Kaliforniya 2040’da fosil yakıt araçları yasaklayacak

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Kaliforniya 2040’da fosil yakıt araçları yasaklayacak
Kaliforniya 2040’da fosil yakıt araçları yasaklayacak

Kaliforniya tasarısı 2040’dan itibaren yeni fosil yakıt araçlarını yasaklayacak.

Fosil yakıtlı araçlar için yeni bir yasaklanma haberi bu haftada ortaya çıktı. Artık 2040‘dan sonra Kaliforniya‘da satılan her yeni otomobil emisyonsuz bir araç olacak. Jerry Brown, 2025 yılına kadar devletin yollarındaki 1.5 milyon sıfır emisyonlu otomobilin hedefi.

Ting, yaptığı açıklamada, “Bir kıvılcım noktasında: iklim değişikliğiyle mücadele etmemiz gerekiyor” dedi ve bu fosil yakıtların Kaliforniya‘daki sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ı oranında yok edildiğine dikkat çekti. Tasarı geçerse, yeni araç satışı, 1 Ocak 2040’dan itibaren fosil yakıtlarla güçlendirilecek ve devlete 2050 yılına kadar 1990 yılı seviyesine göre yüzde 80 oranında sera gazı emisyonu azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Kaliforniya dışında birçok bölgede yasalar ile yakın gelecekte fosil yakıtlı araçları yasaklıyor

Eyalet, halihazırda yaklaşık 300.000 elektrikli otomobilin ev sahipliği yapıyor. Ancak 22 yılda bile olsa fosil yakıtlı araçların satışını kaldırmak iddialı bir hedef gibi görünüyor. 2016 yılında 2.1 milyon araç satıldı. Bunların sadece %1.9‘u sıfır emisyondu. Ancak, tamamen emisyonsuz araç bulunduğu söylenemez. İngiltere ve Almanya zaten benzer önlemleri koydu. Maliyet ve altyapı, yeşil taşıtlara bakan alıcılar için en büyük kaygılar olmayı sürdürüyor; bu nedenle, bu tür yasal düzenlemeler, bu konularda yenilenen otomobil üreticilerinden en azıdır.


Kaliforniya 2040’da fosil yakıt araçları yasaklayacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hakan Ateş kimdir? Kaç yaşında ve nereli? PewDiePie Canlı Yayında Irkçılık Yaptı Xiaomi, GoPro’yu satın alabilir! YouTube Logosunu, Mobil ve Masaüstü Görünümünü Değiştirdi Apple iPhone 8’e Ait Kalıp Görselleri Sızdırıldı Xiaomi 2018 için 100 Milyon Akıllı Telefon Satışını Hedefliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır