Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu
Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu

T.C Başbakanı Binali Yıldırım Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin Teknokent‘inde düzenlenen “5G Mükemmeliyet Merkezi” töreninde açılış konuşması yaptı.

Birçok konu hakkında konuşan  Başbakan Yıldırım ülkemizin sadece 5g’yi kullanmak ile kalmayıp aynı zamanda üreticisi konumunda olacağını söyledi. Şimdiye kadar teknoloji ve iletişim alanında yüksek miktarlarda yatırım yapıldığını ama bununla yetinmeyeceklerini açıkladı.

Sayısal olarak bu miktarları söylemek gerekirse; iletişim alanına 30 milyar tl, genişbant abone sayısı 60 bin, fiber optik 280 bin kilometre, fiber abone sayısı 1.8 milyon, 4,5 G’nin abone sayısı 46 milyona ve ARGE harcamaları milli gelirin 1,6 seviyelerine çıkmış durumda. Önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 2 yüzde 3 seviyelerine ulaşmamız gerektiğini belirtti.

ARGE personeli 29 binden 122 bine, araştırmacı sayısı 23 binden 95 bine yükseldi. Ulak ve 5G projelerini vurgulayan Başbakan ” En büyük kaynağımız yetişmiş insan gücümüz. Bu bizim üstünlüğümüz. Bunları değerlendirerek teknoloji alanında fark ulaştırabiliriz. Ulak projesi, 5G projesi de bu anlamda küçük ama anlamlı adımlardır. ” dedi.

Milli güvenlik hakkında da konuşan Başbakan Yıldırım “Günümüzde bilişim altyapısı, milli güvenlikle doğrudan ilgili bir konu haline gelmiştir. Artık bir ülkeyi, bilişim altyapısını devre dışı bırakarak siber saldırılarla işgal etmek mümkün hale geldi. Hatta darbe girişimlerine ilk olarak teknolojiyi kullanarak başlıyorlar.” belirtti.

Kaynak : AA


Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

E Okul sistemi ne zaman kapanacak? VBS Not girişi ne zaman kapanacak? Heryerde Bulamayacağınız Youtube’daki Gizli Özellikler Ordu Belediye Başkan Adayı gençleri yazılım dili öğrenmeye davet etti Google, Arama Sonuçlarına Yerel Etkinlikler Ekliyor GRID Ücretsiz Oldu Alibaba, bir günde 25 milyar dolar satış gerçekleştirdi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır