Babası İçin Geliştirmiş Olduğu Cihaz, Dünya Birincisi Oldu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Babası İçin Geliştirmiş Olduğu Cihaz, Dünya Birincisi Oldu
Babası İçin Geliştirmiş Olduğu Cihaz, Dünya Birincisi Oldu

11.Sınıf öğrencisi olan Elifnaz Şentürk, katılmış olduğu yarışmada”materyal mühendisliği” Dünya birinciliği ile adını yazdırdı.

Elifnaz, babası için yapmış olduğu proje ile Mostratec Bilimsel Proje yarışmasına katılarak 400 çalışma arasından birinci olmaya hak kazandı. Proje, aile hekimi olan babasının aşı muhafazasında yaşadığı sorunlardan yola çıkması ile birlikte ısıtma ve soğutma sistemini bir arada bulundurarak sıcaklığı sabitleyen çoklu odaya sahip bir cihaz yaparak “Bilimsel Proje Yarışması“nda Dünya birinciliği ile uğurlandı.

Elifnaz Şentürk, babasının doktor olduğu ve küçük yaştan beri tanıklık ettiğini belirtti. Ayrıca babasından, insan hayatı için önem taşıyan kan ve kan ürünleri, serum, ilaç, aşı, nakil ile alınan organların muhafaza edildiği yerlerin sıcaklığının doğru ayarlanması gerektiğini hatta bazı günler dolaplardaki sıcaklık değişimi nedeniyle geceleri iş yerine gittiğini hatta aşılarını kurtarmak için tatilini yarıda kestiğini belirtti.

Projesini 10 ayda tamamlayan Elifnaz, toplam 4 bin 116 maliyetle tamamladığını dile getirdi. Cihaz ise ısıtma ve soğutma sistemi bulundurmasıyla dolaptaki herhangi bir ürünü girilen değer üzerine ısıtarak ve soğutarak girilen değer üzerine işlem yapıyor.

Babası İçin Geliştirmiş Olduğu Cihaz, Dünya Birincisi Oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İOS 10’u Sakına Yüklemeyin!Yerli Otomobilden Yeni Bilgiler Ulaştı!Popüler Yabancı Dizi Siteleri Erişime EngellendiiPhone Marka Cihaz Yüzünden Hayatını KaybettiYoutube’dan Mesaj Satın Alma Özelliği GeliyorÜnlülerin Instagram Üzerinden Kazandığı Paralar

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır