Huawei birkaç yıl içerisinde küresel teknoloji devi olacak!

Ana Sayfa » Gündem » Huawei birkaç yıl içerisinde küresel teknoloji devi olacak!
Huawei birkaç yıl içerisinde küresel teknoloji devi olacak!

Huawei birkaç yıl içerisinde küresel teknoloji devi olacağını hiç düşündünüz mü? Bir araya getirmiş olduğumuz veriler neticesinde Çin merkezli Huawei markası tüm teknoloji markaları arasında teknoloji devi olmaya hazır.

İçeriğe direkt giriş yapmadan önce Çin merkezli teknoloji markası hakkında biraz bilgi edinmek daha iyi olacak. Huawei Technologies Co. Ltd., kısa adıyla Huawei, merkezi Çin’in Shenzen şehrinde bulunan, Çin menşeli ve çok uluslu bir şirket olarak ele alabiliriz. 2012 yılı itibarıyla, Ericsson‘u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumuna gelmiştir. Ayrıca diğer markalara göre en büyük farklılığı 1987 yılında kurulmasına rağmen 1988 yılından bu yana sadece Ren Zhengfei, şirketin CEO konumunda bulunmakta ve görevine devam etmekte.

ABD hükumeti, Çin markalarını neden ülkesinde istemiyor?

Gelişen teknoloji ile son yıllarda akıllı cihazların özelliklerinin hızlıca geliştiğini ve fiyatlarının arttığını görebiliyoruz. Ancak Çin menşeli şirketler seri üretim ve ucuzluk bakımı yanında özellik konusunda da harika işlere imza atıyor. İnsanların alım güçleri yanında aradığı özellikleri sunma konusunda özellikle gelişmekte olan olan Asya ülkelerine bu konuda avantaj sunuyor. Çin, kazan-kazan politikası uygulayarak ticari hacmini genişletiyor ve uzaydan, bilime ve sağlıktan tıbba kadar birçok alanda geri kalmayan Çin, ticari ve teknoloji boyutunda yakın tarihte kendisini dünyanın en güçlü ülkesi olarak somut bir şekilde görebileceğiz.

ABD Huawei - ZTE krizi

ABD, ticari hacmi çok hızlı gelişen Çin ve Çin’in teknoloji markaları ile vermiş olduğu savaşın altında korku yatıyor. CIA, casusluk ile suçlamış olduğu Hauwei ve ZTE markaları kısa süre sonra Trump‘ın almış olduğu kararlar neticesinde satışı 2018 Ağustos tarihinde satışlarını ülkede yasakladı. Bu sayede ülkede iç ticaretin gelişmesini sağlamak ve ABD‘nin büyük nüfusa sahip olması nedeniyle gelişen Çin markaların gelirlerini geçici olasa da duraksamasını istedi. Ancak istatistiklere baktığımızda belli başlı Çin teknoloji markalarının yanında özellikle Huawei‘nin yükselişi ABD‘nin engellerine rağmen agresif bir şekilde duraksamak bilmiyor.

Çin merkezli Huawei markası her geçen yıla oranla hızlı yükseliş sergiliyor

Çin merkezli Huawei markası çok hızlı şekilde büyümeye devam ediyor. Asıl yükselişi 2016 yılında başlamasıyla birlikte harika bir başlangıç yapan şirket, yaklaşık 3 yıl öncesinde açmış olduğu alt markasıyla yükselişine katkısı yok diyemeyiz. 2013 yılında kurmuş oldukları Honor markası ile özellikle gelişmekte olan Asya ülkelerine düşük bütçeye uygun harika telefonlar geliştirmeye devam ediyor.

2016 markaların satılan telefon sayısı verisi Webtakibi

Sonraki göreceğimiz verilerle kıyaslama yapabilmek adına bu tabloyu iyi incelememiz gerekiyor. Samsung 2016 yılında 306 milyon, Apple 216 milyon, Huawei 132 milyon ve Oppo 85 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş. Şuan için tablodan çıkarılan sonuç 2 Amerikan şirketi ve 2 Çinli şirketi yer alması.

2017 markaların satılan telefon sayısı verisi Webtakibi

2017 verilerini incelediğimizde Samsung 321 milyon akıllı telefon satarak bir önceki yıla göre yaklaşık 15 milyon artış gözlemleniyor.  Apple ise 214 milyon cihaz satarak bir önceki yıla göre 2 milyon daha az akıllı telefon satmış. Çinli markalar incelendiğinde Huawei 150 milyon satışla bir önceki yıla göre 18 milyon daha fazla akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş. Ayrıca Oppo tarafında da büyük yükseliş gözlemleniyor. 112 milyon satış gerçekleştirerek bir önceki yıla göre yaklaşık 27 milyon daha fazla akıllı telefon satmış. ABD menşeli Apple önceki yıla göre 2 milyon satış kaybederken 2 Çinli markanın hızla yükselişini gözlemleyebiliyoruz.

2018 markaların satılan telefon sayısı verisi Webtakibi

2018 yılı teknoloji markaları için çok zorlu geçti, teknoloji pazarın seyri değişti. Xiaomi‘nin bütçe dostu telefonları piyasaya sürmesi birçok kişi tarafından tercih edildi. Önceki yılların verilerinde yer almasa da piyasanın seyrini büyük oranda değiştirdi diyebiliriz. Huawei, Xiaomi ve Oppo‘nun pazar payı yükselmeye devam ederken Samsung‘da büyük ve Apple‘da küçük bir düşüş yaşandı. Huawei 2018’in ikinci çeyreğinde Apple‘ı geride bırakarak, dünyanın en çok telefon satan ikinci üreticisi oldu. Apple‘ın pazar payı her yıl bir önceki yıla oranla küçük düşüşlerle gücünü yitirmeye başladı. Xiaomi markasının girmesiyle birlikte insanlar bütçe dostu ürünlere daha çok ilgilenmeye başladı. Seçeneklerin ve rekabetin artmasıyla birlikte Samsung tarafındaki satışlarında düşmesine sebep oldu.

Huawei, 2018 yılında ABD engeline rağmen çok büyük satış gerçekleştirdi

2018 yılında Amerika’da Huawei ve ZTE satışlarının yasaklanması Çinli şirketlerin gerginleşmesine olmasına sebep oldu. Kriz farklı bir boyuta kadar gitti ve Huawei’in kurucusu ve CEO’su olan Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou (CFO) 1 Aralık Cumartesi günü Kanada’da tutuklandı. CFO Meng WanzhouABD’nin İran‘a yönelik olarak uyguladığı yaptırımın kurallarına uymaması nedeniyle tutuklandı. Haberlerin ortaya çıkmasının ardından konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan Kanada Adalet Bakanlığı, Meng Wanzhou’nun tutuklandığını doğruladı. Ayrıca Çin merkezli teknoloji devi olan ZTE, İran ve Kuzey Kore’ye teknoloji satması nedeniyle ABD tarafından 1,2 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Ancak ABD‘nin ticari kaygısı yanlış politikalar izlemesine sebep oldu. Ambargo uygulanmasına rağmen Çinli şirket önceki yılların satışlarına göre çok büyük bir artış sağladı.

Apple’ın 2019 yılında pazar payı Huawei’nin altında yer alacak

Samsung ve Apple, yeni araştırmalara göre, premium modellerine eklenen yüksek fiyat etiketlerinin etkisiyle tüketicilerle birlikte, akıllı telefon pazarındaki paylarını Çin’in Huawei’si için giderek daha fazla kaybediyor. Teknoloji araştırma şirketi Gartner yayınlanan piyasa verileri, Huawei’nin akıllı telefon pazarındaki payının, 2018’de sona eren üç aylık dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 4 puan artarak yüzde 15’e çıktığını gösterdi.

Rakipler Samsung ve Apple, pazarın sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 16’sını kapsayan pazar payı bakımından birinci ve ikinci sıradalar. Ancak, rakamlara göre her iki yılın da dördüncü çeyreğinde pazar payını kaybetti. Apple’ın sektördeki payı 2 puan azalırken, Samsung yaklaşık 1 puan düştü. Düşüşün yaşanması yılın ikinci çeyreğinde Çinli markayı 2.sıraya yükseltti.

Gartner, Apple‘ın 2018 yılının dördüncü çeyreğinde 64.5 milyon iPhone birimi sattığını tahmin ediyor. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 12 azaldı ve 2016 yılının ilk çeyreğinden bu yana iPhone gönderilerinde yıllık bazda en kötü düşüşe işaret etti.

Apple 2016 yılından bu yanan düşüşü

Şirket, genel olarak satışlardaki düşüşün, çoğunlukla Çin’deki durgunluğundan dolayı olduğunu belirtti. En son sonuçlarında, yılın ilk çeyreğinde iPhone gelirinin yüzde 15 düştüğünü, CEO Tim Cook‘un o zamanki iPhone‘larını geçmişte olduğundan biraz daha uzun süre tutan müşterilerin sonucu olduğunu söyledi. Özellikle gelişmekte olan piyasalarda makroekonomik faktörler yer aldığını belirtiyor.

Huawei veya Oppo ve Xiaomi‘nin amiral gemisi akıllı telefonlarına baktığınızda, Samsung ve Apple‘ın amiral gemisi akıllı telefonlarında bulabileceğiniz özelliklere sahipler, ancak aynı zamanda fiyatlar oldukça düşük. Apple’ın iPhone’unun ve Samsung’un Galaxy’sinin her yükseltme döngüsünde yalnızca “artan ve marjinal iyileştirmeler” elde ettiğini görüyoruz. Çiftinin yüksek kaliteli cihazlarının kabaca 1000 dolarlık perakende değeri ile birleştiğinde, tüketiciler de benzer özellikler sunan Huawei ve diğer Çinli markaların beğenisinden daha ucuz cihazlara yöneliyorlar.

Huawei ve diğer markaların yıllara göre yükseliş-düşüş grafiği (2016-2018)

Yıllara göre markaların sattığı telefon sayısı verileri Webtakibi

Grafiği incelediğimizde Samsung markasının 2018 yılındaki büyük düşüşünü ve pazar payı kaybını görebiliyoruz. Apple markası 2016 yılından bu yana düşüşler yaşarken Huawei 2016 yılından bu yana büyük yükselişler gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Oppo 2018 yılında büyük yükseliş gerçekleştirdikten sonra 2018 yılında mevcut konumunu Xiaomi markasını kaptırıyor.

Sadece telefon satışlarını baz alarak Huawei‘in küresel teknoloji devi olacağını söylemek doğru olur mu? Tabi ki hayır. Şirketin alt markası Honor dışında tablet, kulaklık gibi birçok alt ürün piyasaya sürüyor. Son zamanlardaki 5G teknolojisi ile kazancına kazanç katacak olan Çinli şirket, yasaklı olduğu ülkelere bu teknolojiyi kullanmalarına mecbur bırakacak. 5G teknolojisi uğruna yasaklar kalkabilir mi? Bildiğimiz üzere Huawei birçok batı ülkesinde yasak, ancak şirket bünyesini ve finans kaynaklarını genişletmeye her geçen gün devam ediyor, yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizin son zamanlarda Çinli şirketler ile anlaşma yapması, hatta son günlerde Huawei ile yapılan 5G anlaşması ile örnek olarak birçok ülkeye 5G teknolojisi getireceği öngörülebilir.


Huawei birkaç yıl içerisinde küresel teknoloji devi olacak! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

APPbeta13 Nisan 2019

güzel

test13 Nisan 2019

aa

APPbeta13 Nisan 2019

bilgilendirici

APPbeta13 Nisan 2019

güzel yazı

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İsimTescil’in Sahibi Tutuklandı! Facebook Sahte Haberlere Karşı Kolları Sıvadı Facebook tüm gruplardan çıkma işlemi nasıl yapılır? Android 7.0 ile Gelecek Yenilikler Ve Güncelleme Gelecek Cihazlar Startup Projesi 3.1 Milyon Dolar Yatırım Aldı! DuckDuckGo 15 Milyar Aramaya Ulaştı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır