Elon Musk, resmi olarak 2024’de insanları Mars’a gönderecek

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Elon Musk, resmi olarak 2024’de insanları Mars’a gönderecek
Elon Musk, resmi olarak 2024’de insanları Mars’a gönderecek

Elon Musk, resmi olarak planlamış olduğu Dünya dışında bir insan kolonisi yaşatmak için 2024’de insanları Mars’a gönderecek.

Avustralya’nın Adelaide kentindeki Uluslararası Uzay Kongresi‘nin son gününde SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketinin BFR projesini tartışmak üzere sahne aldı. Musk, dünyanın uzun mesafeli seyahatlerinde devrim yaratmak için teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair ayrıntıların paylaşılmasına ek olarak, dünya dışı faaliyetlerimizi nasıl destekleyeceğini de açıkladı. Musk, geçtiğimiz yıllardan beri NASA ile ortak çalışmalar sonucu istediği projelerden birisi. Fakat ilk deneme olacağından dolayı planlamaları en kusursuz şekilde tamamlamaları gerekecek. Yoksa ortaya çıkacak kötü sonuçlar sonucunda insanlığın “dünya dışı yaşama” dair korkuları arta bilmesine neden olabilir.

Elon Musk, işe ilk olarak SpaceX gemilerini tek bir projede toplayarak başlayacak

BFR‘nin arkasındaki temel fikir, şirketin Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon‘u değiştirebilecek tek bir güçlendirici ve gemi oluşturmak. Şirket, geçtiğimiz zaman içerisinde bazı başarısızlıklarından sonra pes etmeyip Dragon ve Falcon 9 için başarılı sonuçlar elde etmişti. SpaceX‘in halihazırda bu üç geminin tüm kaynakları tek bir projeye dökmesine izin verecektir. Daha sonrasında Mars için yaşam koşulları oluşturulması için en iyi planlar yapılmaya çalışılacak. Tabi bu aşama için kafa yormak biraz erken olacak. Olayların kötü olabilecek yanına bakarsak kötü bir durumun oluşması dünya dışı yaşama dair düşünceler on yılları aşan bir süreç için akla bile getirilmeyebilir. Veya insanlar korkuya kapılabilir.


Tamamlandıktan sonra, BFR uyduları ve uzay teleskoplarını başlatmak veya boşluk enkazını temizlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda, kargo teslimatı için Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile bağlantı kurma kapasitesine sahip olacaktı. En heyecan verici olanı, BFR‘nin dünya dışı kolonilerin kurulmasını kolaylaştırma potansiyeline sahip olacak.

Elon Musk ve ekibinin dünya dışı insan kolonisi için planlar neler?

SpaceX‘in Mars’a gidebilecek ilk gemisinin sonraki dokuz ay içinde başlaması bekleniyor ve Musk bu hedefin biraz “istekli” olduğunu itiraf etmesine rağmen 2022’de gezegene bir çift kargo gemisi göndermeyi umuyor. İki yıl sonra, SpaceX, iki mürettebatlı BFR‘de Kızıl Gezegen’e astronotlar gönderecek. Bu ilk “yerleşimciler”, Mars kolonisini ilk hazırlıklara başlayarak bir yakıt fabrikası inşa edecek. Bundan sonra plan, birden fazla iniş alanı inşa etmek, daha sonra terraform ve kentsel bir çevre inşaatı için hazırlıklar yapılacak. Bu kadar ayrıntının düşünmesi Musk’ın kusursuz planlanlarının oluşmasına bağlı.


Elon Musk, resmi olarak 2024’de insanları Mars’a gönderecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Acer’in ürettiği ilk Chrome OS destekli tablet ortaya çıktı Türkiye’nin İlk Drone İle Teslimat Dönemi Başlayacak! Xiaomi Mi Notebook 2 Hakkında Bilgiler Ortaya Çıkıyor İphone’nin Hayat Kurtaracak Özelliği Saldırı Sonrasında Sosyal Medya Yasaklandı FIFA Mobile, Android ve iOS İçin İndirilmeye Başlandı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır