Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçları

Ana Sayfa » İnternet » Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçları
Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçları

Google adsense başvurusu herkesin korktuğu bir durumdur. Aslına bakacak olursak web sitenizin içeriğine ve web sitenize güveniyorsanız hiç bir şekil de korkmamanız gerekmektedir.

Google Adsense ben de dahil hemen hemen tüm dünya genelin de web site sahiplerinin ilk olarak tercih ettiği bir reklam sistemidir. Neden Google Adsenseyi seçiyoruz diye soracak olursak da reklam çeşitliliği ve ödemelerin kesinlikle garanti olması sebebiyle seçiyoruz diyebilirim.

Asıl şu soruya gelelim; Açılan her web sitesi sahibi Google adsenseden onay alabiliyor mu ? yani kullanabiliyor mu ? Buna üzülerek cevap veriyorum, Maalesef hayır. Nedeni ise Google Adsenseden reklam onayı almak ve siteniz de yayınlayabilmek için Web sitenizin Google Adsense Reklam Kullanım Politikalarına uyması gerekmektedir.

Google Adsense başvurusu için ipuçları

Sakın korkmayın, Çünkü Google adsenseden onay alabilmek için yapabileceğimiz bazı şeyler bulunmakta. Makaleme hazır bir web siteniz olduğunu ve ilk kez Google adsense başvurusu yapacağınızı varsayarak devam ediyorum.

1.Ücretsiz Ya da Ciddi Görünmeyen Alan Adları Uzantılarını Kullanmayın

Alacağınız alan adlarının uzantılarının web sitenizin ne kadar kaliteli ve profesyonel olduğunu yansıtmaktadır. Benim sizlere önerim .com, .net, .org, .com.tr .net.tr, .org.tr tarzı uzantılar kullanmanızdır. Özellikle .tr ( Türkiye ) uzantılı alan adları Türkiye’ de üst sıralar da çıkmaktadır. Günümüz de blogspot ya da ücretsiz wordpress bloglarında da Adsense alan siteler mevcut. Fakat ilk başvurunuz olduğu için dediğim uzantıları kullanmanız sitenizin profesyonel bir site olduğunu gösterir.

2.Uzun İçerikler Oluşturun

Domain uzantısının önemini anlattım. Bu kural sitenizin içeriği için de önemli. Günümüz de hemen hemen çoğu site de aynı içerikler mevcut. Fakat siz bunlardan uzak durun ve kendi yazdığınız fakat uzun yani en az 300 kelimelik makaleler yazmaya özen gösterin. Çünkü hem ziyaretçi açısından hem de Adsense açısından sitenize olumlu bir etki yapacaktır.

3.Bloğunuzu İlgi Çekici Hale Getirin

Bloğunuzu diğer bloglardan farklı olması için çaba gösterin. Demek istediğim hem tema tasarımı hem de gireceğiniz içeriklerin sizi diğer sitelerden farklı kılmasını sağlayın.

4.Bloğunuzun Açılış Hızı

Sitenize site içi optimizasyon yapın veya bilmiyorsanız uzman olan kişilere yaptırın. Çünkü site içi optimizasyon sayesin de sitenizin açılış hızı da artacaktır. Sitenizin açılış hızı hem ziyaretçiler’ iniz hem de arama motorları tarafından oldukça önemlidir.

5.Özgün İçerik

Web sitesi açtığınız zaman sizi Google’ de üst sıralara çıkartacak olan etmenlerden biri ise Özgün içeriktir. Özgün içerik demek hiç bir yer de olmayan siz tarafından yazılan ve Google, Google Adsense ve gelen ziyaretçileriniz tarafından oldukça sevilen demektir.

6.Bloğunuza Uygun İçerik Üretin

Bir blog açarken ne üzerine hangi konu da makale yazacağınıza karar verin. Karar verdikten sonra o kategoriler üzerin de sürekli makale yazın. Çünkü herkes onlarca konu üzerin de uzman olamaz, herkesin uzman olduğu konular mevcut. Diyelim ki genel bir web sitesi açtınız ve çok fazla kategori varsa ( 8-10 ve daha fazla ) mutlaka başka makale yazarlarıyla çalışın. Unutmayın seçeceğiniz makale yazarları o konu da profesyonel olarak yazan kişiler olmalıdır. Çünkü profesyonel kişilerle çalışmak sizin ne kadar profesyonel ve kaliteli bir site olduğunuzu gösterir. Benim tavsiyem ise uzman ya da bilgi sahibi olduğunuz bir kaç kategori mevcut ise o konu üzerin de makale yazmanız daha etkili olacaktır.

7.Harici Linklere Dikkat Edin

Siteniz de vereceğiniz iç ve dış linklere dikkat etmeniz gerekmekte. Gerek Seo açısından gerekse Google’ nin gözün de sitenizin değerini göstermektedir. Olaya şu taraf dan bakalım. Örneğin Google tarafından spam ( ban-ceza ) yemiş bir siteye link verdiğiniz zaman aynı şekil de sizin siteniz de Google’ nin gözün de zararlı siteler arasına girme ihtimaliniz artar. Benim size tavsiyem bir siteye link verirken o siteyi araştırmanız ve dikkatli davranmanızdır. Çünkü Google’ nin gözün de başka bir siteye link vermek o siteye referans olmak demektir.

8.Gizlilik Politikası Ve Diğer Sayfalar

Bir site açtığınız zaman ilk önceliğiniz iletişim, gizlilik politikası, hakkında, referanslar, künye, gibi sayfaları sitenize eklemeniz olmalıdır. Bu sayfalar sizin Google tarafından tanınmanıza olanak sağlar. Eğer kurumsal bir site açmayı düşünüyorsanız veya kurumsal siteniz varsa bu sayfaları hemen ekleyin.

9.İçeriğinizin Adsense Kurallarına Uygun Olması

Web sitenizi açtıktan sonra yazacağınız makaleler Adsense Reklam Politikalarına uygun olması gerekmekte. Adsenseye göre İllegal içerikler, kumar, bahis, yetişkin, hack, crack, telif hakkı olan içerikler vs tüm illegal içerikler yasaktır. Adsense bu kategorilere asla onay vermez. Bu kategorilere sahip bir web siteniz var ise başvuru yapmayın derim

10.Telif Hakkı Olan Içerikler

Web sitesi açtığınız zaman eğer ben kendim yazmak istemiyorum, oradan buradan alıp sitem de yayınlayacağım diyorsanız eğer yazıları aldığınız siteden izin almayı unutmayınız. Fakat söylemek istiyorum ki başka yazıları siteniz de yayınlamak size bir şey kazandırmayacak aksine siteniz Google tarafından ceza ( spam ) bile alabilir.

11.Diğer Reklam Şirketlerinin Reklamlarını Eklemeyin

Adsenseye başvuru yaptığınız zaman Adsenseniz onaylanana kadar başka reklamları sitenize koymayınız. Size tavsiyem Adsense aldıktan sonra dahi başka reklam firmalarının reklamlarını siteniz de barındırmayın.

12.Sabırla Bekleyin

Sabırlı olunuz ve başvurunuz onaylanana kadar bekleyin. Bu süreç bazen zaman alabilirken bazen de bir kaç gün için de sonuçlanabilir. Olumsuz cevap alana kadar tekrardan başvuru yapmamanızı öneririm.

Adsenseye başvurmadan önce yukarı da anlattığım şeyler üzerin de yoğunlaşın ve içerik sayınız az iken başvuru yapmayın. Eğer yukarıdaki şeyleri uyguladım ve sitem hazır diyorsanız buraya tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Unutmayın, web siteniz,kaliteli,özgün ve insanlara faydalı olduğu sürece her zaman her alanda kazanırsınız.


Ekleyen :Taha BüyüktaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Bartu02 Mart 2017

Çok faydalı bir makale olmuş bu başarılı makalenin devamını görmek isteriz

Gürolcan Altaş02 Mart 2017

8.madde aslında şart gibi bir şey neredeyse, adsense ile ilgili bana soru soran çoğu kişiyi bu yazıya yönlendiriyorum

Ilker02 Mart 2017

Cok faydali bir yazi olmus

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Fifa Girişindeki Efsane Replik Google’ın 360 Derecelik Animasyon Filmi Oscar’a Aday Gösterildi Airbnb, İş Seyahati İçin Yeni Bir Arama Filtresi Ekliyor Steam’deki Bağlantı Sorununun Nedeni Ortaya Çıktı Aziz Yıldırım’ın sağlık durumu nasıl? Önemli iddia! Twitter isim uzunluğu 50 karaktere yükseltildi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır