Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar

Ana Sayfa » Gündem » Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar
Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar

Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar.

Çoğu robotun sorunu, çok sert hareket etme eğilimindedir. Bu, henüz bir insanın hareket kabiliyetine ve esnekliğine sahip olmayan robotların tasarımından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, Cornell Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi‘nden araştırmacılar, daha gerçekçi olarak nitelendirilebilecek hareketi olan robotik bir aslan balığı geliştirdiler.

Bu, robotun içine yerleştirilmiş yeni bir dolaşım sisteminin tanıtılması ve kullanılması sayesindedir. Canlıların dolaşım sistemini taklit etmek için tasarlanan araştırmacılar, onu aslında bir elektrolit çözeltisi olan “kan” ile doldurdular. Bu çözüm, biri robotun su içinde hareket etmesine yardımcı olan bir itme sistemi olan ve diğerinin bir enerji kaynağı olarak hareket etmesini sağlayan çift bir amaca hizmet eder.


Araştırmacılar, sentetik kan kullanarak, robot balıklarının yaklaşık 36 saat boyunca yüzmeyi başardığını ve benzer bir tasarıma ek olarak “kan” eksi bir robottan sekiz kat daha uzun sürdüğünü buldular.

Sentetik kan kimyasal enerjiyi depolarken gerçekçi robot balık için hareket imkanı sağlıyor

Pennsylvania Üniversitesi‘nden araştırmacılardan James Pikul‘a göre, Gizmodo‘ya “Sentetik damar sistemimizdeki sıvı, balık robotuna güç sağlamak için kullanabileceğimiz kimyasal enerjiyi depolar. Akışkan balık robotundan pompalanırken, hareket eden akışkan robotun hareket etmesine de neden olur. Bu nedenle vasküler sistem çok işlevlidir. Robotun el becerisini sürdürebilmesi ve aynı zamanda uzun bir çalışma süresine sahip olmasını sağlayan bu çoklu fonksiyonlardır. ” Bu yeni tasarımla, elektrikli arabalar, uçaklar vb. Diğer makinelere uygulamak için kullanılabileceği umulmaktadır.


Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Artık YouTube’da ne kadar vakit geçirdiğinizi öğrenebilirsiniz En Çok Çalışana Sahip Teknoloji Şirketleri Xiaomi Redmi Note 5, 14 Şubat’ta satışa çıkıyor Hopi İle E-pin,Oyun Kazanma Samsung, S7 Kullanıcıları İçin Özel Kampanya Başlattı Citroën, Ekim’de %0 faiz ve takas fırsatları sunuyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır