trek’ten esinlenerek ‘görünmez pelerin’ özelliği ekleneceği söyleniyor.

ABD askeri yetkilileri, Star Trek‘ten ilham alan gizleme teknolojisine sahip olacağı bildirilen ikinci nesil yüksek düzeyde gizli bombardıman uçağı kurma aşamasındalar. Mühendislerden oluşan bir tasarım ekibi, şu anda “The Raider” olarak da bilinen B-21 bombardıman uçağı için radar sistemlerinden gizlenme ve ısı işaretlerini azaltma konusunda ileri yöntemler tasarlıyor ve test ediyor.

B-21 Raider için 80 milyar dolarlık sözleşme imzalandı

The Times’a göre, Northrop Grumman tarafından hazırlanan 80 milyar dolarlık sözleşmenin bir parçası olarak geliştirilen uzun menzilli bombardıman uçağı bir yarasa şekline benzemekte.

Bombardıman uçağının satış fiyatı 550 milyon dolar olacağı söyleniyor

Satış olarak fiyat düşünüldüğünde ise 550 milyon dolar fiyatıyla satın alınabilinecek. Bu teknoloji, Star Trek’te Klingonlar tarafından popülerleştirilen görünmezlik özelliğini andırmayı hedefleyecek. Sandığımız gibi göz önünden kaybolma gibi söz konusu değil.
B-21 bombardıman uçağı planı

Uçak  Los Angeles‘taki büyük güvenliğe sahip  Plant 42 adındaki tesiste geliştiriyor

ABD‘li askeri yetkililer, ulusal güvenlik yayınlarında, Rusya’nın öncü savaş sistemleri ile güncel kalmak için teknolojiye artık ihtiyaç duyulduklarını söyledi. Bombardıman uçağı, Plant 42 olarak bilinen, Los Angeles‘taki büyük güvenliğe sahip bir tesiste şu anda geliştiriliyor. Silah sistemlerinin ayrıntıları gizli kalacak. Ancak Grumman yeni bombardımanını kendi internet sitesinde ilan ediyor. Şirketin, eski B-52 bombardıman uçaklarının sonunda yerini almak için yapıldığını söyledi.

Bombardıman uçağı için ‘binlerce’ kişi proje için çalışıyor

Los Angeles Times, 10 Kasım’da yayınlanan bir raporda, Plant 42‘nin şu an 3.000 çalışanla çalıştığı belirtiliyor. Ayrıca 2019 yılına kadar 5.000’den fazla uzmana sahip olması bekleniyor. Programlar net olarak tanımlanmamasına rağmen, ordu, yeni uçağın 2030’lu yılların ortalarına kadar hazır olmasını beklediğini söyledi. B-21’in nihayetinde bir nükleer silah yeteneğine sahip olacak. Öte yandan otonom uçuş için bazı planlar yapıldığı da belirtiliyor.

B-12 bombardıman görünmez uçak
Geçtiğimiz hafta, ABD‘li General Robin Hand, bombardıman uçağının geliştirilmesi konusunda Milli Savunma ile yapılan röportajda açıldı. Projeyi devam ettirmek için Northrop Grumman ile “sık sık” temas kurduğunu açıkladı. En çokta Rusya olan sıcak rekabetlerini de konuşmalarına yansıtmadan duramadı. Önemli konuşmalarının birisinde yeniden dirilen bir Rusya‘nın bazı şeylere farklı şekilde bakmalarını ve uyanmalarını sağladığını belirtti.

Rusya, Çin gibi dünya devletleri gizli uçaklar üzerinde çalışıyor

Bu yılın başlarında Rusya, ilk gizli savaş uçağı Sukhoi Su-57‘yi veya Rus basınının “Hayalet” olarak söz ettiği uçağı açıkladı. Rusya, modelin gelecek yıl faaliyete geçeceğini tahmin ediyor. Diğer yandan son yıllarda Çin, üst düzey silah geliştirme çalışmalarının ilerlemesini göstermek amacıyla J-31 gizli savaş uçağını gösterdi. Devamında gelecek birkaç ülke olması yanı sıra ortaya çıkan birden fazla güçlü devletin birbirleriyle olan teknolojik savaş ortadaki tek güçlülüğü yıksa da kolay kolay çıkmayacak, ancak küresel devletlerin oluşturmuş olduğu terörün kontrol altına alınamadığı noktada büyük felaketlere sebep olabilecek bir yıkım bekliyor.


ABD, B-21 Raider bombardıman uçağı ‘görünmez’ olacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Asgardia, Uzaya Dosya Gönderme İmkanı Sağlıyor Qualcomm 103 milyar dolarlık teklifi reddetti Genç Çift 3D Yazıcı Yüzünden Hayatını Kaybetti 2017 Audi Otonom Sürüş Kupası başlıyor ING Hackathon 2016 Yarışması Başlıyor! YouTube resmi sanatçı rozeti dağıtmaya başladı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır