Dünyanın en pahalı askeri araçları listesi! İşte o liste!

Ana Sayfa » Teknoloji » Dünyanın en pahalı askeri araçları listesi! İşte o liste!
Dünyanın en pahalı askeri araçları listesi! İşte o liste!

Bu içerikte dünyanın en pahalı askeri araçları listeledik ve satranç oyuncularının bu soğuk savaşta neler kazanabileceğini gösterdik.

Askeri silahların üretilmesi, adil bir uzmanlık ve deneyim içerme eğilimindedir. Örneğin, ilkel bir mızrak oluşturmanın bize kolay ve basit görünmesine rağmen, şaft olarak hizmet etmek için uygun bir sopanın bulunmasının yanı sıra, mızrak ucunu ya bağlayan ya da yapıştıran bir araç bulma ihtiyacı da söz konusudur. Bir taş parçasını işlemede kullanmaktan mahrum bırakmadan keskin bir kenara sahip oluncaya kadar karmaşıklaşan karmaşıklıkları boş ver.

Sonuç olarak, askeri silahların özellikleri geliştikçe dünyanın en pahalı askeri araçlarını olmaları sürpriz olmamalı. Zaten, en gelişmiş askeri silahlar milyarlarca dolar olmasa bile milyonlara mal olabilir, bu nedenle bu kadar küçük sayılarda bu kadar az sayıda askeri birliğe ulaşabilirler. Gelecekte, dünyanın en pahalı askeri araçları adına fiyat etiketlerinin daha da yükselmesi muhtemel görünüyor.

İşte dünyanın en pahalı askeri araçları listesi;

10. P-8A Poseidon

Dünyanın en pahalı askeri araçları P-8A Poseidon

33 milyar dolarlık P-8A Poseidon‘un bir gözetleme uçağı olması amaçlanıyor, bu yüzden  son teknoloji sensörlerden bazılarını içerisinde barındırıyor. Ayrıca içerisinde mayınlar ve füzeler gibi silahlar olduğundan tüm bu ağırlığı desteklemek için kanatlarını değiştirmek zorunda kaldı. Birim başına üretim maliyeti ise 33,638 milyon dolar.

9. CVN-78 Sınıfı Uçak Gemisi

Dünyanın en pahalı askeri araçları CVN-78 Class Aircraft Carrier

Şuana kadar üretim adına 12.8 milyar dolarlık (R&D için 4.7 milyar dolar) bir maliyete sahip olan uçak gemisi 4,5 dönüm alana ve yüz bin tondan fazla ağırlığa sahip. 75 uçağa alan sağlayan gemi ayrıca Evolved SeaSparrow Missile (ESSM) gelişmiş deniz füzeleri ile donatılmış. Dünyanın en pahalı askeri araçları arasında en gelişmiş bir yapıya sahip bir araç denebilir.

8. Joint Mine Resistant Ambush Protected Vehicle(JMRAP)

Dünyanın en pahalı askeri araçları JMRAP

MRAP (mayına dayanıklı ve pusuya karşı  koruma) ailesinden  Ortak Mayın Dirençli Pusu Korumalı Araç(JMRAP), ABD ordusunda 41,6 milyar dolar karşılığında önemli bir rol oynamıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, sadece kurşun geçirmez değil, aynı zamanda yol kenarındaki mayınların  patlamasına karşı da korunmaktadır, yani Amerika için hem Afganistan‘da hem de Irak’ta önemli bir araç olmuştur. Ayrıca çeşitli görevler için çeşitli araçlar vardır fakat çoğu V şeklinde olup büyük patlamalara karşı en iyi direnci gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

7. Trident II Füzesi

Dünyanın en pahalı askeri araçları Trident II

Trident II füzesi, hem ABD Donanması hem de İngiliz Donanması‘nda kullanılıyor. Kısacası, SLBM(submarine-launched ballistic missile) olarak sınıflandırılan füze, bir denizaltından hedefe doğru başlatılan bir balistik füze anlamına gelir. Bunun sonucu olarak saatte 13.000 mil kadar hareket edebilir. Daha önce hiç kullanılmadı ve kullanılmaması umuluyor. Çünkü füze nükleer savaş başlıkları ile donanmıştır. Bir ara nükleer başlığa karşılık atomik olmayan bir versiyon önerilmişti. Fakat bu hiç bir zaman uygulamaya geçmedi. Çünkü çoğu sensörün atomik olmayan balistik füzeden nükleer bir balistik füzeyi ayırt etmede ciddi sıkıntıları var. Bu füze sistemine bugüne kadar 53.2 milyar dolar harcandı. Birim başına üretim maliyeti ise 37 milyon dolar olarak kayıtlara geçmekte.

6. V-22 Osprey

Dünyanın en pahalı askeri araçları V-22 Osprey

İnsanlar, V-22 Osprey‘i, kısa kalkışlar ve inişler ile dikey kalkışlar ve inişler yapabilme yeteneği ile tanıyor. Bu kabiliyetler, aracın geniş bir yelpazede çalışmasını desteklemektedir ve hem helikopterlerin hem de sabit kanatlı uçakların en iyi özelliklerine sahip uzun menzilli bir nakliye aracı olmasını sağladığından geniş çevrelere mühimmat ulaştırma açısından büyük önem taşır. Şuana kadar üretim için harcanan maliyet ise 57 milyar dolar. Birim başına üretim maliyeti ise 67,1 milyon dolar.

5. F/A-18 E/F Super Hornet

Dünyanın en pahalı askeri araçları F/A-18 E/F Super Hornet

Super Hornet, Hornet‘in uzun süreli kullanımı için tasarlanmış bir güncellemedir, öyle ki, Hornet‘ten ilham alınarak üretilen F-35 kullanılmaya başladığı zaman bile Hornet‘in kullanımın görülmeye devam etmesi bekleniyor. Şuana kadar bir F/A-18 E/F Super Hornet 48,09 milyar harcandı. Birim başına düşen üretim maliyeti ise 70,5 milyon dolar olmakta.

4. F-22 Raptor

Dünyanın en pahalı askeri araçları F-22 Raptor

F-22 Raptor toplamda  79.2 milyar dolara mal olan bir hayalet savaş uçağı. Yani radar sistemleri tarafından yakalanmama özelliği barındırıyor. Ayrıca varlığını farkettirmeden rakiplerini havaya uçurabilecek iki tane kısa menzilli hava füzesi ve altı tane orta menzilli hava füzesi barındırdığından söz ediliyor. Bir diğer özelliği ise bomba taşıyor olabilmesi. Bu özelliği ise farklı görevlerde yer almasına imkan sağlıyor. Bir F-22 Raptor üretimi 150 milyon dolara mal olmakta.

3. Virginia Class Submarine

Dünyanın en pahalı askeri araçları Virginia Class Submarine

Seawolf sınıfı denizaltıya daha ucuz bir muadili olmasına rağmen, Virginia sınıfı denizaltı şuan ki haline kadar getirilmesi 83.7 milyar dolara mal oldu. Kısacası, açık denizlerin yanı sıra kıyı sularında hizmet vermek için kullanılan nükleer enerjili bir saldırı denizaltısıdır. Sonuç olarak, mayınlar, torpidolar ve hatta Tomahawk füzeleri dahil. Ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere- geniş bir silah yelpazesi ile birlikte gelir. Birim başına Virginia Class Submarine (SSN 774) 2,7 milyar dolara üretilmekte. Birim başına Virginia Payload Module (VPM3,2 milyar dolara üretilmekte.

2. Arleigh Burke DDG 51 Destroyer

Dünyanın en pahalı askeri araçları Arleigh Burke DDG 51 Destroyer

Tek bir Arleigh Burke, 1,843 milyar dolara mal olurken, tüm Arleigh Burkes‘lerin varlığı 101.8 milyar dolara mal oldu. Diğer muhripler gibi, kısa menzilli saldırganlardan daha büyük gemileri korumak için tasarlanmış küçük ama hızlı ve manevra kabiliyetli bir savaş gemisidir. Bunun yanında güdümlü füzelerin yaygın şekilde kullanılmasını sağlamakta. Söz konusu silahlar, uçaksavar füzeleri ve anti-denizaltı gemisi füzeleri ile stratejik amaçlar için kullanılabilecek Tomahawk füzelerine kadar uzanmaktadır. Elbette, Arleigh Burke torpidolar, 5 inçlik toplar ve mayın dedektörleri gibi diğer ekipmanlarla da silahlandırılıyor ve böylece daha geniş bir roller yelpazesinde hizmet verebiliyor.

1. F-35 Lightning II

Dünyanın en pahalı askeri araçları F-35 Lightning II

F-35, artan kullanım maliyeti nedeniyle kötü şöhrete kavuştu ve bunun, tahmini kullanım ömrünün tahmini beş buçuk yıllık süresinin yaklaşık 1.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.  F-35 Lightning II, tek koltuklu, tek motorlu, her hava koşulunda çok amaçlı savaş uçağıdır. Beşinci nesil savaş uçağı, kara saldırı ve hava üstünlüğü misyonları gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. RDT&E için 55.1 milyar dolar, tedarik için 319.1 milyar dolar, MILCON için 4.8 milyar dolar, operasyonlar ve faaliyetler için 1123.8 milyar dolar harcandı. Hala geliştirme aşamasında olan F-35 Lightning II, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri için üç ayrı versiyon üzerinde çalışılıyor.

F-35A standart kalkış ve inişten yararlanacak, F-35B kısa kalkışlara ve dikey inişlere izin verecek ve F-35C uçak gemilerine yerleştirilecek. Son verilere göre F-35A aracının üretim maliyeti 85 milyon dolar, F-35B, 122,8 milyon dolar, F-35C, 121,8 milyon dolar olarak kaynaklarda geçmekte. Bu uçak, listede yer alan dünyanın en pahalı askeri araçları içerisinde üretim aşamasında devasa bir meblağ harcandığı görülüyor. Yani bu uçak dışında dünyanın en pahalı askeri araçları listesindeki tüm araçların oluşumunda harcanan maliyet toplansa hemen hemen F-35 savaş uçağına denk gelecektir.


Dünyanın en pahalı askeri araçları listesi! İşte o liste! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

YouTube’da çevrimdışı izleme özelliği 125 ülkeye genişletildi Ücretsiz SMACKHEAD Steam Key’i ERR_CONNECTION_REFUSED hatası nedir? Nasıl çözülür? NASA’ya İş Başvurusunda Bulunan 9 Yaşındaki Çocuk Qualcomm Snapdragon 845 daha iyi Bluetooth deneyimi sunacak Facebook Community Help kriz aracı artık bireylerle sınırlı değil

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır