Çin uzay istasyonu Tiangong-1 Pazartesi günü düşecek

Ana Sayfa » Gündem » Çin uzay istasyonu Tiangong-1 Pazartesi günü düşecek
Çin uzay istasyonu Tiangong-1 Pazartesi günü düşecek

Avrupa Uzay Ajansı, Tiangong-1 adındaki Çin uzay gemisinin bir parçasının Pazartesi gününe kadar Dünya’ya düşeceğini söyledi.

Bir otobüsün boyutuyla ilgili olan Tiangong-1 (Heavenly Palace 1), 2011 yılında Çin‘in uzay programının bir parçası olarak deneyler için yörüngeye gönderildi. Dünya atmosferine kontrollü bir yeniden giriş için ayarlanmıştı. Ajans şimdi zamanın, Pazartesi sabahı arasında olacağını tahmin ediyor. Ancak bunun “son derece değişken” olduğunu vurguladı.

ESA‘nın en son yeniden yapılanma tahmininde, uzay enkazının düşmesi için tahmin edilen zaman Pazar gününden alınarak 2 Nisan olarak güncellendi. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir astronom olan Jonathan McDowell, uzay aracının, daha önce ABD‘nin dört bir yanından geçerek, saat 19:00’dan sonra Hint Okyanusu ve Malezya’nın batısındaki yörüngede ne durumda olduğunu belirtmişti.

Tiangong-1 uzay istasyonu herhangi bir felakete sebep olacak mı?

Araştırmacılar, uzay aracının parçalarının, yoğun roket motorları da dahil olmak üzere  yanma olasılığının olmadığını söyledi. Parçacıklarının gezegenin yüzeyine çarpmasını engellediğini belirttiler. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi, WeChat sosyal medya hesabında uzay aracının dünyaya çarpmayacağını, muhteşem bir meteor yağmuruna dönüşeceğini bildiriyorlar.

Atmosferik sürtünmenin, yaklaşık 60 mil yüksekliğe ulaştığı zaman, aracın dış parçalarını yırtıp atacaklarını söylediler. Isı büyüyecek ve sürtünme, laboratuarın ana yapısının yanmasına veya havaya uçmasına neden olacak ve çoğu parçada havada çözünecek. Çinliler, okyanusun büyük bir kısmının inişten önce yavaş yavaş düşeceğini tahmin etti. Sonuç olarak bakılırsa bu düşüşün herhangi bir felakete sebebiyet olmayacağı gözüküyor.


Çin uzay istasyonu Tiangong-1 Pazartesi günü düşecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

anan05 Nisan 2018

kafama gelirse karışmam

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Apple Watch ve iPhone İçin ElevationLab Yeni BatteryPro’yu Tanıttı Facebook Lite, 500 Milyon İndirmeyi Aştı YouTube Türkiye’de 2017 yılının en çok izlenen 20 kanalı Çevrimdışı Video İzleme Özelliğine Sahip YouTube Go Yayınlandı Nokia Kişiye Özel 1Tbps Hızında İnternet Hizmeti Sunacak! Panasonic Bükülebilir Batarya Projesine Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır