Intel ve AMD güçlerini birleştirdi

Ana Sayfa » Teknoloji » Intel ve AMD güçlerini birleştirdi
Intel ve AMD güçlerini birleştirdi

Intel ve AMD, AAA oyun performansını dizüstü bilgisayarlarını daha taşınabilir hale dönüştüren yepyeni bir yonga seti hazırlamak için bir araya geldi.

Rakipler Intel ve Advanced Micro Devices (AMD), bir Intel işlemci ve bir AMD grafik birimi kullanan bir dizüstü bilgisayar çipi üretmek üzere bir araya geliyor. Bu iki şirketin ortaklığı Nvidia‘ya kafa tutacak. Yeni yonga ince ve taşınabilir olacak şekilde dizayn edilen dizüstü bilgisayarlar için yapılacak. Yeni nesil oyunlar oynamak için daha güçlü bir seçeneğe ihtiyaç duyan oyuncular için yeterince güçlü olacak. Wall Street Journal’ın yazdığı gibi, 8. nesil Intel Core işlemcisinin bir parçası olacak ve Intel ile AMD‘nin 1980’lerden beri ilk ortaklığını gerçekleştirecek.

Intel ve AMD ortaklık sonucu ne yapacaklar?

Her iki şirket de masaüstü ve dizüstü bilgisayar işlemcilerinde üstünlük sağlamak için uzun süredir düşmanlar yaşıyor. Fakat bunun olmasına rağmen, 8. nesil Intel Core ailesine ek olarak Intel‘in özel bir AMD GPU‘su var. Bunlar, intercommunications’ları hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış yeni bir köprü ile birleştiler.

Buna EMIB veya Gömülü Çok Kalıplı Bağlantı Köprüsü deniyor. Bu bilgiye ek olarak bu yeni yonga setinde ilk kez kullanılmaktadır. Intel bunu yakın mesafedeki heterojen silikon arasında yüksek hızda veri taşımakla yarattı. Bu köprü CPU, GPU ve grafik belleğinin üzerine yerleştirilen pakete yerleştirilmiştir. Köprü, çiplerin hem daha küçük hem de güçlü olmasını sağlıyor. Yeni yonga HBM2‘yi kullanacak. Bu teknoloji dizüstü bilgisayarlar, mini masaüstü bilgisayarlar gibi cihazlarda kullanılabilir.


Intel ve AMD güçlerini birleştirdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Instagram çöktü mü? Instagram neden çalışmıyor? Cem Korkmaz ihtihar mı etti? Samsung Galaxy S9 Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı Google aldığı karar sonucu Project Tango’yu kapatacak Milyonlarca malware saldırısının ardındaki dev botnet kapatıldı Yeni Macbook Modelleri Yolda!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır