İsrail firması Cellebrite sattığı kit Apple cihazlarını tehdit ediyor

Ana Sayfa » Gündem » İsrail firması Cellebrite sattığı kit Apple cihazlarını tehdit ediyor
İsrail firması Cellebrite sattığı kit Apple cihazlarını tehdit ediyor

Bir İsrail firması olan Cellebrite, çıkarmış olduğu kit ile 1.4 milyar iPhone ve iPad cihazlarını açıkça tehdit ediyor.

İsrail merkezli Cellebrite, kullanıcılarına en son sürüm de dahil olmak üzere iOS’un herhangi bir sürümünü çalıştıran herhangi bir iPhone veya iPad’e girmenin bir yolunu bulduğunu söyledi. Tim Cook‘un daha önce belirttiği gibi, dünya çapında 1.4 milyar aktif iOS cihazları var. Sonuç olarak her cihaz sahibini ilgilendiren bir haber diyebiliriz.

AppleInsider tarafından alınan yazıda Cellebrite, “herhangi bir iOS cihazında tam dosya sistemi çıkarma” gerçekleştirebileceğini ve bu hizmetin satışa çıktığını ve ciddiye almanız gereken bir şirket olduğunu ortaya koyuyor. Amerika’nın San Bernardino bölgesinde gerçekleştirilen bir terör saldırısının faillerinden birisi olan Syed Rizwan Farook’a ait iPhone 5c’yi kırmak için bu kit kullanıldı. Şirket daha önce Forbes’le hizmeti hakkında konuştu.

Cellebrite, cihaz kırma kitini kimlere satıyor?

Savunması sırasında şirket, aracı kullanmak için iPhone veya iPad‘e sahip olmanızı gerektirdiğini uzaktan gerçekleştirilemez olduğunu belirtti. Bir cihazı kırmak isteyenlerin haklarını belirlemek için uzun güvenlik kontrolleri gerçekleştirdiğini söylüyor. Bununla birlikte, Forbes daha önce bu cihaz kırma kitinin eBay üzerinden 100 dolara sattığını söyledi. Bilgisayar korsanları ve kıskanç eşler için rüya yarattığını ekledi.

Apple bu güvenlik zafiyeti karşısında ne yapacak?

Buna ek olarak, dikkat edilmesi gereken nokta, iPhone‘lar ve iPad’lerin ciddi bir güvenlik açığının var olduğu göz önünde. Ayrıca bu güvelik açığının iOS’un her sürümünde yer alması göz önüne alındığında Apple‘ın bu konuda ne tür harekette bulunacağı pek belirgin bir durum değil. Çoğu kişi için hiçbir zaman düzeltilmemiş bir güvenlik açığı olabilir. Apple rakiplerine karşı büyük bir satış noktası olarak uzun zamandır güvenlik altına aldı. (not: şirket daha önce Android cihazlarını da ele geçirebileceğini söylemişti). Ancak şimdi şirketin kaçınılmaz olarak yayılmadan önce bu erişimi bulup kapatması gerektiğini kanıtlaması gerekiyor. Peki bu konudaki düşünceleriniz neler? Apple şirketinin kendi telefonlarını ve işletim sistemine sahip olması bu konuda hassas olmasını gerektirir mi?

 


İsrail firması Cellebrite sattığı kit Apple cihazlarını tehdit ediyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Özge Ulusoy kimdir? Nereli ve kaç yaşında? LG Watch Style’dan Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı E3 2018 etkinliğinde neler duyurulacak? WhatsApp Emoji Arama Özelliği Getirdi iPhone X, Güney Kore’de rekor satış gerçekleştirdi Akıllı Robotlar 10 Yıl İçinde Öğretmenlerin Yerini Alacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır