Bu Yıl Kuş Gribi Nedeniyle Çin’de 100’den Fazla Kişi Öldü

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Bu Yıl Kuş Gribi Nedeniyle Çin’de 100’den Fazla Kişi Öldü
Bu Yıl Kuş Gribi Nedeniyle Çin’de 100’den Fazla Kişi Öldü

Bu yıl Çin‘de kuş gribi salgınından dolayı yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği kayıtlara geçti.

Çin, bu yıl kaydedilen en büyük kuş gribi vakâsı ile karşı karşıya kaldı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Cuma günü durum için bilgilendirdi.

Teknik olarak H7N9 olarak adlandırılan bu grip türü, Çin’de ilk ortaya çıkınca Mart 2013’ten beri her yıl Çin’de önemli bir sorun haline geldi. Bununla birlikte, bu yıl meydana gelen salgın, önceki salgınların hemen hepsinden daha ölümcül idi. 7 Ekim 2016 ve 7 Ağustos 2017 tarihleri ​​arasında 759 kişi kuş gribine yakalandı. Sadece yaklaşık 1,550 H7N9 vakâsı bildirildi, bu nedenle bu yıl tek başına tüm vakâların tamı tamına yarısına denk geldi.

Bu yıl kuş gribi nedeniyle Çin’de 281 kişi hayatını kaybetti

Grip, bu dönemde enfekte olanların yaklaşık yüzde 40’ında 281 kişiyi öldürerek yüksek bir ölüm oranına sebep oldu. Bu yıl Çin’de 281 kişinin hayatını alan kuş gribi, diğer yılları da kapsam içine alırsak bütün ölümlerin sadece yarısı bu yıl gerçekleşti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, virüsle mücadele eden insanlar ciddi pnömoni geliştirme eğilimi gösteriyor ve iyileşmek için tıbbi yardıma ihtiyaca gerek duyuluyor. (Virüs, tipik olarak kişiden kişiye bulaşmamakla birlikte kümes hayvanlarının taşınması yoluyla yayılmakta.)

Bu vakâların çoğu Çin, Hong Kong veya Makao‘da tespit edilirken, birkaçı Çin‘den seyahat eden kişileri içeriyordu. Fakat virüsün görüldüğü yerler bununla sınırlı değil. Toplamda, sadece 21 Çin bölgesi ilk dört salgın sırasında grip vakâları görüldü. Bu yıl, 30 bölge H7N9 vakâlarının yer aldığını bildirdi.

Ülkemizde kuş gribi ilk defa 5 Ekim 2005 yılında, Balıkesir’de tespit edilmişti. 2006 yılında toplam 54 il hastalıktan etkilenmişti. 2007 yılında toplam 2 ilde Kuş gribi vakâsı görülürken, 2008 yılında 5 ildeki 7 vakâ belirtildi.


Bu Yıl Kuş Gribi Nedeniyle Çin’de 100’den Fazla Kişi Öldü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google, Aramalarda ve Haritada SOS Alert Özelliği Ekleyecek LG G7’e ait olduğu söylenen görsel ortaya çıktı Facebook ücretli grup özelliği üzerinde testlere başladı Huawei Enjoy 7 Fiyatı ve Özellikleri Sızdı YAZGİG’18 28 Nisan’da meraklılarını bekliyor! Mark Zuckerberg ABD’deki bozuk eğitim sistemini eleştirdi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır