En Çok Nükleer Silaha Sahip Olan 9 Ülke

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » En Çok Nükleer Silaha Sahip Olan 9 Ülke
En Çok Nükleer Silaha Sahip Olan 9 Ülke

Nükleer silahlar günümüzün en acımasız savaş silahı olsa da bir çok devlet tarafında askeri amaçla üretilmektedir.

Listeye girmeden önce söylemek gerekirse ABD ve Rusya arasında nükleer silah konusunda büyük rekabet var. Fakat Suriye‘de kimyasal silahların kullanılması, Afganistan gibi nedenlerle, Amerika’nın nükleer silah sırasında değişikliğe sebep oldu.

 

 

9-) Kuzey Kore

Nükleer silah denince aklımıza ilk gelenlerden Kuzey Kore yok değil. Özellikle nükleer silah teknolojisini Amerika‘yı vurmakla tehdit eden ülke, listenin 9.sırasında yerini almış durumda. Kuzey Kore‘de konuşlandırılmış yani fırlatılmaya hazır olan nükleer silah sayısı tam olarak belli değil. Kuzey Kore gizemli bir ülke olduğundan bilgi konusunda tam bilgi sağlanamıyor. Stoklanmış nükleer silah sayısı ise 8 olarak kayıtlara geçiyor. Kuzey Kore’nin toplamda 8 adet nükleer silaha sahip denebilir.

8 -) İsrail

8 Milyon nüfusa sahip olmasına rağmen nüfusunun nitelikli insanlara sahip olmasıyla dünyada bir çok markayı elinde tutarak nüfusa oranla büyük bir gelişime sahip. Ayrıca yapmış olduğu ihracatların %4’nü Türkiye oluşturmakta. Fakat izlemiş olduğu politikalar gereği bir çok kesim tarafından tepki görüyor. İsrail’in hazır nükleer silaha sahip olmamasıyla stoklu halde 80 nükleer silaha sahip.

7-) Hindistan

Bir çok şirketlerin sunmuş olduğu istatistiklerde hızla gelişen, büyüyen ülkeler arasında birinci olarak yer aldığını bildiğimiz her yıl nitelikli insanlar yetiştiriyor. Ciddi bir eğitim sistemi olmasıyla bununla beraber gençlere büyük sorumluluklar yükleniyor, fakat dünyanın bir çok şirketinde Hindistanlı bireyler görmek çok rahat. Halkın bir çoğu fakir olsa da yıllar sonra nitelikli gençler ile ülkenin zengin bir konumda yer alacağını tahmin ediyoruz. Hindistan‘ın hazırda bekletilen nükleer silahı olmasa da stoklu halde 120 adet nükleer silaha sahip.

6-) Pakistan

Adını eski dönemlerde İngiliz sömürgesi bölgelerinden almasıyla ismi oluşan Pakistan, dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan 6.sıranın ev sahipliğini yapıyor. Bir çoğunun bildiği aksine resmi dili İngilizce olan ülkenin, eğitim adımında yaptığı eşitlik ve attığı adımlar çok büyük. Son yıllarda da bir çok dünya şirketinde tahmin edilenin dışında Pakistanlı bir bireyle karşılaşmak çok rahat. Pakistan‘ın kullanılmayı bekleyen nükleer silahı yok fakat 140 adet stoklanmış nükleer silaha sahip.

5-) İngiltere

Yeni ve yakın çağda adını bir çok konuda duyuran bir zamanlar dünyanın gücü olan İngiltere, haliyle de dünya devletlerine güç gösterisi yapmaya devam ediyor. İngiltere‘nin hazırda kullanılmayı bekleyen 120 nükleer silahı ve 95 adet stoklanmış halde nükleer silahı bulunuyor. Sonuç olarak İngiltere toplamda 215 nükleer silaha sahip olup listenin 5.sırasında yer almakta.

4-) Çin

Dünyanın ekonomik faaliyetlerini incelediğimizde hem pazar hemde üretim alanında birinci sırada yer alan Çin, büyük bir ekonomiye sahip. 2016 verilerinde 2,210,000,000,000 $ ihracat gerçekleştiren Çin, 2.sırasında bile Avrupa Birliği yer alırken, 3.sırada Amerika yer alması gerçekten şaşırtıcı bir sonuç. Çin‘in haliyle büyük bir ekonomiye sahip olmasıyla askeri alanda da büyük ekipmana sahip. Çin‘in kullanılmaya hazır nükleer silah sayısı bilinmese de, stok halinde 260 nükleer silaha sahip olmasıyla tahminler yürütmemize yarar sağlıyor.

 

3-) Fransa

Listenin 3.sırasında yer alan İngiltere, Çin‘i ufak sayılarla geçmiş gibi gözüküyor. Çin‘in kullanıma ya hazır nükleer silah sayısı bilinmemesinden kaynaklı sıralama değişikliği var. Fakat istatistiklere baz alırsak Fransa‘nın kullanılmaya hazır 290 adet nükleer silahı ve 10 adet stoklanmış nükleer silahı bulunmakta.

2-) Amerika

Askeri donanım bakımından arasında hangisinin iyi olduğunu tam olarak karar veremediğimiz iki ülke bulunuyor. Bunlardan biriside nükleer silah bakımından 2.sırada yer alan Amerika, sandığımızın aksine listede 2.sıra yer alıyor. Bir çoğumuz listenin başında Amerika‘yı düşünse de istatistikleri incelediğimizde Amerika‘nın hazırda bekletilen 1.800 nükleer silahı, stoklanmış 2,200 ve parçalanmayı bekleyen yani işi bitmiş 2,700 nükleer silahı bulunmakta. Toplam olarak Amerika‘nın 6,800 nükleer silahı bulunmakta.

1-) Rusya

Askeri donanım bakımından dünya ile kafa tutmayı başarabilen Rusya, bir çoğumuzun düşünceleri dışında listemizin 1.sırasında yer almakta. Bir çok analist ve uzmanların söylediklerine göre listenin başında normal olarak Amerika yer alması gerekirken, son olaylardan dolayı 2.sıraya düştüğünü söyleniyor. Rusya‘nın kullanılmayı beklenen 1.910, stok halde 2,390 ve parçalanmayı bekleyen 2,700 nükleer silaha sahip. İstatistikler sonucu Rusya toplamda 7000 nükleer silaha sahip olup listenin 1.sırasında yer alıyor.

 

Fakat unutmamak gerek ki bu silahlar adı üzerine ‘Kitle İmha Silahı‘ olarak ta geçmekte ve bu nedenle insanlık adına büyük zarar vermektedir. Hangi ırktan, hangi dinden, hangi mezhepten olursa olsun dünyada böyle korkunç bir şeyin üretilmesi sebebiyle insanlık adına utanç duyuyoruz.

 

 

 


En Çok Nükleer Silaha Sahip Olan 9 Ülke - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Android Gboard Uygulamasına Emoji Algılama Özelliği Geldi Yeşilay 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi başlıyor Arkadaşlarınızı Fake İnstagram ile Trolleyin! En iyi Bluetooth kulaklıklar 2018 Apple yazılım sorunları nedeniyle kötü hafta geçirdi GüestGo III ünlü Twitch oyuncularını ağırlayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır