Bazı YouTube reklamları bilgisayarları kripto para için kullandı

Ana Sayfa » Gündem » Bazı YouTube reklamları bilgisayarları kripto para için kullandı
Bazı YouTube reklamları bilgisayarları kripto para için kullandı

Bazı YouTube reklamları, kullanıcıların bilgisayarlarını gizlice kripto para madenciliği için kullandı.

Bir süredir Logan Paul‘un videoda göstermiş olduğu intihar eden adamdan sonra YouTube gündemi üzerinden biraz zaman geçmesiyle sakinleşti. Ancak olay olacak ama birçok kişinin habersiz telafi edileceği yeni bir sorunla karşı karşıyayız: reklamlarda yer alan gizli kripto para madenciliği.

Bu hafta, Fransa, İtalya, Japonya, İspanya ve Tayvan‘daki kullanıcılar, antivirüs programlarının, YouTube‘da video izlerken yetkisiz kripto para madenciliği kodundan onları uyardığını bildirdi. Kullanıcılar tarayıcıları değiştirdiğinde ve diğer web sitelerini ziyaret ettiğinde bile, bu uyarılar yalnızca YouTube‘da iken ortaya çıktı. Bu şikayetlerin ardından çevrimiçi güvenlik şirketi Trend Micro, saldırganların, Google‘ın DoubleClick reklam sistemini, kullanıcı bilgisayarlarının CPU’larını, kripto para kontrol etmek için kullandığını ve özellikle de Monero adlı bir dijital para kullandığını bildirdi.

 

 

YouTube üzerinde kripto para madenciliği Coinhive ile yapılmış

Madencilik kodu, izleyicilere sunulan reklamlara bir JavaScript kodu ekleyerek yapabildi. Nitekim, bildirilen 10 olaydan 9’u, kullanılan JavaScript‘in Coinhive tarafından sağlandığını ortaya koymaktadır. Coinhive, kripto para madenciliğini başlatmanızı sağlayan bir çevrimiçi hizmettir. Kullanıcıların sitesinde genellikle uzun bir süre bulunduğundan, YouTube iyi bir seçim olarak gözükmüştür. Bu, kötü amaçlı yazılım kriptojack’ının başlıca hedefi, çünkü kullanıcılar şifreleme işlemi için ne kadar uzun süre video içeriğinde kalırsa o kadar çok para kazanılır.

Google sözcüsü reklamların engellendiğini açıkladı

Neyse ki, bu son saldırı engellendi. Bir Google sözcüsüne göre, “Reklamlar iki saatten daha kısa sürede engellendi. Kötü amaçlı aktörler hızlı bir şekilde platformlarımızdan kaldırıldı.” dedi. Bununla birlikte, Trend Micro, saldırıların 18 Ocak’dan bu yana gerçekleştiğini gösterdiğinden, Google‘ın sözünü ettiği zaman dilimini çevreleyen bazı karışıklıklar var.


Bazı YouTube reklamları bilgisayarları kripto para için kullandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Toyota, Uber’den sonra otonom araç testini durdurdu Xiaomi Mi Max 2 İçin Resmi Açıklama Geldi GameX 2017 için Bilet Satışları Başladı Hack White 17 etkinliği 16-17 Aralık‘da katılımcılarını bekliyor! Dünya Çapında Açlık Sorununa Sizde Katkıda Bulunun : ShareTheMeal Uygulaması GRID Ücretsiz Oldu

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır