En Çok Gelir Sağlayan 10 Teknoloji Şirketi

Ana Sayfa » Teknoloji » En Çok Gelir Sağlayan 10 Teknoloji Şirketi
En Çok Gelir Sağlayan 10 Teknoloji Şirketi

Dünyanın en çok kazanç sağlayan 500 şirketin her yıl kazancına göre güncellendiği bir sistem olan Fortune, 2016 yılında ise teknoloji alanında bazı değişikler yaşandı. Bazı teknoloji şirketleri önceki yıllara göre gerilerde iken  şuan bir çok şirketi atlamış ve ön sıralarda yerini atlamış durumda. Fortune 500 listene göre sizler için aralarında en çok kazanan teknoloji şirketlerini bir araya getirerek an açıklayıcı şekilde sunucağız.

 

1-) Apple

Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirket olan Apple, 2012 senesinde dünyanın en çok kazanan şirketler arasında 19.sırada iken azim ve uğraşlar sonucu 2016 senesinde listenin 9.sırasını kapmıştır. Apple’ın şuana kadar toplam geliri 233.715 milyar dolardır.

applesirket

2-) Samsung Elektronik

Tüketici elektroniği gibi bir çok alanda iş yapan şirket önceki yıllara göre dünyanın en çok kazanan şirketler sıralamasında 2012 verilerine göre 16.sırada iken  2016 senesi verilerine göre 13.sıraya yükselmiştir. Samsung 4 yılda 3 şirket elerken Apple ise 10 şirket elemiştir. Samsung Elektronik’in şuana kadar 177,440 milyar dolar gelire sahip.

samsungsirket

3-) AT&T

ABD’de bulunan çok uluslu bir telekomünikasyon şirketi olan AT&T bazı dönemler dünyanın en büyük telefon şirketi olmayı başarmıştır. 2011 verilerine göre 33 sırada olan şirket, 2016 yılında 23. sıraya atlamıştır. Şirketin şuana kadar toplam geliri 146,801 milyar dolardır.

at&tsirket

4-) Amazon.com

Amazon.com, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi yanında dünyaca bilindik ve bir çok kişi tarafından tercih edilmeye devam eden sitedir. 2016 verilerine göre dünyada en çok gelire sahip 44. şirkettir. Amazon.com’un şuana dek toplam geliri 107,006 milyar dolardır.

amazonsirket

5-) HP

Kişisel bilgisayar, tablet bilgisayar, bilgisayar, akıllı telefon, sunucu, ağ donanım, yazıcı, tarayıcı, sistem entegratörü ürünleri üreten firma,2016 verilerine göre dünyada en çok para kazanan şirketler arasında 48. sırada yer almaktadır. HP, 2016 verilerine göre şuana kadar 103,355 milyar dolar gelire sahiptir.

PALO ALTO, CA - SEPTEMBER 16: The HP logo is displayed on the entrance to the Hewlett-Packard Headquarters September 16, 2008 in Palo Alto, California. Hewlett-Packard announced on Monday that it is planning to cut 24,600 jobs worldwide over the next three years after its purchase of Electronic Data Systems for $13.9 billion. (Photo by Justin Sullivan/Getty Images)

6-) Microsoft

Yazılım ve bilişim şirketi olan Microsoft, tahmin ettiğimizden daha geride olmasına rağmen dünyaca tanındık bir marka olmaya devam ediyor. Microsoft, dünyada en çok kazanan  şirketler sıralamasında 2016 verilerine göre 63.sırada yer almaktadır. Microsoft şuana dek toplam geliri 93,580 milyar dolardır.

microsoftsirket

7-) Siemens

Telekomünikasyon, güç üniteleri,otomasyon,aydınlatma,medikal teknolojiler,ev aletleri gibi bir çok alanda kendi alanlarını sürdüren şirket, 2016 verilerine göre dünyada en çok gelire sahip şirketler sırasında 71.sırada yerini almaktadır. Siemens, 2016 verilerine göre şuana kadar 87,660 milyar dolar gelire sahiptir.

siemenssirket

8 -) Deutsche Telekom

Almanya’da posta ve telefon hizmetlerinin özelleştirilmesiyle ortaya çıkan ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketler grubu, 2016 verilerine göre dünyada en çok gelire sahip şirketler sırasında 90.sırada yerini almaktadır.  Deutsche Telekom, 2016 verilerine göre şuana kadar 76,793 milyar dolar gelire sahiptir.

Editorial use only in direct correlation with Deutsche Telekom AG. / Nur zur redaktionellen Verwendung im direkten Zusammenhang mit Diensten der Deutschen Telekom AG

9-) Alphabet

Alphabet, Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılından kurulan çok uluslu konglomerattır. Alphabet, 2016 verilerine göre dünyada en çok gelire sahip şirketler sırasında 94. sırada yer almaktadır. Alphabet, 2016 verilerine göre şuana kadar 74,989 milyar dolar gelire sahiptir.

googleoffice

10-) Sony

Elektronik, oyun, eğlence, finansal servisler vb. alanlarda işini sürdüren, Nintendo‘dan sonra dünyanın en kapsamlı eğlence ürünleri üreten bir firma olan Sony, 2016 verilerine göre dünyada en çok gelire sahip şirketler sırasında 113.sırada yer almaktadır. Sony, 2016 verilerine göre şuana kadar 67,519 milyar dolar gelire sahiptir.

sonysirket

 

Bir çok kişinin aklında ise dünyada en çok kazan şirketler başlıca neler dendiğinde kısa ve öz cevabım olarak dünyada şu dönemlerde enerjiye önem verildiğinden dolayı ve enerji gereksinimden dolayı bir çok başlıca şirketler benzin gibi bir çok enerji üretimlerine yoğunlaşmış ve şuana kadar dudak uçurtan meblağlara gelmiş durumda.

 

Bütün istatistikler ” Fortune ” sitesinden alınmıştır. Geçmiş dönem ki veriler ise ” Vikipedi ” yardımıyla alınmıştır.


En Çok Gelir Sağlayan 10 Teknoloji Şirketi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İlan Vermenin Hızlı ve Güvenilir Adresi Rusya’da Microsoft Ürünlerine Savaş! Büyük hacimli mutfakların yeni gözdesi: Bulaşık yıkama robotu Google Çocuklara Özel Yeni Program Yapacak Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir Bilişim Sektörünün Kalbi Manisa’da Atacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır