Facebook, prim paylaşımı yapan sayfaları cezalandıracak

Ana Sayfa » Gündem » Facebook, prim paylaşımı yapan sayfaları cezalandıracak
Facebook, prim paylaşımı yapan sayfaları cezalandıracak

Facebook prim paylaşımı yaparak katılım sağlamak amaçlı kişileri harekete geçirtecek türden paylaşım yapan sayfaları cezalandıracak.

Clickbait paylaşımları, Facebook‘un çok önce olmadığı bir problemdi ve şirket onlara baskı yapmaya çalışıyordu. Bu durum için bazı çalışmalarda başarılı oldu diyebiliriz. Daha öncelerinden hatırlarsak virüslü dikkat çekici paylaşımlar önde gelen sorunlardan birisiydi ama henüz tam anlamıyla çözülebildiği söylenemez. Bununla birlikte, yayınlar insanların kendisiyle etkileşime girmesini sağlayacak şekilde oluşturulduğu “engagement bait” biçiminde yeni bir “bait” sorunu varmış gibi görünüyor.

Facebook prim paylaşımı nasıl yapılıyor?

Bu türe örnek bir yazım şekli gösterirsek “Bitcoin diyorsanız beğenin, Litecoin diyorsanız kalp atın” ya da farklı bir resim için farklı tepki isteyen paylaşımlar. Örneğin bir anket yapmaya çalışıyormuş gibi prim çekmeye çalışan sayfalara elbet rast gelmişizdir. Genellikle canlı yayın üzerinde yapılan canlı yayınlarda siyasi partilerin oy derecelerini ölçüyormuş gibi uygun olmayan bir biçimde prim çekmeye çalışan sayfalar bir kez olsa da rastladığımız anket primleri örneklerinden sadece bir tanesi.  Bu karar şirketin uzaklaştırmak istediği bir şey ve bu gibi yayınları ana sayfadaki yayın akışının altına itmeye başlayacak.

Facebook prim paylaşımı yapan yayıncılar için ne tür ceza uygulayacak?

Sosyal medya şirketine göre “İnsanların beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve diğer eylemler ile etkileşime giren spam postalardan hoşlanmadıklarını söylüyorlardı”. Bu, bundan böyle “engagement bait” paylaşımlarını, ana sayfadaki yayın akışında daha düşük bir sıraya yerleştirecek. Bu tür uygulamalara katılan sayfaları, yayıncıları ve diğerlerini kullananların da, tüm yayınları için erişimlerinin azaldığını göreceksiniz.

Bir bakıma, bu, Google‘ın nasıl çalıştığına benzer; kurallarına uymayan kullanıcıların aramada daha düşük sırada yer almasına neden oluyor. Umarım bu, kullanıcıların paylaşımlarına eklediği prim ve spam miktarını azaltır. Ancak alternatif olarak kullanıcılar bu sayfaların bağlantısını kaldırabilir veya işe yaramazsa bunları gizleyebilir.

 


Facebook, prim paylaşımı yapan sayfaları cezalandıracak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung’dan yılın ilk hediye kampanyası Online baskı nedir? Online matbaa avantajları nelerdir? Brazzers Rusya’da Yasaklandı Apple Canavarı, Apple Store’daki Cihazları Teker Teker Parçaladı! AliExpress Türkiye Deposundan Alabileceğiniz 5 Telefon Facebook Lite, 500 Milyon İndirmeyi Aştı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır