Dubai, uçan taksi servisini test etmeye başladı

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Dubai, uçan taksi servisini test etmeye başladı
Dubai, uçan taksi servisini test etmeye başladı

Dubai, drone taksi hizmetinin ilk halka açık testini Pazartesi günü gerçekleştirdi.

Dubai, drone taksi hizmetinin ilk halka açık testini Pazartesi günü gerçekleştirdi. Herhangi bir insan pilota sahip olmayan, kısaca pilotsuz elektrikli uçan taksi olarak adlandıracağımız boyutlarından büyük drone, öğleden sonraki teste yerden hafifçe kalktı ve sonra gökyüzüne çıktı. Daha sonrasında şehrin eşsiz manzarasını arkasına alarak Burj Khalifa’nın başı oldu. Yaklaşık 2 dakikalık bir test videosu bizleri hayretlere dönüştürürken de ister istemez gelecek 10 yıl içerisinde nelerin olabileceğini zihnimizde canlanmasına olanak sağlıyor.

Alman yapımı elektrikli Volocopter‘in son insansız uçuşu, Körfez ülkesinin uçan taksi peşinde koşan en son adımını temsil ediyor. Şehrin gelecekteki yıllar için temsili filmi Blade Runner olarak gösterebiliriz. Dubai, halihazırda uçan, özerk bir taksinin başka bir modeline yatırım yapmış ve kullanımları için düzenlemeler yapmak için çalışıyor. Havaya daha fazla yolcu koymak zaten tıkanmış otoyollarını boşaltabilir ve kentin kendisinin en üst düzeyde imajını canlandırabilir. Şimdilik her şeyin başında olan proje görünümünde.

Volocopter aracının avantajları neler?

Volocopter‘in kurucu ortağı Alexander Zosel, “Toplu taşıma araçlarıyla herkes kullanabilir, sipariş verebilir, seyahat için para ödeyebilir ve yolculuk bir otomobilinkinden çok daha pahalı değildir” dedi. “Yol inşa ederseniz, köprüler kurarsınız, bu çok büyük bir miktardır ve bu altyapıya ihtiyaç duymadığınız bir sisteme her zaman çok daha ucuzdur.” dedi.

Dubai nüfusu ve kayıtlı araç orantısı

Şehirde araba kullanmak için yavaş yavaş gökyüzüne adımlar atılıyor. Fakat şuan kara yollarında olan yoğunluk hala çözülememiş bir problem. Bu trafiğin yoğunluğu 1.5 milyondan fazla Dubai kayıtlı aracın yollarda olduğunu düşündüğümüzde aklımızda az çok canlanacaktır. Hatta ülkenin 2,847 milyon kişilik nüfusunu baz aldığımızda trafik sorunun büyük bir problem olduğunu anlamaya yetecektir.

Volocopter aracının Dubai’deki test sonucu nasıl?

Volocopter tasarımcıları, elektrikle çalışan, iki koltuklu helikopterleri şehir genelinde kurulan yastıklardan kalkacağı ve inişe geçebileceklerini düşünüyorlar. Dubai‘de kullanılan prototip, 50 km/s hızla (30 km/saat), maksimum 100 km/s (99 km/saat) hız ile maksimum uçuş süresine sahip. Helikopterin kalkış alanı yakınında iklim kontrollü alanlarda şarj edilen piller gerektiğinde değiştirilir. Bu sayede duraktan durağa şarj sorunu da çözülmüş olunacak.


Volocopter CEO’su Florian Reuter, “Kentsel hava, taksisinin mevcut ulaşım modlarına ilginç bir katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi. Reuter, bu sözleriye şehrin değişen havasına uygun bir hizmet için çalıştıklarını yansıtmış.

Uçan araç için gereken yasalar için hazırlıklar başlayacak

Bununla birlikte, uygulamada uzun bir yol gözüküyor. Volocopter‘a açıklanmayan bir para yatırımı yapan Dubai’nin Yolu ve Ulaşım Kurumu, önümüzdeki beş yıl boyunca yasalar çıkarmak ve güvenlik prosedürleri geliştirmek için çalışacağını açıkladı.

Dubai için alınan karar dışında Uber şirketi de 2020’de teste başlamayı planladığı uçan arabanın sürümünü oluşturmak için diğer şirketlerle ortaklık kuruyor. Google’ın kurucularından olan ve ana şirketi olan Alphabet’ın CEO’su Larry Page, Kitty’ye 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.


Dubai, uçan taksi servisini test etmeye başladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Jahrein, Twitch’deki Yayınlarına Son Verebileceğini Açıkladı Intel Yeni 8.Nesil İşlemcileri Duyurdu Google 2016’da 900 Milyondan Fazla Korsan Linki Kapattı Star Wars’ Yapımcıları Carrie Fisher İçin Bir Video Hazırladı Uber, Cinsel Taciz Araştırmasından Gelen Tüm Önerileri Kabul Edecek Nissan, beyin kontrolü ile araç kullanımı üzerinde çalışıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır