İnternete RTÜK denetimi geldi! Kurallar neler?

Ana Sayfa » Gündem » İnternete RTÜK denetimi geldi! Kurallar neler?
İnternete RTÜK denetimi geldi! Kurallar neler?

TBMM Genel Kurulu‘nda görüşülen torba tasarısında internete RTÜK denetimi mecliste kabul edilerek yasalaştırıldı. Peki internette RTÜK denetimi ne gibi kurallar içeriyor?

Geçtiğimiz Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu‘nda görüşülen 96 maddelik Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK‘de değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı kabul edildi. Tarba tasarısında kabul gören kanunlar özellikle internet üzerinden yayın yapan yayıncılar için önem arz etmekte.

İnternete RTÜK denetimi ile gelen kurallar neler?

Kanuna göre, RTÜK‘ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansına sahip medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek. Yani eğer gerekli geçici yayın hakkı veya yayın lisansına sahip olmayan medya hizmet sağlayıcıları internet ortamında yayın yürütemeyecek. Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet üzerinden sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak. Yani bu madde içerisinde anlatılmak istenilen radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetini sadece internet üzerinden sunmak isteyen yayın lisansı almak zorunda. Eğer mevcut yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi almak zorunda.

Eğer geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak veya lisansı iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin yayın hizmetini internet ortamında sürdürdüğü fark edilirse,  sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verilebilecek. 24 saat içerisinde duruşma yapılmaksızın bir karara varılacak. Daha sonrası gereği yapılmak üzere BTK kurumuna iletilecek. Bu karara karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz etme hakkı bulunacak.

Eğer içerik yurtdışı üzerinden sağlanıyorsa (Türkçe yayın yapan veya Türkiye üzerine yayın yapan) RTÜK‘ün görev alanına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve bu düzenlemeye aykırı yayın yaptığı RTÜK tarafından tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altında bu hükümler uygulanacak.

YouTuber’lar internetteki RTÜK denetiminden etkilenecek mi?

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmeye özgülenmemiş platformlar ile radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerine yalnızca yer sağlayan gerçek ve tüzel kişiler bu maddenin uygulanmasında platform işletmecisi sayılmayacak. Bu maddeyi açarsak internet üzerinde bir web sitesi olan televizyon kanalın, programlarının bölümlerini paylaşması sayılabilir. YouTube bu konuda yer sağlayıcısı olduğu için belgesi olmayan yayıncılardan sorumlu tutulmayacak. Tam tersi olarak yer sağlayan platform üzerinde belgesi olmayan yayın yapan medya hizmeti sorumlu olacak. Buna örnek olarak bir haber kanalının haberlerini paylaşması örnek verilebilir. Ancak YouTube platformu içerisinde YouTuber‘larında bu maddelerden etkilenebilir olması için net bir şey söylemem. Ancak YouTuber‘lığında iş alanına girmesiyle birlikte kazanç vergisi ödeyen ve ofisleri bulunan ve kişiye ait bir şirket kimliğine sahip YouTube yayıncıların bu yasadan etkilenebilir gibi duruyor.

Maddelerin uygulanmasına ilişkin esas ve usuller 6 ay içerisinde düzenlenecek

İnternet ortamından sürdürülen radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri sunumu, iletimi ve internet ortamında medya hizmeti sağlayıcıları gerekli yayın yetkisine sahip olamaları için belli bir süre tanındı. Kuruluşlar gerekli belgeleri almaları için 6 ay süre verildi denebilir. Bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 6 ay içinde ortak çıkartılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Mecliste kabul gören kanunların bazı kısımları düzenlenmiş olup Haberler sitesinden ilgili arama sonuçlarında onaylanan kanunlara erişebilirsiniz ve detaylı olarak incelemede bulunabilirsiniz. Sizce bu kanunlarla ana hedefte belirlenen amaç ne olabilir? Yorumlarınızı aşağıda belirmeyi unutmayın.


İnternete RTÜK denetimi geldi! Kurallar neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İstanbul’da İnternet Ücretsiz Olacak! Rus Twitter hesapları İngiltere’nin AB üyeliğini etkiledi Google Chrome Reklam Engelleyicisi İle Karşımıza Çıkacak PayPal Ülkemize Geri Dönüyor! SpaceX Starship aracının ilk ticari uçuşunu 2021’de planlıyor Instagram çöktü mü? Instagram neden çalışmıyor? (13 Temmuz 2018)

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır