Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu
Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu

T.C Başbakanı Binali Yıldırım Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin Teknokent‘inde düzenlenen “5G Mükemmeliyet Merkezi” töreninde açılış konuşması yaptı.

Birçok konu hakkında konuşan  Başbakan Yıldırım ülkemizin sadece 5g’yi kullanmak ile kalmayıp aynı zamanda üreticisi konumunda olacağını söyledi. Şimdiye kadar teknoloji ve iletişim alanında yüksek miktarlarda yatırım yapıldığını ama bununla yetinmeyeceklerini açıkladı.

Sayısal olarak bu miktarları söylemek gerekirse; iletişim alanına 30 milyar tl, genişbant abone sayısı 60 bin, fiber optik 280 bin kilometre, fiber abone sayısı 1.8 milyon, 4,5 G’nin abone sayısı 46 milyona ve ARGE harcamaları milli gelirin 1,6 seviyelerine çıkmış durumda. Önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 2 yüzde 3 seviyelerine ulaşmamız gerektiğini belirtti.

ARGE personeli 29 binden 122 bine, araştırmacı sayısı 23 binden 95 bine yükseldi. Ulak ve 5G projelerini vurgulayan Başbakan ” En büyük kaynağımız yetişmiş insan gücümüz. Bu bizim üstünlüğümüz. Bunları değerlendirerek teknoloji alanında fark ulaştırabiliriz. Ulak projesi, 5G projesi de bu anlamda küçük ama anlamlı adımlardır. ” dedi.

Milli güvenlik hakkında da konuşan Başbakan Yıldırım “Günümüzde bilişim altyapısı, milli güvenlikle doğrudan ilgili bir konu haline gelmiştir. Artık bir ülkeyi, bilişim altyapısını devre dışı bırakarak siber saldırılarla işgal etmek mümkün hale geldi. Hatta darbe girişimlerine ilk olarak teknolojiyi kullanarak başlıyorlar.” belirtti.

Kaynak : AA


Başbakan Yıldırım ODTÜ’de Teknoloji ve İletişim Hakkında Konuştu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

WhatsApp Veri Paylaşımını Engellemek Bağlandığı Wi-Fi yüzünden 100 bin euroluk Bitcoin’ini kaptırdı GSM Operatörleri, Artık Müşteri Hizmetleri İçin Ücret Alamayacak! Duolingo Japonca Dil Kursu Tüm Kullanıcılar İçin Geldi Rus Bilgisayar Korsanları 1000 İngiliz Milletvekilinin E-posta Adreslerini Ele Geçirdi Fortnite 3.Sezon Battle Pass içeriği ortaya çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır