Hollandalı bisikletçiler, 3B baskılı köprü üzerinden geçecekler

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Hollandalı bisikletçiler, 3B baskılı köprü üzerinden geçecekler
Hollandalı bisikletçiler, 3B baskılı köprü üzerinden geçecekler

Hollanda yeni bir ilke atarak bisikletçilerin bisiklet sürebilmeleri için 3B baskılı köprü üretildi.

Hollanda‘da bulunan Gemert adındaki bir kasabada şimdiye kadarki ilk 3B baskılı bir bisiklet köprüsüne sahip olup ev sahipliği yapıyor. 26 ayak uzunluğundaki köprüyü tamamlamak için hazırlıklar başladı. Hatta üzerinde 40 kamyona karşı sağlam duracak bir tipte köprü üretiliyor. Araştırmacılar, önceden gerilmiş beton oluşturmak için çelik donatı kablolarını kullanan yeni bir 3B baskı tekniği geliştirmişlerdi. Tüm katmanlarını döşedikten sonra üstlerine beş ton ağırlığa sahip olacak şekilde köprüyü test ettiler. Yapmış olduğu testler sonucu çabaları olumlu yanıt verdi.

Alan Turing Enstitüsü ve 3D baskı şirketi MX3D liderliğindeki ekip, dünyanın en büyük 3B baskılı metal yapısı olacak olan 12 metre uzunluğundaki paslanmaz çelik köprü performansını ölçüp izleyecek ve analiz edecek.

3B baskılı köprü üçte biri Hollanda’daki bir laboratuvarda basıldı

Köprünün yaklaşık üçte biri zaten Hollanda’daki bir laboratuvarda basılmış durumda. En son olarak köprü, 2018 sonlarında kurulacak. Amsterdam‘ın merkezinde bulunan Oudezijds Achterburgwal kanalından geçecek ve yayalara ve bisikletçilere açık olacak.

Amsterdam 3B köprü çalışmaları

3B baskılı köprü önümüzdeki yıl yaz aylarında kullanılıma açlacağı planlanıyor

College London Matematik Bölümü İstatistik Bölüm Başkanı Prof. Mark Girolami, “MX3D ekibi tarafından gelecek yıl yüklenecek olan 3B basılı köprü, mühendislik alanında dünyada ilk olacak. Köprünün verilerini yakalamak için verilerin merkezli, çok disiplinli yaklaşımı, köprülerin tasarlanması, inşa edilmesi ve yönetilmesi yolunda bir adım-değişim gösterecek ve köprülerin ve diğer büyük kamu yapılarının yeni nesilleri için değerli bilgiler sağlayacak.”. “Bu, veri merkezli mühendisliğin bir disiplin olarak suna bileceğinin güçlü bir örneğidir ve önümüzdeki yıl yaz aylarında köprüyü harekete geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Hollanda 3B baskılı köprü

3B baskılı köprü dijital ikiz ile takip altına alınacak

Sensörlerden gelen veriler, köprünün ‘dijital ikizine’ girilecek Bu dijital ikizler aslında Imperial’daki Sivil ve Çevre Mühendisliği Bölümü’ndeki Steel Structures grubu tarafından geliştirilen canlı bir bilgisayar modeli. Dijital ikiz, sensörlerden gelen veriler geldiğinde fiziksel köprüyü gerçek zamanlı olarak artan doğrulukla taklit eder. Fiziksel köprünün performansı ve davranışı dijital ikizine karşı test edilebilir. Bu sayede gelecekte 3 boyutlu metalik tasarımlar için tasarımlar hakkında değerli bilgiler elde edilecek. Aynı zamanda mevcut 3B köprünün, yayalar için güvenli olmasını sağlayacak şekilde, kullanımda istenen değişikliklere uyacak şekilde değiştirilmesini sağlayacaktır.


Profesör Leroy Gardner liderliğindeki grup üyeleri şu anda yaya trafiğinden veya bisiklet trafiğinden yükleme esnasında köprü davranışını öngörmek ve tasarımını bildirmek için 3B baskılı çelik örneklerini test ediyor.

Profesör Gardner şunları söyledi: “3B baskı inşaat sektörüne, malzeme özellikleri ve yapısal geometriler açısından çok daha fazla özgürlük sağlayan muazzam fırsatlar sunuyor, ancak bu özgürlük de çeşitli zorluklar getiriyor ve yapısal mühendisler için yeni bir düşünme tarzı gerektirecek.”

Amsterdam‘da ortaya çıkan bu gelişmeden sonra, inşaat ve yapılaşma üzerinde 3B baskı teknolojisi desteği alacak. Bu destek rağbet gördükçe yeni gelişmelerle birlikte şaşkınlığımız devam edecek. Gelecek yılın yaz ayları içerisinde köprü kullanıma açılacağı söyleniyor. Ancak köprüden motorlu taşıtlar geçemeyecek gibi gözüküyor.


Hollandalı bisikletçiler, 3B baskılı köprü üzerinden geçecekler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

GTA 5 İçin Pokemon GO Modu Geldi Star Wars’ Yapımcıları Carrie Fisher İçin Bir Video Hazırladı Facebook LGBT Bireyleri için Gurur İfadesi Özelliği Geldi Nike, NikePlus üyeleri için yeni ödül sistemini duyurdu xHamster Netflix’e Dev Teklif Sundu Haftanın Film Önerisi #6 : Whiplash

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır