Citadel Malware Virüsünü Geliştiren Rus Korsan Tutuklandı

Ana Sayfa » Gündem » Citadel Malware Virüsünü Geliştiren Rus Korsan Tutuklandı
Citadel Malware Virüsünü Geliştiren Rus Korsan Tutuklandı

Mark Vartanyan adındaki Rus vatandaşı, tanınmış Citadel kötü amaçlı yazılım geliştirme rolüyle ilgili olarak 5 yıl hapis cezası verildi.

Olaylar birkaç yıl öncesinde başlayıp kişisel ve finansal bilgileri çalmak üzere tasarlanan kötü amaçlı yazılım “Citadel” ı geliştirmeye yardım eden Rus bir adam 20 Temmuz Çarşamba günü beş yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla son buldu. “Kolypto” kod adıyla bilinen Mark Vartanyan, federal savcılarla anlaşma yaptıktan sonra Mart ayında bir dizi bilgisayar dolandırıcılığı yaptığı için suçlu bulundu.

29 yaşındaki kişi Ekim 2014’te Norveç’te tutuklanmış ve Aralık 2016’da ABD’ye iadesi gerçekleşmişti. ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı, Vartanyan’ın iadesi öncesinde Norveç’te görev yapmak için iki yıl kredi alacağını söyledi.

Vartanyan 2012’den 2014’e kadar Ukrayna ve Norveç‘te yaşarken bu işlere bulaştı. Bilgisayar sistemlerine bulaşarak finansal hesap ayrıntılarını, kişisel verileri ve diğer hassas bilgileri hedeflenen bilgisayar ağlarından çalmak için tasarlanmış Citadel adındaki kötü amaçlı yazılım araçlarının geliştirilmesi, bakım ve dağıtımında yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Citadel adındaki zararlı yazılım 11 milyon bilgisayara bulaşmış

Zararlı yazılım, çeşitli ABD finansal firmaları da dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki büyük finansal ve devlet kurumlarının ağlarını hedef aldı ve kullandı. Endüstri tahminlerine göre, Citadel küresel olarak yaklaşık 11 milyon bilgisayar bulaştı ve 500 milyon doların üzerinde zarara uğradı. ABD Başsavcısı John Horn, yaptığı açıklamada Reuters’e “Mark Vartanyan Citadel’ın zamanının en zararlı zararlı yazılım araçlarından biri haline gelmesini sağlamak için teknik uzmanlığını kullandı.” dedi.

Bu kadar zarar karşılığında sadece 5 yıl hapis cezası!

Yapmış olduğu zararlardan ötürü Rus, sadece 5 yıl hapis yatacak. Türkiye şartlarında bu değerlere bakarak hareket edersek geçen yılki Osmaniyeli bilgisayar korsanı aklımıza gelmiyor değil. Oda şaka gibi olsa da sadece 273 yıl hapis yatacak. Fakat her ülkenin bağımsız mahkemelerinden dolayı bu değerler değişebilir. Veya olaylar uluslararası ortamda gerçekleştiğinden dolayı ülkeler çıkar içerisinde olabilir.

Geçtiğimiz yıla ait olan bir Rus dolandırıcı daha bulunuyor. 22 yaşında olup “Rainerfox” olarak tanınan Dimitry Belorossov  bilgisayar dolandırıcılığı yapmayı planladıktan sonra dört yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Fazla gelişememesi daha az yemesine sebep oldu denebilir. Oda farklı olarak çeşitli zararlı yazılımlar kullanarak bilgisayarlara sızmak amacındaydı.


Citadel Malware Virüsünü Geliştiren Rus Korsan Tutuklandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Doğum Gününüzde Bağış Toplamanızı Sağlıyor Instagram, kullanıcıların ilgisini çekecek özellikler getiriyor Gmail Açığı Buldu! AMD Radeon FreeSync 2’yi Piyasaya Sürdü Rus bilim insanları ‘uzay motosikleti’ yapmaya çalışıyorlar Google ve Levi’s ortaklığı sonucu akıllı ceket satışa çıkıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır