Binlerce mühendis Apple otonom araç projesinde çalışıyor!

Ana Sayfa » Teknoloji » Binlerce mühendis Apple otonom araç projesinde çalışıyor!
Binlerce mühendis Apple otonom araç projesinde çalışıyor!

Apple‘ın son skandalından ortaya çıkan belgeler sonucunda binlerce mühendisin Apple otonom araç projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Apple bu konuda sessiz kalıyor, ancak şirket otonom araç geliştiriyor. Bu hafta, bu projenin daha önce düşünülenden çok daha büyük olduğunu gösteren bir dosya ortaya çıktı. FBI, Apple‘ın otonom araç tasarımı ekibinde eski bir çalışanını özel bilgileri indirdiği ve Çin’deki bir rakip otomobil şirketine götürmeye çalıştığı iddiasıyla tutukladı. Elde edilen belgeler projedeki çalışan sayısını ortaya koyuyor.

Apple, “Project Titan” için 2 bin 700 mühendis çalıştırıyor!

Eski Apple çalışanı Xiaolang Zhang‘ın şirkete ait özel bilgileri rakip şirkete sızdırmaya çalıştığına dair birçok delil var. Bu suçu araştıran FBI Özel Temsilcisi Eric Proudfoot bazı bilgileri ortaya çıkarttı. Zhang’ın 7 Aralık 2015‘ten itibaren Apple‘ın otonom araçlarda kullanılmak üzere yazılım ve donanım geliştirmek için bir proje üzerinde çalışmak üzere işe alındığını belirtti. Ayrıca Apple‘ın 135.000‘in üzerinde tam zamanlı çalışanın olduğunu açıklandı. Devamında Projede açıklanan tüm çalışanlara veritabanlarına erişim verilmediği belirtti. Açıklamanın ardından, bir çalışan, proje için “temel bir çalışan” olarak tanımlanmadıkça, ayrı ayrı veritabanı erişimi talep etmelidir. Proudfoot, yaklaşık 2 bin 700 çalışanın bir veya daha fazlasının veritabanına erişebildiğini yazdı.

Apple otonom araç konusunda hızlı ve sessiz bir şekilde süreci hızlandırdı

Apple‘dan sızan bilgiler CEO’su Tim Cook‘un 2014 yılında kendi kendini süren araç projesini onayladığını gösteriyor. Şirket, 2015 yılında işe alım konusunda ciddileşti ve aynı yıl Zhang şirkete katıldı. O zamanlar takımdaki çalışanların sayısı (Project Titan olarak adlandırıldı) yaklaşık 1000 civarındaydı.

Üç yıl sonra, Apple otonom araç projesinde yaklaşık 2.700 çalışanın önemli ölçüde yer aldığını biliyoruz. Ve 2000’den fazla kişi, Project Titan hakkında resmi olarak bilgilendirilecek kadar yakın çalıştı. Tim Cook, 2017 yılında otonom araçlarını“tüm AI projelerinin annesi” olarak adlandırmıştı.

Bir endüstri analisti, Apple‘ın bu projeye çok miktarda nakit akıtılabileceğini tahmin ediyor. Bir Bernstein analisti olan Toni Sacconaghi, Cuma günü yatırımcılara bir notta “Apple, yalnızca 12,7 milyar dolarlık Ar-Ge harcamasının 1 milyar dolarlık kısmının sadece 500 milyon dolarlık kısmını harcıyor” dedi.


Binlerce mühendis Apple otonom araç projesinde çalışıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Saç Ekimi’nin Merkezi: İstanbul Saç Ekimi Photoshop resme sansür ekleme işlemi nasıl yapılır? Saç Ekimi Hakkında Bilgiler ve Kullanılan Teknoloji Google Wi-Fi Satışa Sunulacak CNR Games Week İstanbul’da geri sayım başladı Logan Paul, YouTube’ın sınırlarını zorlamaya devam ediyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır