Lise öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de dünya birincisi oldu

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Lise öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de dünya birincisi oldu
Lise öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de dünya birincisi oldu

Lise öğrenicisi olan Mert Akyürekli, Çin‘de birçok ülkeden katılım sağlanan yarışmada dünya birincisi oldu.

Çin‘in en büyük bilimsel yarışmalarından olan CASTIC(China Adolescents Science & Technology Innovation Contest) her yıl birçok ülkenin katılımıyla düzenlemekte. Geçen yıl 32.kez düzenlenen CASTIC‘de çeşitli ülkelerden katılımlarla birlikte toplamda 500 genç öğrenci alanlarında çeşitli projeleriyle kıyasıya yarıştı.

Geçtiğimiz yıl 32. yılını dolduran CASTIC, yüzlerce büyük projeyle önemli gelişimlere imza attı. Belirli alanlarda yüzlerce projenin yarıştığı bilim-teknoloji yarışmasında Türk öğrenci olan Mert Akyürekli, Fizik alanında dünya birincisi oldu. Akyürekli fizik bölümünde birinciliği kazanarak ülkesine büyük bir sevinç yaşattı, ancak saçma sapan gündem olayları nedeniyle bu büyük başarası birçok kişi tarafından bilinmiyor.

Mert Akyürekli, nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etti

Katılmış olduğu yarışmada “nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etme” niteliğindeki projesiyle Türkiye‘yi temsil eden tek kişiydi. DNA-ferro sıvı etkileşimini incelediği çalışması hem jüri hemde halk tarafından yüksek puan toplayarak birinci olmayı başardı. 17 yaşında büyük bir başarıya sahip olan Akyürekli, dünya birincisi olmasını sağlayan projesiyle ilgili birkaç demeçte bulundu.

Akyürekli, ona dünya birinciliği getiren projesi ile ilgili şunları söyledi: “Ailemde birçok kişi kanser hastası. Onlarında erken tanıyla sağlıklarına kolayca kavuşmaları için bu projeye başladım. Projemde nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı ayırt edebiliyorum. İlerde geliştirebilirsem projemi hastanelerde çok pahalı ve büyük makinelerde gerçekleştirilen bu işlemi en fazla bin dolara mal edebilen bir sistem geliştirdim.” Ayrıca bu proje için ileri seviyede optik ve manyetik laboratuvara ihtiyacı olduğunu ve bu konuda  Ege Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Öztürk‘ün  laboratuvarı kullanmasına izin verdiğini belirtti. Prototipi yapmak için kullandığı malzemeleri de Ege Üniversitesi‘nden karşıladığını söyledi. Sonraki zamanlarda prototipi daha da küçülterek geliştirmek istediğini açıkladı.


Lise öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de dünya birincisi oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitlis’te Köy Korularına Drone İle Tatlı İkramı Ünlü YouTuber iPhone X’i blender ile parçalayıp içmeye çalıştı Gelinim Mutfakta kaynana Nezahat Aydın kimdir? Nereli ve kaç yaşında? En Çok Nükleer Silaha Sahip Olan 9 Ülke SpaceX Gelecek Yıl İki Özel Yolcuyu Aya Uçurmayı Planlıyor Fitness takip uygulaması gizli ABD ordu üslerini gösterdi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır