Çin’in kanatlı uzay gemisi 2020’ye kadar fırlatılacak

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Çin’in kanatlı uzay gemisi 2020’ye kadar fırlatılacak
Çin’in kanatlı uzay gemisi 2020’ye kadar fırlatılacak

Çin‘in kanatlı uzay gemisi 2020‘ye kadar fırlatılması planlanıyor.

Çin, yeni bir tür uzay aracı geliştiriyor gibi görünüyor ve Çin‘in uzay ajansının gizli ve fütüristik uzay alanını 2020‘de başlatmayı hedeflediği söyleniyor. Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Şirketi (CASTC), bir uzay aracı oluşturmak için bir uzay aracı geliştirmeye çalıştıkları yönünde söylentilere yol açtı.

Çin’in kanatlı uzay gemisi ile  tamamen işlevsel ve yeni bir uzay aracı türüne sahip olan ilk ülke olabilir. Çin’in uzay ajansının yakın tarihli bir duyurusundan yerel haberlere göre, fütüristik uzay düzleminin yörünge alana atılmadan önce yatay olarak inmek ve bir pistten kalkmak üzere tasarlandığını iddia ediyor.

CASTC araştırmacısı Chen Hongbo, uzay aracının bir uçak gibi gökyüzüne uçacağını söyledi. Uzay aracı, kalkıştan sonra ramjet sistemine geçmesi için tasarlandı.

CASTC direktör yardımcısı Liu Shiquan Haziran ayında, “yeniden kullanılabilir uzay araçlarını geliştirip yatay olarak iniş yapabileceğini” söylediğini bildirdi. Yetkilinin de, uzay ajansının birçok zemin testini tamamladığını söylediği bildirildi. Chen’e göre yeniden kullanılabilir uzay düzlemi, mevcut uzay araçlarına göre daha düşük bir maliyetle fırlatma sıklığını korumak ve geliştirmek için daha kolay olacak.

Çin’in yeniden kullanılabilir uzay aracının fırlatılmasında başarılı olması durumunda, bir rokete bağımlı olmadan bir uzay aracı kullanan ilk kişi olabilir. Başarılı olursa, uzay aracı da yörünge alanına giren ilk kanatlı araç olurdu.

Çin’in kanatlı uzay gemisi kısa olarak hangi özelliklere sahip

Yeni uzay aracının olmasıyla bir ilk olacak. Bunun neden şuana dek kanatlı herhangi bir geminin yörünge dışına çıkabilmiş durumda olmamasıdır. Ayrıca diğer konulara da özet geçilecek olunursa tekrar kullanılabilirlik adına yapılan çalışmalar ilk denemez. SpaceX bu özelliği onlardan önce ele alarak daha maliyetle tekrardan kullanılabilir uzay araçlarını ürettiler. Bir jet uçak şeklinde düşüneceğimiz uzay aracı bir ilk olmasının yanında testlere başlanmış durumda. Artık manuel kontrollü bir uçak türünde uzay aracı Dünya içerisinde yer alacağa benziyor. En büyük farklarından bir diğeri ise yatay olarak iniş yapması şuana kadar denenmiş bir uzay gemilerinin dışında bir fikir olacak.


Çin’in kanatlı uzay gemisi 2020’ye kadar fırlatılacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni Samsung Notebook 9 fiyatları açıklandı Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir? Ünlü Şarkıcı Siri’yi Şikayet Etti! WhatsApp’a Gelecek Harika Yeni Özellikler Ortaya Çıktı Apple ve Amazon James Bond’un Haklarını Alabilir Hasbro, ses kontrollü Monopoly sürümünü sunuyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır