Dünyada En Çok Kullanılan Mobil Ağ Operatörleri

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Dünyada En Çok Kullanılan Mobil Ağ Operatörleri
Dünyada En Çok Kullanılan Mobil Ağ Operatörleri

Gün geçtikçe artan teknoloji ve bundan kaynaklanan etkiler insanları etkilemekte ve bu teknolojiyi insanlara kullandırmaya meyilli olmakta. Tabi daha önceden mektup gibi yollarla uzaktan akrabalarıyla iletişim sağlanırken bu günkü gelişen teknoloji ile her şey etkilenmiş durumda. Bunun başında da iletişim altyapısı kendisini aşmış gitmiş durumdayken insanlar etkilenmesinde ne yapsın? İletişimin altyapısı gelişmiş derken söz ettiğim tamda şuanda bir kişini telefonunuzu ararken saniyeler geçmeden size bildirim gelerek aramaya cevap verebilmeniz teknolojinin tam anlamıyla gelişmiş ve gelişmekte olduğunun bir kanıtıdır. Tabi söz ettiğim mobil ağ hattı teknolojisi , çıkan markalara göre insanlara seçimler sunulmuş olsa da bugün sizlere dünyada en çok kullanılan mobil ağ operatörlerinin ilk 10’unu sizlere sunmak istedik listenin sonunda ise sizlere sürpriz olarak bıraktığım, yakından bildiğimiz yerli bir mobil ağ operatörümüz var.

 

1-) China China Mobile

Nüfusuyla olarak kalabalık bir ülke olan Çin için ” China Mobile ” en başta olmasaydı şaşırabilir dik. China Mobile’nin bulunduğu bölgeler ise Çin, Hong Kong, Pakistan ve Tayland‘dır. China Mobile’nin Haziran 2016 verilerine göre tamı tamına 837 milyon abonesi bulunmakta.

china mobile

 

2-) United Kingdom Vodafone

Hepimizin yakından tanıdığı Vodafone kendisini her gün geliştirmekte ve bir çok ülkede işlev görmekte. 1994 senesinden 2006 senesine kadar ortalıkta Telsim olarak dolaşan firma, 2006’dan sonra Vodafone olarak duyduğumuz operatör Albanya, Avusturalya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Faroe Adaları, Almanya, Gana, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İrlanda, İtalya, Malta, Hollanda, KKTC, Yeni Zelanda, Katar, Güney Afrika, Portekiz, Romanya, İspanya, Türkiye, Ukranya, ve son olarak menşeyi olan İngiltere‘de yer almaktadır.  Türkiye‘de 20.6 milyon aboneye sahip olan Vodafone, dünyada 464.6 milyon aboneye sahip.

vodafone

 

3-) India Airtel

Bir çok ülkede hizmet verse de abonelerinin 2/3 kendi ülkelerine ait. Haziran 2016 verilerine göre Airtel şuana kadar 357.8 milyon aboneye sahip.

airtell

 

4-) Mexico América Móvil

Menşeyi Meksika olan América Móvil, Amerika‘nın bir çok eyaletinde işlerini sürdürüyor.  Toplamda 282.9 milyon aktif aboneye sahip. Menşeyi olan Meksika‘da 69 milyon insan kullanmakta. Bazı yerlerde ise Claro olarak geçmektedir.

América Móvil

 

5-) Spain Telefónica

Menşeyi İspanya olan Telefónica, bir çok yerde kendi isimleri bulunmakta. Genellikle Movistar olarak bilinen marka, Almanya ve İngiltere‘de Oolarak bilinmekte. İspanya‘da 22 milyon müşteri tarafından kullanılmakta olan operatör, Haziran 2016 verilerine göre 272.6 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta.

telefonica

 

6-) China China Unicom

Menşeyi Çin olan China Unicom‘a sadece Çin’de yaşayanlar insanlar sahip olasa da hiçte şaşırmaya gerek duyulmayan bir kullanıcısı sayısı da var. China Unicom‘un aktif abone sayısı Haziran 2016 verilerine göre tam olarak 260.7 milyondur.

china unicom

 

7-) South Africa MTN Group

Menşeyi Güney Afrika olan MTN Group, bir çok doğu ülkesinde hizmet vermektedir. Hatta İran‘nın %49 olmak üzere Svaziland‘ın %30‘u aktif olarak kullanmaktadır. Toplamda 232.6 milyon aktif aboneye sahip olan operatör en çok Nijerya‘da 57 milyon insan kullanmakta.

MTN Group

 

😎 Netherlands VimpelCom

Menşeyi Hollanda olan VimpelCom, bir çok Doğulu ülkelerinde hizmet verirken kendi ülkelerinde hizmet vermemektedir. Yanı sıra en çok kullanan ülkeler sırasıyla Rusya‘nın %39, İtalya‘nın %31‘i kullanmaktadır. VimperCom’un Haziran 2016 verilerine göre toplam abone sayısı 215.0 milyondur.

VimpelCom

 

9-) Norway Telenor

Menşeyi Norveç olan Telenor diğer bir önceki firmanın yanı sıra Doğu ve Batılı ülkelerinde hizmet vermektedir. Norveç‘in yaklaşık %54‘dü kullanılan operatörün Haziran 2016 verilerine göre toplamda dünya çapında 211.0 milyon aboneye sahip.

telenor

 

10-) China China Telecom

Şaşırılacak gibi olsa da menşeyi Çin olup sadece Çin’de hizmet veren China Telecom‘un Haziran 2016 verilerine göre toplamda 206.9 milyon abonesi var.

china telecom

 

27-) Turkey Turkcell

Nüfusumuz 80 milyon olasa da Turkcell bir çok başarıya imza atmış ve Azerbaycan(Azercell), Beyaz Rusya(Life), Gürcistan(Geocell), Kazakistan(Kcell), Moldova(Moldcell), KKTC(KKTCell), Türkiye(Turkcell), Ukranya(Lifecell) olarak belli başlı ülkelerde hizmet vermektedir. Türkiye’de toplamda 2011 verilerine göre yaklaşık 34.4 milyon kişi kullanırken, Azerbaycan‘da Azercell olarak hizmet veren operatör 2010 yılına göre 4,204,699 aboneye sahip( Azerbaycan‘nın nüfusu 2013 verilerine göre 9,417 milyondur). Haziran 2016 verilerine göre Turkcell’in abone sayısı yaklaşık 64.6 milyondur.

turkcell

 

Bütün verilen Vikipedi üzerinden alınmıştır.

 

 

 


Dünyada En Çok Kullanılan Mobil Ağ Operatörleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Amazon’dan Çılgın Alışveriş Projesi : Amazon Go Bilim adamları kan pompalayan gerçekçi robot balık yaptılar Amazon Dil Çeviri Hizmeti Başlatıyor Bülent Gürcan kimdir? Kaç yaşında ve nereli? PayPal Ülkemize Geri Dönüyor! Gboard Klavye Artık Android’te

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır