FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu ve detaylı çözümü

Ana Sayfa » Yazılım » FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu ve detaylı çözümü
FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu ve detaylı çözümü

FATİH‘in Windows 10 işletim sistemine sahip akıllı tahtalarında ortaya çıkan akıllı tahta küçük klavye sorunu için çözümü detaylı şekilde aktardık.

Geçtiğimiz birkaç yıl önce başlayan eğitimde FATİH Projesi kapsamında okullara birçok yenilik getirilmişti. Bunlar akıllı tablet ve akıllı tahta başlıca olanlarıydı. Ancak şuan için tablet dağıtımdaki sorunların sonrasında dizüstü bilgisayar(notebook) dağıtımı başladı. Konumuz akıllı tahta üzerinden gidersek işletim sistemlerinde açık bırakılan otomatik güncelleştirme sonrasında bazı küçük problemler çıkabiliyor. Bu problemler genellikle kısıtlı işletim sistemine sahip akıllı tahtalarda, ve ekran boyutuna oranla bazı hatalar oluşabiliyor. Güncelleştirmeler dışında kullanıma bağlı olarak dokunmatik hassasiyetinde sorunlar oluşabiliyor.

Windows 10 işletim sistemine sahip akıllı tahtalar şu sıralar birkaç ay öncesinde gelen güncellemeden dolayı sinir bozucu bir sorunla karşı karşıya denebilir. Birkaç ay önceki gelen bir güncelleme sonrası ortaya çıkan akıllı tahta küçük klavye sorunu birçok akıllı tahtanın baş belası olmaya başladı.

Özellikle hantallaşan akıllı tahtalar ve dokunmatik sorunları olan akıllı tahtalar için büyük bir dezavantaj durumunda. Bazı akıllı tahtalarda güncelleme sonrasında akıllı tahta küçük klavye sorunu yanında herhangi bir ‘textbox’ nesnesine tıklandığında klavyenin otomatik olarak çıkmaması sorunu da eklendi. Bu içerikte sizler için manuel ve otomatik olarak iki türlü yoldan anlatacağız.FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu

FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu nasıl çözülür?

1.yol: Bununla ilgili ilk olarak sistemde yönetici olmanız gerekir. Daha sonrasında “C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared” dosya yolunu takip ederek “Ink” adındaki dosyaya sağ tık yapıyoruz. Daha sonrasında “Özellikler> Güvenlik> Gelişmiş” yollarını takip ediyoruz. Kullanıcıya tam denetim vererek dosya değişimine izin vermiş olacağız.

FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu çözümü

Uygulama kısmına gelmeden önce ilk olarak buraya tıklayarak “FATIH Dokunmatik.zip” dosyasını indiriyoruz. Uygulama kısmına geçecek olursak indirmiş olduğunuz “FATIH Dokunmatik.zip” içindeki dosyayı C diskine çıkartıyoruz. Arından “FATİH Dokunmatik.exe“yi çalıştırıyoruz. Daha sonrasında “BAŞLAT“a tıklıyoruz. İşlem tamamlanmıştır. Eğer işe yaramadıysa şu yöntemi deneyerek yazılımı tekrar açınız;

Windows 10 yönetici izinlerini tamamen açma

2.yol: Bu yol yönetici uyarısı alanlar içindir eğer yönetici uyarısı almıyorsanız uygulama kısmına geçebilirsiniz. Eğer tam denetim varsa sorun yok demektir, şayet tam denetime sahip olmayarak seçenekleri düzenleyemiyor sanız şu adımları takip edebilirsiniz; C diskine sağ tıklayarak özelliklere giriyoruz. Sonrasında güvenlik kısmından Gelişmiş‘e tıklıyoruz. En yukarıda “Sahibi” yazısı gözünüze çarpacak ve hemen yanındaki “Değiştir“e tıklıyoruz. Sonrasında seçilen nesne adını değiştir kısmına “Everyone” yazıp tamam diyoruz. Ardından “Uygula” diyerek işlemlerin bitmesini bekleyeceğiz. Biraz uzun sürebilir gelen uyarıları olumlu cevap veriyoruz. Daha sonrasında “C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared” konumuna tekrar gelerek yönetici izinlerini “Tam Denetim” yapıyoruz.

 

FATİH akıllı tahta dokunmatik klavye araç çubuğunda gözükmüyor

Araç çubuğundaki yukarı tuşuna sağ tık yaparak “dokunmatik klavye düğmesini göster” diyoruz. Daha sonrasında araç çubuğunda gözükecektir. Eğer klavye Windows uygulamalarında otomatik çıkıp programlarda gözükmüyorsa bunun için farklı bir yöntem uygulanması gerekmektedir.

Akıllı tahta dokunmatik klavye göster

Eğer hala sorun yaşıyorsanız uygulamış olduğunuz adımları aşağıda yorum olarak belirtin. FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu dışında başka bir probleminiz varsa aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz.


FATİH akıllı tahta küçük klavye sorunu ve detaylı çözümü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

AliExpress Türkiye Deposundan Alabileceğiniz 5 Telefon Akıllı Telefon Kullanım Yaşı 9’a Geriledi Microsoft zihin kontrolüyle Windows kullanımı sağlayacak Minecraft, 85 milyon öğrenciye kodlama öğretti ÖSYM Lys Tercih Sonuçlarını Ne Zaman Açıklayacak? Yandex’in Otonom Aracı Piyasaya Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır