Bilim adamları kuantum verileri bir elmasın içine yerleştirdiler

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Bilim adamları kuantum verileri bir elmasın içine yerleştirdiler
Bilim adamları kuantum verileri bir elmasın içine yerleştirdiler

Japonya‘da bilim adamları kuantum verileri, elmasın kusurlu kısmına yerleştirmeyi başardılar.

Japonya Yokohama Ulusal Üniversitesi‘nden bir araştırma ekibi kısa bir süre önce bir fotonu bir elmas içindeki bir kusurun içindeki boş alana ışınlayan ilk araştırmacılar oldu. Peki tam olarak ne anlama geldiğini sorar gibisiniz. Işığı, bir pırlantanın içine yansıyan bir fenerden gördüğünüzü hayal edin. Şimdi, el fenerini bırakıp, pırlantayı başka bir odaya taşıdığınızı hayal edin. Ancak ışığı yansıtmaya devam ediyor. Temelde araştırmacıların yaptığı şey, çok daha küçük bir ölçekte olan foton gönderilerek yapıldı ve bu elektromanyetik ışını çıplak gözle göremeyiz.

Bilim adamları elmasın içine fotonu ışınlamayı nasıl başardılar?

Boşlukta bir elektron ve bir karbon izotopunu manipüle etmek için araştırma takımı, insan saçı genişliğinin yaklaşık dörtte birine elmasın yüzeyine bir tel bağladı. Elmasın etrafına salınan bir manyetik alan oluşturmak için kabloya bir mikrodalga ve bir radyo dalgası uyguladılar. Mikrodalgayı, elmas içerisinde kuantum bilgisinin aktarılması için en uygun, kontrollü koşulları oluşturmak üzere şekillendirdiler.

foton yerleştirme nasıl yapılır

Her iki durumda da, araştırmacılar, Kazuya Tsurumoto, Ryota Kuroiwa, Hiroki Kano, Yuhei Sekiguchi ve Hideo Kosaka‘nın uğraştığı “boşluk”, elmasta bahsedilen kusurdu. Elmasların içindeki usulsüzlükler, bilim adamlarının nitrojen boşluğu merkezi dedikleri şeyden kaynaklanıyor. Elmasın kusurları sayesinde araştırmacılar bir foton yerleştirmek için yer açtılar.

Elmasın içine foton ışınlamak ile kuantum verileri elmasın içine ışınlamak arasında bağlantı nedir?

Fotonlar, kuantum ışınlanma adı verilen bir iletişim türünü kolaylaştırmak için kuantum dolaşma adı verilen korkak bir fenomenden yararlanmak için kullanılabilecek temel ışık birimleridir. Fiziksel maddenin onu geçmeden uzayda taşıdığı ışınlanma bilim kurgu versiyonuna benzer şekilde, kuantum ışınlanma, otomatik olarak diğerine yansıması olan dolaşmış bir çift içindeki bir atoma bilgi göndermeyi içerir.

Bilim adamları kuantum verileri bir elmasın içine yerleştirdiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 acheter followers

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Messenger’a video reklamları getirildi Yeni Motorola Telefonları Gelecek Ay Açıklanacak Payday 2 Oyunu Steam’de Ücretsiz Oldu Facebook Messenger’a Filtre Özelliği Getirdi Twitter’a Son Dakika Bildirim Özelliği Geliyor Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır