Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı
Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı

En az 3,770 milyon yıllık mikroorganizma kalıntıları, Dünya üzerindeki en eski canlılardan birinin doğrudan kanıtı olan UCL bilim adamlarının liderliğinde uluslararası bir ekip tarafından keşfedildi.

Demirde yaşayan bakterilerin oluşturduğu minik filamentler ve tüpler, Quebec, Kanada‘daki Nuvvuagittuq Supracrustal Belt‘te (NSB) kuvartz tabakalar halinde kaplanmış  olarak bulundu.

NSB, dünyada bilinen en eski sedimanter kayaçlardan bazılarını ihtiva eder ve muhtemelen 3,770 ila 4,300 milyon yıl önce Dünya’nın ilk yaşam formları için bir yaşam alanı sağlayan demir bakımından zengin bir derin deniz suyu termal boşaltma sisteminin bir bölümünü oluşturmuştu. Doktora öğrencisi Matthew Dodd (UCL Yer Bilimleri ve Londra Nanoteknoloji Merkezi)”Keşfimiz, Dünya’nın oluşmasından  kısa süre sonra sıcak deniz tabanındaki havalandırmalardan doğan yaşam fikrini destekliyor. Dünyadaki bu hızlı yaşamın görünüşü, son zamanlarda keşfedilen 3.700 milyon yıllık mikroorganizmaların şekillendirdiği sedimenter höyüklerin diğer kanıtlarıyla uyumlu ” diye açıklamada bulundu.

Bu keşiften önce, bildirilen en eski mikrofosiller Batı Avustralya’da bulundu ve 3.460 milyon yıllıktı, ancak bazı bilim adamları kayalarda biyolojik olmayan nesneler olabileceğini düşünüyorlardı. Bu nedenle, UCL liderliğindeki ekibin Kanada’lı kalıntıların biyolojik kökenleri olup olmadığını belirlemesi öncelik taşıyordu.

Araştırmacılar, sistematik olarak, bir demir oksit veya ‘pas’ formunda hematitten yapılmış tüpler ve filamentlerin, ölü gömme sırasında kaya içindeki sıcaklık ve basınç değişiklikleri gibi biyolojik olmayan yöntemlerle yapılabileceğini inceledi. Sedimanlar, ancak tüm olasılıkları olası olarak buldular.

Hematit yapılar bugün diğer hidrotermal menfezlerin yakınında bulunan demir oksitleyici bakterilerle aynı karakteristik dallara sahiptir ve grafit, kemik ve dişler de dahil olmak üzere biyolojik maddede bulunan ve genellikle fosillerle ilişkili olan grafit,apatit ve karbonat gibi mineraller ile birlikte bulunurlar.

Mineralize fosillerin genç kayaçlarda genellikle fosil içeren sfero strüktürlerle ilişkili olduğunu keşfettiler; bu, hematitin, enerjiyi demir oksitleyen bakterilerin kaya içerisinde fosilleştiği zaman oluştuğunu düşündürüyordu.

Araştırmacı Dr Dominic Papineau (UCL Yer Bilimleri ve Londra Nanoteknoloji Merkezi) “Konstriksiyon veya nodül adı verilen santimetre büyüklükteki yapıların yanı sıra rozetler ve granüller olarak adlandırılan diğer küçücük sfero yapılardaki fılamentleri ve tüpleri bulduk ki bunlar, çürümenin ürünü olduğunu düşündüğümüz mineralojik açıdan Norveç, Kuzey Amerika ve Batı Avustralya‘nın Büyük Göller bölgesinden bulduğumuz daha genç kayaçlarla aynıdır . ” diye açıklamada bulundu.

“Yapılar, çürümeye maruz kalması muhtemel  minerallerden oluşuyor ve Dünyan’nın başlangıcından  günümüze jeolojik olarak  iyi korunmuş durumda. Onları bilinen en eski kaya oluşumlarının birinden çıkardık,  Dünyanın en eski canlı formlarından birinin kanıtını bulduk diyebiliriz. Bu keşif, gezegenimizin tarihini ve üzerindeki olağanüstü yaşamı birleştirmemize yardımcı olacak ve evrenin başka yerlerinde yaşam izlerini tanımlamaya yardımcı olabilir. “

Matthew Dodd, “Bu keşifler, Mars’ın ve Dünya’nın yüzeylerinde sıvı suyun bulunduğu zaman Dünya’da gelişmiş olan yaşamı gösteriyor ve karasal olmayan yaşam için heyecan verici sorular meydana getiriyor.Bu nedenle Mars’ta 4.000 milyon yıl önceki yaşamımız hakkında kanıt bulmayı umuyoruz ya da değilse, Dünya özel bir istisna olabilir. “


Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Windows Mixed Reality VR kulaklık seti fiyatı duyuruldu Prisma’ya Video Desteği Geldi Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü : Temsa Avenue EV Apple Canavarı, Apple Store’daki Cihazları Teker Teker Parçaladı! Galaxy S10 modelinden yeni detaylar ortaya çıktı YouTube resmi sanatçı rozeti dağıtmaya başladı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır