Google Chrome bellek kullanımı azaltacak yeni yol buldu

Ana Sayfa » Gündem » Google Chrome bellek kullanımı azaltacak yeni yol buldu
Google Chrome bellek kullanımı azaltacak yeni yol buldu

Google Chrome bellek kullanımı azaltmak için makine öğreniminden yararlanacağı gözüküyor.

Google Chrome birçok kişi için vazgeçilmez olmasıyla birlikte diğer tarayıcılara göre gözükmeyen avantajları olsa da bellek kullanımı yönünden gözden kaçırılmayacak değerlere sahip. Bu nedenle popüler tarayıcı için bellek kullanımı en büyük dezavantajı. Google, geçtiğimiz yıldan bu yana pek çok gelişme kaydettiyse de, şirketin tarayıcının bellek kullanımını daha da azaltmak için makine öğrenmesinden artık faydalanacağı anlaşılıyor.

Google, I/O 2018 geliştiricileri konferansı sırasında bu hafta önemli ölçüde makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda konuştu. Ürün ve hizmetlerini daha iyi hale getirmek için bu ileri teknolojileri nasıl kullandığını ortaya koydu. Chromestory’deki yazarlar, Chromium için yeni bir kod buldular. Bu durum, duraklatıldıktan sonra yeniden etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceklerine dayalı olarak bir sekme skoruna bir makine öğrenme modelinin eklenebileceğini ortaya çıkardı. Gelecekteki testler bu modeli sekmeli disklerin seçim algoritmasının bir parçası olarak kullanacaktır.

Google Chrome bellek kullanımını azaltmak için makine öğrenimi nasıl kullanacak?

Google’a göre yapılan bir sekme, Chrome’un sistem belleği azaldığında aktif olarak kullanılmayan sekmelerden birini otomatik olarak duraklattığı bir işlemdir. Sekme, Chrome sekme şeridinde görünür kalır ve tıklandığında yeniden yüklenir. Açık olarak anlatılırsa açık olan sekmeye geçiş yapılmadığı sürece sekme üzerinde herhangi bir fiili bir işlem gerçekleşmeyecek. Ancak her sekme için bu geçerli olmayacak. Bunu kullanıcılarda istemez.

Yeni kod, Google Chrome‘un şu anda hangi sekmelerin kullanıcı için az kullanıldığı ve duraklatılabileceğine karar verme yeteneğini daha da iyileştirmek için makine öğreniminden faydalanmak istediğini öne sürüyor. Bu model uygulandıktan sonra ne kadar fayda sağlayabileceği ortaya koyulacak. Şirketin bu fikri deney aşamasının ötesine taşıyacağı konusunda belirsiz diyebilirz.

İlginizi Çekebilir :  Game of Thrones, 7. Sezonuna Ait İlk Fragmanı Yayınlandı

Google Chrome bellek kullanımı azaltacak yeni yol buldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir Yeni Samsung Galaxy S9 Konsepti, Dört Kameralı ve 4K Ekranlı 1.6 Milyon Clash Of Kings Hesabı Çalındı Ücretsiz Steam Key Alma Rehberi Jahrein, Twitch’deki Yayınlarına Son Verebileceğini Açıkladı Akbank Hackathon Kayıtları Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır