F klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti

Ana Sayfa » Gündem » F klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti
F klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti

Her na kadar hayatımıza bir bağımlılık oluşturan Q klavye hayatımızı kolaylaştırsa da F klavyenin de Türkçeye yatkın olması önemli. Ama canımızı ne kadar sıktıysa sıksın bir çok devlet kuruluşlarında bir çok insan F klavyeyi kullanmak zorunda ve kullandığı sürece alışması da kolaylaşmaktadır.

F klavyeyi Türkçeye uygun bir şekilde hazırlayan, “On parmak için ideal Türk Klavyesi”ni 1955 yılında kabul ettiren ve 1974 yılında tüm daktiloların F klavye olmasını sağlayan İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti. Uzun süre tedavi gören İhsan Sıtkı Yener, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bugün yani 4 Eylül 2016 tarihinde ikindi surlarında Ayazağa Mezarlığı’na defnedildi.

Kısaca İhsan Sıtkı Yener

İhsan Sıtkı Yener, 1925 yılında Afyon’da hayata gözlerini açmış olup liseyi 1942 yılında İzmir Ticaret Lisesi‘ni, yüksek öğrenimini 1946 yılında İstanbul‘da Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nde bitirdi.  İhsan Sıtkı Yener, 1946 yılında Sultanahmet Lisesi’nde daktilografi öğretmenliği yaparak Yüksek Lisans içim Amerika’ya giderek New York Üniversitesi’nde ” Ölçme ve Değerlendirme” konusunda master yaptı ve aynı yıl doktorasını tamamladı. İhsan Sıtkı Yener, öğretmenliğe başladığı yıllarda, Türk dilinin özelliklerine göre yapılmış bir daktilo icat etmeye çalışmış ve ” On parmak içim ideal Türk Klavyesi”ni 1955 yılında kabul ettirdi. 1974 yılında tüm daktiloların F Klavye olmasını sağlayarak şuan bile bir çok devlet kuruluşlarında kalıntısını bırakmış durumda. Sayısız bir çok öğrenci yetiştiren Ihsan Sıtkı Yener, 2 Eylül 1016 tarihinde, evinde vefat etmiştir.

Bilgiler ” Vikipedi ” sitesinden alınmıştır.

F klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung Yetkilileri Diz Çöküp Özür Dilediler!NASA, Mars’ı Keşfetmek İçin Ürettiği Batmobile’ı GösterdiQualcomm, Açık Bulanlara 15 bin Dolar Ödül VerilecekStar Wars Serisinin 8.Filminin İsmi Ortaya ÇıktıDünyanın İlk “Transformer”ını üreten Yerli FirmaTürkiye’de En Çok İzlenen Yabancı Diziler Belli Oldu

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır