Facebook, Silikon Vadisi İçin Kaliforniya’da İnşaat İşine Giriyor

Ana Sayfa » Gündem » Facebook, Silikon Vadisi İçin Kaliforniya’da İnşaat İşine Giriyor
Facebook, Silikon Vadisi İçin Kaliforniya’da İnşaat İşine Giriyor

Facebook, Silikon Vadisi‘ndeki konut sıkıntısını gidermek için 1.500 yeni ev inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Facebook, Silikon Vadisi ve yerli insanları arasında gerginliğe neden olan ciddi bir konut sıkıntısını gidermek amacıyla Kaliforniya‘da 1.500 yeni ev inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Şirket, Kaliforniya Menlo Park‘taki ofislerinin yakınında, süpermarketler, yüzme havuzları ve ziyaretçilerin bulunduğu bir amaca uygun köy yaratmaya hazırlanıyor. İnternet ortamında yayınlanan ayrıntılı planlar, evler, parklar ve ofis alanlarıyla geniş bir kampüste yer almaktadır.

Silikon Vadisi’nde neden konut sıkıntısı yaşanıyor?

Teknolojinin gelişmesiyle on yılı aşkın bir süre önce başladığı için Google ve Facebook gibi firmalar Silikon Vadisi bölgesini tercih ettiler. Bununla birlikte, şirket çalışanları bölgeye akın ettikleri ve ulaşım altyapısına baskı yapılması ve konut arzında sınırlı olması nedeniyle konut fiyatları hızla yükseldi. Bölgenin yerli halkı, değişikliklerin alanı elverişsiz hale getirdiğini ve işçilerin gündelik işe gidip gelmeye devam ettiğini söylediler. Gayrimenkul ekonomisti Sam Khater, Silikon Vadisi‘ndeki sorun, talebe yetişebilmek için yeterli kaynağı olmadığından söz etti.

Konutlar nasıl fiyatlandırılacak?

Facebook‘un küresel tesisler için başkan yardımcısı olan John Tenanes, ev planının “uzun süredir ihtiyaç duyulan toplumsal hizmetler sağlayan bir mahalle merkezi oluşturmak” konusundaki sosyal ağın vizyonunun bir parçası olduğunu söylüyor. Tenanes, internet üzerinden yaptığı bir açıklamada, projenin toplum liderleri tarafından planlanacağı ve yeni evlerin% 15’inin piyasa değerinin altında fiyatlandırılacağını açıkladı. Ayrıca,yoğunluğun  ulaşım altyapısına yatırım yapmak için bölgesel bir başarısızlıktan kaynaklandığını belirtti. Ayrıca yeni kampüsün daha fazla kalkınmayı teşvik etmesine umutla baktığını belirtti.

Menlo Park belediye başkanı Kirsten Keith, bölgedeki konutlaştırma planının heyecanlandırıcı olduğunu belirtti. Ancak planın yerel altyapı üzerindeki baskıyı artıracağına dair endişelerini dile getirdi. Sorunu çözmek için önceki girişimlerde Facebook, internet erişimli otobüslerde çalışanların ulaşımını ve ofis yakınında hareket edenlere en az 10.000 dolar teşvik sağladı. Bu sayede en azından da olsa ulaşımda kolaylık artacaktı. Fakat konut sıkıntısı birçok insanı yollarda iş yerine gelmesini zorlaştırıyor. Her gün günün erken saatlerinde uyanıp yaklaşık 1-2 saatlik yolun ardından iş yerlerine ulaşım sağlanıyor. Bu durumun en büyük nedeni ise Silikon Vadisi‘nde yeterli konutun bulunması ve konutların çok pahalı olması ana nedenlerinden birisi. Yeni proje ile en azından minimum 1,500 kişiye yakınlarda konut imkanı sağlanacak. Çalışmaların ne zaman başlanacağı hakkında henüz bir bilgi yer almıyor fakat her şey kararlaştırılmış gibi gözüküyor.

 


Facebook, Silikon Vadisi İçin Kaliforniya’da İnşaat İşine Giriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çin’in 24 Milyar Dolarlık Oyun Pazarında Yeni Rakip: Rastar Games Twitter bu yıl terörle mücadelede 300.000 hesabı askıya aldı Kaspersky Lab siber güvenlik yarışması düzenliyor E-Okul Siber Casus Tarafından Ele Geçirilmiş Olabilir Facebook İşitme Engelliler İçin Canlı Yayınlara Altyazı Getiriyor Samsung 30TB depolama alanına sahip SSD duyurdu

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır