v Fujitsu, Çalışanları İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor - Webtakibi

Fujitsu, Çalışanları İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Fujitsu, Çalışanları İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor
Fujitsu, Çalışanları İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor

Fujitsu, çalışanların ısı stres düzeylerini tahmin etmek için yapay zeka üzerinde çalışıyor.

Şirket, yeni AI(Artificial Intelligence) tabanlı algoritma ile işçilerin ısı stres düzeylerini tahmin edebiliyor. Fujitsu Limited, güvenlik görevlileri gibi insan merkezli AI Zinrai olarak bilinen yapay zeka teknolojilerini kullanarak işçilerde süregelen ısı stresini tahmin etmek için yeni bir algoritma geliştirdi. Şirket, kendi laboratuvar birimiyle birlikte iş koyuldu. Şirketin dijital iş platformu olan Fujitsu Digital Business Platform, MetaArc üzerinde yerinde güvenlik yönetimini desteklemek için IoT kullanan çözümler geliştirmeyi amaçladığını bildirdi.

Fujitsu ne zaman kullanıma geçecek?

Bu yeni algoritma Temmuz ayının sonundan itibaren kullanıma geçecek. Ayrıca, Eylül ayı boyunca Fujitsu, bu yeni algoritmayı kendi Kawasaki Fabrikasındaki güvenlik görevlileri ile birtakım denemelerde bulunacak.

Önceki algoritmalar, nem, sıcaklık ve nabızdaki artış gibi verileri ölçmek için kola takılan bir cihaz kullanarak ısı stres düzeylerini tahmin etti. Ayrıca öncelikli olarak üretim ve şantiyelerde kullanılmıştı. Yeni algoritma, zamanla biriken ısı stres seviyelerini tahmin edebildiğinden, yaz aylarında sürekli olarak açık havada çalışan çalışanlar için kullanılacak. Bir önceki algoritmayla birlikte, çok çeşitli durumlarda güvenliği yönetmek için kullanılabilir.

Japonya’da Sıcaklık çarpmasından dolayı her yıl yüzlerce iş kazası yaşanıyor!

Son yıllarda, Japonya‘da yapılan sıcak çarpma nedeniyle birçok iş kazası ortaya çıktı. Kaydedilen en kötü hava sıcaklığının görüldüğü 2010’dan sonra bile sıcak çarpması yılda 400-500 kişi arasında kaldı. 2016’da, ısı inme nedeniyle meydana gelen iş kazası sayısı 450’ye ulaştı. Bunun sonucunda önde gelen şirketler bu tür olayları önlemeye yönelik tedbirleri almaya başladı. Sıcak çarpması önlemlerine olan talep, yaz aylarında açık hava etkinlikleri ve iş yerlerinde güvenlik ve diğer operasyonlar için hızlı bir şekilde artması bekleniyor. Şirket, kötü çevre koşullarında çalışan çalışanlar için önlemini artırmak amaçlı bu yeni AI tabanlı algoritmayı geliştirdi.

AI Zinrai hangi özelliklere sahip?

Nem, sıcaklık ve nabzı mevcut verilerine yanında aktivite miktarı gibi zamana bağlı olarak değişen veriler gibi yeni verilere dayanan sıcaklık stres düzeyini tahmin edebiliyor. Bu sayede çalışanlar hakkında bir profil oluşarak tespit edilen durumlarda erken tedbir yapılabilecek. Şirket, yakın zaman içerisinde Japonya‘daki fabrikasında kullanıma geçeceğini tahmin ediyoruz.

 

Fujitsu, Çalışanları İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BTKariyer Günleri katılımcılarını bekliyor YouTube gizli mod özelliğini test ediyor Türkiye yeraltı siber suçlularının tehdidi altında ING Hackathon için geri sayım başladı Dünyanın En Eski Fosilleri Ortaya Çıkarıldı Akbank Hackathon Kayıtları Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır