Mac Kullanıcılarını Hedef Alan Yeni Virüs Ortaya Çıktı

Ana Sayfa » Teknoloji » Mac Kullanıcılarını Hedef Alan Yeni Virüs Ortaya Çıktı
Mac Kullanıcılarını Hedef Alan Yeni Virüs Ortaya Çıktı

Apple kullanıcıları son zamanlarda hedef alan yeni bir virüs ortaya çıktı.

Yıllardır Windows kullanıcıları virüs ile başı dertten kurtulamıyor iken, Mac kullanıcıları virüs gibi dertleri yoktu. Fakat ihtişamlı günleri sona eren Mac kullanıcıları kötü niyetli yazılımların hedefi haline geldi.

Check Point olan yazılım geliştirme firması, araştırmacıları tarafından keşfedilen macOS‘u hedefleyen ilk büyük ölçekli trojan olan Dok‘ı keşfettiler. Genellikle siber güvenlik üzerinde çalışmalar yürüten yazılım geliştirme firması, bir e-posta kimlik avı kampanyası ile ‘Dok‘ adındaki trojanı keşfetmelerine neden oldu.

Dok adındaki trojan, nasıl bulaşıyor?

Trojan virüsü genellikle Avrupa‘daki kullanıcıları ele alırken eski kimlik avı e-postası yöntemiyle sıkıştırılmış bir eklenti olarak geliyor. Sonra kullanıcıların eki indirip açmaya çalıştıkları, daha sonra sistemlerinde Dok‘u alması için bir (sahte) bir OS yazılım güncellemesini kabul etmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra her şey görünmez bir şekilde çalışıyor.

Mac kullanıcıları ilk defa buna benzer tehdit unsurlarıyla karşılaşmadılar. Daha öncelerinde Rus korsanları tarafından Xagent adındaki virüsü, Apple, Windows ve Linux bilgisayarlarına uyarladılar. Bu virüs sayesinde de giriş yaptıkları cihazlarda iPhone yedeklemeleri ve çevrimiçi etkinlikleri gözlemleme yapabildiler.


Mac Kullanıcılarını Hedef Alan Yeni Virüs Ortaya Çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hindistan’da 5G bağlantısı denemesi gerçekleştirildi LG G6’nın Yeni Görüntüleri Sızdı Snap Spectacles ürününden dolayı 40 milyon dolar kaybetti Google ve NASA, gezegen arayışında yapay zeka kullandılar Silk Road Kurucusu Ross Ulbricht Müebbet Hapsine Çarptırıldı KFC 30. Yılına Özel Telefon Satışı Gerçekleştirecek

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır