Bir Türk vatandaşı Google Translate hizmetine dava açtı

Ana Sayfa » Gündem » Bir Türk vatandaşı Google Translate hizmetine dava açtı
Bir Türk vatandaşı Google Translate hizmetine dava açtı

Bir Türk vatandaşı Google Translate çeviri hizmetinde fark ettiği bir problem nedeniyle Google‘a dava açtı.

Geçtiğimiz 15 Haziran Cumartesi gecesi Translate hizmetini kullanırken yapmış olduğu yanlış çeviri sebebiyle çıkan sonuca şok oldu. Dava dosyasını incelediğimizde birinci ağızdan yapılan açıklamaya göre: “15.06.2019 tarihinde akşam 22:00 saatlerinde İngilizce cümle karşılığını öğrenmek maksadıyla ve Google’ın kendi çeviri programı olan Google Translate i kullandığımız esnada “I do not know” yerine yanlışlıkla “I am do not know” yazmamız sonucunda gördüğümüz çeviri karşısında şok olduk ve rencide olduk. Yazdığımız İngilizce sözlere alakası olmadığı halde çeviride tespit edildiği şekilde “Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı” ibaresi yazmaktaydı.”

Google Translate hizmetine hakaret nedeniyle dava açıldı

Dava dosyasının devamında: Google‘ın direkt bir kötü niyeti olup olmadığından haberdar olmadığını belirmekte. Şirketin kurumsallığı gereği bu tip hususlara karşı dikkatli olması gerektiğini bildirmekte. Davacı metninin devamında Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğundan ve isteyen herkesin çeviri programı hazırlayarak bunları kullanan kişilerin bilgisizliğinden faydalanarak onlarla alay etme ve onlara hakaret etme hakkına kimse sahip olmadığını vurgulamakta.

Google Translate dava sayfa 1

Google bu hizmetini doğurduğu bu olumsuz sonuçları öngörmeli ve bunun denetiminin gerçekleştirmesi gerektirdiğini belirtiyor. Bu durumun seviyesiz ve alakasız aşağılayıcı sözlerden farklı olmadığını ve bu nedenle dava ettiklerini belirtiliyor.

Google Translate dava sayfa 1

Translate hizmeti hangi nedenlerle dava açıldı?

Türkiye Cumhuriyeti Kanunları madde 125(1). gereğiyle bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden;

  1. Sövmek suretiyle bir kişinin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı ve görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur

Google Translate hizmetine kim dava açtı?

Şuan için pek somut deliller olmasa da yapılan araştırmalar sonucu Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Ahmet Özdemir tarafından açıldığını düşünüyoruz. Translate hizmeti aslında kullanıcıların katkılarıyla birlikte geliştirildiğini düşündüğümüzde bu tür sorunları normal karşılayabiliriz. Ancak Google şirketinin bu tür yanlış çevirilerini yani yanlış bilgilerinin sağlanmaması adına yeterince denetim yapmaması üzücü bir durum.

 


Bir Türk vatandaşı Google Translate hizmetine dava açtı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kadir Ç.15 Ekim 2019

Burada Google’ın suçu yok. Translate düzeltmelere açık ve insanlar tarafından gelişen araç boş dava :/

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Vodafone, “Yarını Kodlayanlar” projesini başlatıyor Instagram’a arkadaşlarınızla birlikte canlı yayın özelliği geldi Apple Canavarı, Apple Store’daki Cihazları Teker Teker Parçaladı! Google Partners Yaz Okulu Başlıyor Steam, Cadılar Bayramı İndirimi Başladı! Airbnb Japonya’da Yasal Hale Geldi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır