Facebook bizleri dinlemek amacıyla kullanabileceği patent aldı

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Facebook bizleri dinlemek amacıyla kullanabileceği patent aldı
Facebook bizleri dinlemek amacıyla kullanabileceği patent aldı

Facebook cihazımızda ki mikrofona erişerek ortamdaki sesi kayıt altına alabilecek patent başvurusunda bulundu. Bu soru ise Facebook cihazlarımızı dinliyor mu? gibi soruları aklımıza getirmekte.

Şirket uzun zamandır hedeflenen reklamları sunmak için kullanıcıların akıllı telefonuna erişmekle suçlanıyor. Ancak suçlamayı her zaman reddetti. Bununla birlikte, şirket, televizyon reklamlarında gizlenen gizli mesajları aldığında, bir akıllı telefonun mikrofonunu tetikleyebilecek teknolojiyi ayrıntılandıran bir patent başvurusunda bulundu. Bu teknolojiyle birlikte cihaz gerekli sinyali alındığında cihaz ortam sesini kayıt altına alacak.

Patentte yapılan bir ayrıntılı inceleyişle, şirketin insan konuşmalarını kayıt yapamayacağı, ancak akıllı telefon mikrofonlarının alacağı TV reklamları sırasında yüksek sesli ses sinyalleri ekleyebileceğini ortaya koyuyor. Bu onları “ortam sesi” kaydetmeye ve bunu Facebook‘a geri göndermeye teşvik ediyor. Yani bu teknoloji cihazın televizyonun yakınlarında olduğunu ses sinyalleriyle algılayarak kayıt işlemine başlıyor.

Facebook bu teknolojiyi bizi dinlemek için kullanacak mı?

Facebook bizi dinliyor mu? soruna yanıt ararsak şuan için cevapsız kalır. Bu aslında televizyonda belirli bir reklam geldiğinde yanıtınızı kaydetmenizi sağlar. Reklamda sesli bir cevabınız yoksa, kaydedilen ortam sesinden de belli olur. Birçoğu, bu patentin gizlilikle ilgili sonuçları konusunda endişe duyuyor ancak şirket, patent almak istediği teknolojiyi kullanma niyetinde olmadığını söylüyor.

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Allen Lo, Engadget’e, şirketin “diğer şirketlerin saldırganlığını önlemek” için patent başvurusunda bulunduğunu belirterek, “bu teknolojilerin başka şirketler ve başkaları tarafından patentleri ile birlikte ticarete odaklanma eğiliminde olduğunu da ekliyor.” Noktayı tamamen koymak için Lo, şirketin patent istediği teknolojinin mevcut ürünlerinde bulunmadığını ve asla olmayacağını söylüyor.

İlginizi Çekebilir :  İnstagram'ın CEO'su Canlı Yayın Özelliğini Doğruladı!

Facebook bizleri dinlemek amacıyla kullanabileceği patent aldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Apple’dan engelli insanlara emoji jesti geldi Türkiye yeraltı siber suçlularının tehdidi altında Pokemon GO 1. Yıl Etkinliğine Oturduğunuz Yerden Katılabileceksiniz! Ücretsiz Steam Key’i: Sarab Duji Tower Opera’nın VPN Hizmeti Artık Android’e Geldi Jeep, 7000 adet Compass SUV aracını geri çağırıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır